Ekonomika
Nauda

Bažījas par plānu mazināt nodokļu atlaidi uzņēmumiem ziedotājiem 1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Fotolia

Nevalstiskās organizācijas (NVO) satrauktas, ka nodokļu reformā iecerētais nodokļu atlaides samazinājums uzņēmumiem, kas daļu peļņas ziedo, varētu būtiski mazināt kopējo ziedojumu apjomu, apdraudot projektus, kas balstās uz labdarību. NVO ar nodokļu konsultanta “Sorainen” palīdzību bija aplēsušas, ka saņemto ziedojumu apjoms saruktu apmēram piecas reizes. Tiesa, tas aprēķināts, vēl neņemot vērā iespējamo reinvestētās peļņas nodokļa ietekmi. Pagājušajā piektdienā Finanšu ministrija (FM) NVO pārstāvjiem piedāvāja jaunu priekšlikumu, taču NVO tās uzlūko visai kritiski.

Saskaņā ar sākotnējo FM ieceri uzņēmumiem ziedotājiem tiktu piedāvātas vairākas alternatīvas – ziedot 10% no peļņas vai 3% no algu fonda, nemaksājot par šo summu uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN); vai ziedot mazāk par 10% no peļņas un saņemt UIN atvieglojumu līdz 30% no ziedojuma summas (šobrīd uzņēmumi var saņemt līdz pat 85% UIN atlaidi).

Kā stāsta biedrības “Latvijas Pilsoniskā alianse” pārstāve Kristīne Zonberga, jaunākajā FM piedāvājumā visos šajos trīs punktos nomainīti cipari, kas paredz, ka ziedot varētu tikai 5% no peļņas vai 2% no algu fonda vai arī saņemt nodokļa atvieglojumus 80% no ziedojuma summas. Biedrība sola precīzākus aprēķinus par iespējamo ietekmi uz NVO veikt šīs nedēļas laikā, taču jau tagad esot skaidrs, ka ziedojumu apjoma kritums nebūšot vien 5%, kā tas sākotnēji šķiet, aplūkojot nodokļa atlaides procentu likmi. “Būs arī reinvestētās pelņas nodoklis, un tas automātiski ļoti strauji samazinās ziedojumu apjomu, jo uzņēmumiem nebūs nekādas motivācijas ņemt ārā savu peļņu,” spriež K. Zonberga.

Pēc FM datiem, pērn biedrībām un nodibinājumiem ziedoti/dāvināti 79,8 miljoni eiro, taču tikai aptuveni pusei no visiem uzņēmumu ziedojumiem piemērota nodokļu atlaide, kas liecinot, ka neziedo tikai nodokļu atlaižu dēļ. “Matemātiski viss paliks nemainīgi. Tagad ienākuma nodoklis uzņēmumiem ir 15%, bet būs 20%. Nodokļu atlaides samazinājums no 85% līdz 80% uzņēmumiem ziedotājiem nozīmēs, ka kopumā situācija pielīdzināsies līdzšinējai,” skaidro finanšu ministres padomnieks Jurijs Spiridonovs un norāda, ka FM nesaredz risku ziedojumu apjoma kritumam, jo iespējas ziedot būšot pat plašākas nekā līdz šim. Patlaban darbojas tikai viens mehānisms – UIN atlaide par ziedojuma summu, bet turpmāk varēs ziedot arī 10% no peļņas vai 3% no algu fonda, par to nemaksājot UIN vispār.

Kā vērtējat plānotās nodokļu atvieglojumu izmaiņas ziedotājiem?

* Māris Plūme, AS “Swedbank” pārstāvis: “Nodokļu atvieglojumi nekad nav bijis ietekmējošais faktors uzņēmuma ziedošanas aktivitāšu izvēlē vai veikšanā. Iecerētās UIN atvieglojumu izmaiņas neietekmēs “Swedbank” ziedošanas politiku, un arī turpmāk būsim aktīvi ziedotāji. Esam gan novērojuši, ka daļai Latvijas uzņēmumu tieši nodokļu atlaide ir bijis stimuls veikt nozīmīgus ziedojumus. Mainoties šai sistēmai, būs jāmainās arī uzņēmēju un patērētāju attiek­smei pret ziedošanu, lai līdzīgi kā citās attīstītās valstīs atbalsts sabiedriski nozīmīgām iniciatīvām būtu katra uzņēmēja pašcieņas jautājums – lai uzņēmēji ziedotu ar izpratni, ka tas palīdz veidot Latviju tādu, kādā viņi vēlas attīstīt savu biznesu un dzīvot.”

Saistītie raksti

* Elīna Lidere, SIA “Latvijas Mobilais telefons”(“LMT”) pārstāve: “Uzskatām, ka ziedojumi nav domāti peļņas pārdalei, tomēr laba uzņēmuma pārvaldība paredz arī labu finanšu pārvaldību, tāpēc tiek izmantotas visas likumdošanā noteiktās iespējas pārvaldīt ienākumus. Līdz šim uzbūvētā sistēma nodokļu atlaidēm, ziedojot sabiedriska labuma organizācijām, mūsuprāt, darbojās pietiekami labi, un neredzam jēgu, kāpēc tā būtu jāmaina. Ja šādas izmaiņas tiek veiktas, tad, cerams, tiks uzklausītas visas ieinteresētās puses, lai panāktu kādu kopsaucēju. “LMT” turpinās salāgot uzņēmuma tēla nostiprināšanu ar labu finanšu pārvaldību.”

* Vilis Vītols, Vītolu fonda dibinātājs: “Tas neapšaubāmi samazinās ziedotāju aktivitāti. Man būs ļoti žēl, ja šādas izmaiņas tiks ieviestas dzīvē, jo pašreizējie nosacījumi ir ļoti labvēlīgi ziedošanai, un tā nauda, kas aiziet nevalstiskajām organizācijām, ir ļoti labi un lietderīgi izmantota.”

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Kas jāņem vērā neapdrošinātu mobilo telefonu īpašniekiem, skaidro telefonu servisā
7 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
“Smart-ID” lietotāji iegūst augstākā līmeņa e-parakstu
7 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
VIDEO: Pārbūvēts reģionālā ceļa posms no Madlienas līdz Tīnūžu-Kokneses šosejai
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
Laukos.lv
Laukos
Gada darījums: “Bergvik Skog” par 324 miljoniem eiro pārdevis 111 100 ha Latvijas meža
4 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Štrombergs liek punktu sportista karjerai
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Rinkēvičs: Ministriju līmenī ir atšķirīga gatavība “Brexit”
59 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Otrdienas vakarā Rīgā izveidojušies ievērojami sastrēgumi
6 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Vekseļa lieta: no bijušā Lielvārdes mēra Āboliņa tiesā piedzen 600 000 eiro
4 stundas