Foto – Shutterstock

Vai sauļoties bez aizsargkrēma? 1

36,6 °C konsultanti: RAIMONDS KARLS, Derma Clinic Riga dermatologs, klīnikas vadītājs un DITE VENSKUS, imunoloģe.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Ik gadu vasarā atsākas diskusijas par sauļošanos un piemērotāko aizsardzību pret ādas priekšlaicīgu novecošanu un ādas vēzi. Tikmēr plašsaziņas līdzekļos pazibējis medicīnas autoritāšu, piemēram, profesora Anatolija Danilāna, viedoklis par to, ka vasarā nav ieteicams lietot saules aizsargkrēmus, jo tad organismā neveidojoties D vitamīns. Viņaprāt, sauļoties ne vien drīkst, bet arī vajag! Dermatologi savukārt aizsargkrēma lietošanu uzskata par absolūti nepieciešamu un neiesaka cepināties saulītes staros.

Lai rastu skaidrojumu, kā tad ir patiesībā, komentārus lūdzām dermatologam Raimondam Karlam un imunoloģei Ditei Venskus.

Tikai ādas bojāšana

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vasaras laikā ar saules palīdzību iespējams sagrabināt tikai nelielu daļu D vitamīna. Tikai 10–15 minūtēs iespējams saražot dienā nepieciešamo devu. Saulē uzturoties ilgāk par 15 minūtēm, uzņemtais D vitamīna daudzums nepalielinās, tā būs tikai ādas bojāšana,” akcentē dermatologs Raimonds Karls. “Dzirdēts citu speciālistu viedoklis, ka pirmās 30 minūtes jāiet ārā bez aizsargkrēma un tas jāuzklāj tikai brīdī, kad parādās pirmais apsārtums. No dermatoloģiskā viedokļa neko nevēlamāku ādai nevar izdomāt. Kad sācis veidoties apdegums, ir jau krietni par vēlu lietot aizsargkrēmu. Savukārt saules radītais apdegums ir sliktākais, kas ar cilvēka ādu var notikt.”

Atbildot uz jautājumu par latviešu sauļošanās paradumiem, dermatologs tos raksturo kā drastiskus.

“Ja brīvdienās ir labs laiks, iedzīvotāji pludmalē ierodas jau rīta agrumā, kad paēstas brokastis. Pēc divām stundām viens otram ziņo, ka mugura ir ļoti sarkana, uz ko otrais braši atbild – nē, nē, kas tad man! Es jau te tikai volejbolu uzsitu!”

Vīrieši apdeg biežāk. Izskaidrojums – daudzi mēdz svaigā gaisā iedzert aukstu alu, kam piemīt anestezējoša iedarbība. Tad var nemaz nejust, ka āda apsvilusi, un pakļaut sevi vēl spēcīgākai saules staru iedarbībai.

Dermatologs akcentē, ka cilvēki bieži aizmirst – āda jāaizsargā, arī braucot ar divriteni, ravējot dārzu, pļaujot zāli vai darot citus darbus tiešos saules staros. Ja cilvēks pret to izturas nevērīgi, tieši ikdienas darbos saules iedarbība var izrādīties visbīstamākā.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.