Foto – Andris Ozoliņš

Vai savrupmājai der dakstiņu jumts? 0

“Vai, remontējot standarta savrupmāju, tai var uzlikt smago dakstiņu jumtu?” 
Velta Carnikavā

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Viedoklis, ka tradicionālai savrupmājai remonta laikā nevar likt dakstiņu jumta segumu, ir nepareizs. Visas mājas projektē tā, lai tām būtu liela izturības rezerve. Lai to saprastu, jāaplūko slodzes vidējais sadalījums. Vēja un sniega slodze veido galveno – 76% no kopējās projektētās jumta slodzes. Jumta konstrukcijas – spāres, latojums, savilces, jumta krēsli u. c. – kopā dod 11%, un tikai aptuveni 13% no slodzes dod jumta segums. Vēl projektā paredzētas citas rezerves slodzes, piemēram, tās, kas rodas apkopes laikā, pa jumtu pārvietojoties skursteņslauķim ar visu aprīkojumu (ap 100 kg). Šis salīdzinājums rāda, ka tikai nelielu daļu no kopējās slodzes (maksimums 20%) rada pats jumta segums. Ja dakstiņu jumta seguma masa ir 40 kg/m2, tad stiprā vējā pēc slapja sniega uzsnigšanas jumta slodze sasniedz līdz pat 300 kg/m2.

Ja nolemts mainīt jumtu un likt dakstiņu jumta segumu, īstais laiks pārbaudīt jumta konstrukciju noturību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parasti ēkām, kurās cilvēki dzīvo pastāvīgi un kur periodiski tiek veikti apkopes darbi, jumta konstrukcijas ir labā stāvoklī. Speciālisti jumta konstrukciju pārbaužu laikā konstatējuši, ka tikai 5% remontējamo jumtu ir sliktā tehniskā stāvoklī ar tik zemu nestspēju, ka tie neatbilst mūsdienu sniega slodzes normām. Uz tiem bez pastiprināšanas nevar likt ne tikai dakstiņu klājumu, tie nederēs arī citiem segumiem. Ja kādā ēkā izveidojušās plaisas vai tā stipri nosēdusies, vaina ir projektēšanas vai būvniecības kļūdās, bet ne jumta konstrukciju svarā. Speciālists apskatīs jumta konstrukcijas un noteiks to noturību, kā arī apskatīs jumta klājumu. Bieži tā konstrukcijā ir izmantoti ekonomiski risinājumi un ielikta, piemēram, tikai katra otrā savilce. Reizēm spāres un latas ir iebojātas un jumta konstrukcijas nepieciešams pastiprināt. Pat ja jumta klājuma likšanu atliek uz gadu, eksperts ieteiks līdzekļus, kā novērst jumta defektus, kas var rasties skursteņa un jumta salaidumā, mansarda izbūvēs, jumta satekņu konstrukcijās, jumta lūkās un izvados. Pēc speciālista situācijas izvērtējuma skaidrāk zināms, kādu jumta segumu var likt un kādus materiālus jāsagatavo jumta nomaiņas brīdī.

Eksperta pakalpojumi maksā, tomēr dažas firmas ekspertīzi veic bez maksas, piemēram, “Monier” uzņēmuma eksperti jumta konstrukciju izturību novērtē bez maksas, kā arī piedāvā dakstiņu jumta risinājumu jebkurai mājai. Parasti jumta sakārtošanai dakstiņu klājumam pietiek ar 10 – 15 savilcēm. Vietnē “www.monier.lv” var atrast arī Partneru kluba biedrus – labākos dakstiņu jumtu licējus. “Katra savrupmāja varēs lepoties ar prestižo dakstiņu jumtu, kurš kalpos 50 – 70 gadus,” pārliecināts “Monier” pārstāvis Renārs Vucins.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.