×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
14. aprīlis, 2018
Drukāt

Vai senioriem dos tiesības uz daļu no laulātā pensijas? (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nākamnedēļ varētu lemt, vai virzīt izskatīšanai parlamentā grozījumus likumā par valsts pensijām, lai paredzētu, ka pārdzīvojušais laulātais vēl gadu saņemtu pabalstu 50% apmērā no mūžībā aizgājušā dzīvesbiedra pensijas.

Viens no likumprojekta iniciatoriem Andrejs Klementjevs (S) aģentūrai LETA sacīja, ka nākamnedēļ to varētu skatīt arī parlamenta sēdē. Šo likumprojektu iecerēts pieņemt steidzamības kārtībā, lai tas stātos spēkā no nākamā gada. Politiķis piebilda, ka arī ar Saeimas frakcijām ir panākta vienošanās raiti izskatīt šos priekšlikumus.

Priekšlikumus grozījumiem likumā par valsts pensijām vērtēja darba grupa. Kopumā atbalstu guva divi ierosinājumi – par pabalstu pensionāru atraitņiem, kā arī priekšlikums piemaksu par uzkrāto darba stāžu palielināt arī tiem, kuri pensionējušies 1996.gadā.

Atbalstu šiem ierosinājumiem pauda arī Labklājības ministrija, savukārt Finanšu ministrija vērsa uzmanību uz papildu izdevumiem.

Klementjevs iepriekš skaidroja, ka tika pētīta arī citu valstu prakse attiecībā uz atbalstu pensionāru atraitņiem. Latvija Eiropas Savienībā ir viena no pēdējām valstīm, kur joprojām nav ieviesta pārdzīvojušā laulātā pensija, uzsver deputāts. Viņš arī norādīja uz to, ka Latvijā pēdējos gados būtiski palielinājies senioru nabadzības risks, turklāt ļoti augsts nabadzības risks ir tieši vientuļajiem senioriem. Klementjevs piebilda, ka par šīs normas piemērošanas termiņiem vēl tiks diskutēts.

Vēl no šā gada 1.jūlija piemaksas apmērs par vienu apdrošināšanas stāža gadu būs 1,5 eiro tiem cilvēkiem, kuriem vecuma pensija piešķirta līdz 1995.gada beigām. Tas attieksies arī uz personām, kurām invaliditātes pensija piešķirta un vecuma pensijai nepieciešamais vecums sasniegts līdz 1995.gada beigām. Tomēr likumprojekts paredz, ka šādas izmaiņas būtu attiecināmas arī uz tiem pensionāriem, kuri pensionējušies 1996.gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. ar ko pensionāri,kuri pensionējās līdz 1995.gada beigām no 1.jūlija saņems piemaksas apmēru par vienu apdrošināšanas stāža gadu 1,5 eiro,ir labāki par pārējiem ,kuri pensionējās pēc 1995.gada?

 2. Tā ir kārtējā pensiju sistēmas degradēšana. Tad drīzāk pieņemt likumu, ka cilvēkam aizejot no dzīves piederīgajiem izmaksā atlikušo uzkrāto pensijas kapitālu. Lai noteikumi būtu visiem vienādi. Tagad sistēma pamanījusies cilvēka dzīvildzi noteikt atbilstoši Japānas dzīves līmenim, tas 82 gadi. Bet reāli dati liecina, ka tie ir 74 gadi. Tā ir totāla manipulācija ar aprēķināto pensiju apmēru, tas ir to mākslīgu samazināšanu.

 3. Cerams, ka tas neattiecas uz deputātu – liekēžu pensijām? Kāpēc tas attiecas tikai uz 2.līmeni?

 4. Kā daudzbērnu ģimenei dot atbalstu tauta saka nē, tagad kā pabalstu par nomiršanu tauta sajūsmā.

 5. Protams, tas ir labi, ka ierēdņi atzīst, ka PSRS laiku pensionāri apdalīti un viņu nopelnītais aizgāja vagonos uz Krieviju vai tika prihvatizēts.
  BET!!!
  Vai tiešām pensionārs, kurš pensionējās līdz 1995. (96.) gadam, piem. 1980. gadā strādāja 50% sliktāk par to, kurš pensionējās 1997….. gadā???

 6. Vai kads no Saeimas “zalajiem” & sarkanajiem cekistiem spej izskaidrot kas piesavinas mirusa vira pensiju! Pienemot ka mirusa laulata draudzene savu dzivi ir veltijusi berniem un viram,nestradajot atalgotu vinai nekada pensija nepienakas.Bet kas nozog vinas mirusa vira pensiju? Saeimes cekisti ar saviem noziegumiem pret Latvijas Valsti un pilsoniem gatavo ari nekustamo ipasumu konfiskaciju,kuru pasreizejie ipasnieki ir mantojusi no saviem senciem,deklarejot so noziegumu ka palidzibu tautai.
  Quo Vadis Lettonie ?!

 7. Kas tā par nepārdomātu ideju – piešķirt TIKAI 50% no penisjas un TIKAI uz 1 gadu???????? kāpēc ne 100% un līdz mūža beigām?

 8. PAREIZI -piešķirt arī tiem pensionāriem, kuri pensionējušies pēc 1996.gada. Es ”skrēju” pakaļ savai pensija, jo katru reizi pielika pa pusgadam un tā pensiju sāku saņemt tikai 1998.gada 1.jūlijā. Atraitnes pensiju VISPĀR nepiešķīra, lai gan vīrs sociālajā fondā maksāja. Ceru, ka būšu to atraitņu grupā, kam daļu vīra pensijas piemaksās, mana pensija ir zem 300 eiro.

 9. Tad steidzami ir jāpieņem kopdzīves likums,jo liela daļa iedzīvotāju nesastāv laulībā,lai gan visu mūžu dzīvo kopā.

 10. ja arī mums, kam kādreiz piešķīra pēc laulātā nāves divas pensijas, tagad nedaudz piemestu pie pensijas (vismaz tām, kas nepārsniedz 350 eiro). Citās valstīs atraitņu pabalstu piešķir uz mūžu. Piemaksu par apdrošināšanas stāža gadu vajadzēja palielināt arī tiem pensionāriem, kuri pensionējās pēc 1996. gada, ja lielākā daļa no kopējā darba stāža bija padomju laikos.

Draugiem Facebook Twitter Google+