×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
31. decembris, 2014
Drukāt

Vai sievietei ir izvēle? Saruna ar dramaturģi Ingu Gaili (10)

Gaile48579

“Meitene. Sieva. Mīļākā. Māte. Feministe. Mūsdienu sabiedrībā sievietei ir iespēja pildīt dažādas lomas. Taču kurā brīdī iespēja kļūst par pienākumu? Un cik lielā mērā sievietes rīcību nosaka viņa pati, bet cik – sabiedrībā valdošie nerakstītie likumi?” tik intriģējoša ir INGAS GAILES jaunā luga “Trauki”, ko viņa iestudējusi teātrī “Dirty Deal”. Vēl intriģējošāk, ka pirmizrādē 28. novembrī viņa pati spēlēja feministes lomu. Arī īstā dzīve Ingai ir lomu pilna – Alises Lī (7) mamma, dramaturga Jāņa Baloža sieva un viņa gaida abu kopīgā bērna ierašanos pasaulē. Saruna par sievietes lomām.

Inga Gaile dzejo tik mutuļojoši, karsti un spēcīgi, ne velti viņas dzeja saņēmusi visas iespējamās prēmijas un godalgas. Nu kārta dramaturģijai. Kāpēc izrādē aplūkota sievietes izvēles iespēja?

– Mani uztrauc, ka dzīve ir netaisnīga, – saka Inga. Jau viņas pirmā režija, studējot Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mākslas maģistrantūrā, bija izrāde “Mūsu Silvija debesīs”. Savā lugā Inga apcerēja amerikāņu dzejnieces Silvijas Plātas dzīvi. 1963. gadā, kad Plātas vīrs dzejnieks Teds Hjūzs aiziet pie citas sievietes, viņa ieliek galvu cepeškrāsnī un, saindējoties ar gāzi, mirst. Aiz nopakotajām durvīm blakusistabā ir Plātas bērni. Šajā darbā Inga meklēja atbildes, kāpēc tā notika. Plātai bijusi tendence uz depresiju, tomēr apstākļi, kas pamudināja uz pašnāvību, meklējami sieviešu līdztiesības lomā.

– Silvija Plāta nevarēja būt mierīga savā mātes lomā, jo viņai šķita, ka ir jāsasniedz ārkārtīgi daudz arī profesionālajā jomā. Viņa jau arī sasniedza daudz, bet vienalga nebija mierīga. Šī sajūta rodas no nelīdztiesīgām attiecībām, kur sievietei šķiet, ka viņai jāsasniedz ne tikai tik, cik viņa var un viņas talants ļauj, bet vēl vairāk, lai sasniegtu augstāko latiņu šajā – it kā vīriešu pasaulē. Lai izsistu tā saucamos stikla griestus. Un tad tiek ieguldīts vairāk, nekā ir spēka. Un nav arī miera par izvēlēm – jā, tagad es būšu mamma, bet kas notiks ar manu karjeru? Sabiedrībā, kur nav līdzvērtīgu attiecību, sievietei nedod mieru jautājums – ja viņa dzemdēs vēl vienu bērnu, vai tad viņai nenāksies zaudēt sevi pašu? Mūsu sabiedrībā uzskata par normālu, ka vīrietis pēc bērna piedzimšanas saglabā visu to, kas ir bijis pirms tam. Par diezgan nenormālu – ja sieviete pēc dzemdībām gribētu saglabāt visu tieši tāpat, kā bijis pirms tam. Piemēram, viņa celtos un ietu uz darbu. Nav īsti līdztiesības. Es arī šajā brīdī esmu diezgan nogurusi, ir jau devītais mēnesis, un gribētu sēdēt mājās. Bet man gribējās uztaisīt izrādi, – Inga pasmaida un turpina domu. Svarīgi, lai sievietes izvēle būtu brīva no bailēm. Ja sieviete izvēlas – es tagad negribu bērnu, lai viņai nenāktos saskarties ar nosodījumu un lai viņa pati nejustos vainīga. Inga iepazinusies arī ar Labklājības ministrijā iesniegto antropologu un sociologu pētījumu “Tautas ataudzes gala ziņojums”. Izpētīts – ja tiks uzlabota dzimumu līdztiesība un sieviešu nodarbinātība, demogrāfiskā situācija nevis pasliktināsies, bet gan uzlabosies. Veicinot sievietes izpratni – ja viņa atļausies dzemdēt, viņai nenāksies zaudēt sevi, savu darbu –, viņa būs drošāka dzemdēt. Pārējie ieteikumi ir bijuši – palielināt pabalstus, izglītot.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. Skaists dzejolis!!! 🙂 Paldies, Inga!

  2. Vai tā varētu būt, ka visus šos komentārus sarakstījis pseidopsihoterapeits Rudzītis?

  3. Sieviete, kas zaudē sevi pēc dzemdībām – absurds. Nodrošinājums – tā ir cita lieta, tur būtu jābūt sabiedrības garantijām.

  4. Ir galēji neētiski propagandēt feminismu/kultūrmarksismu un negatīvi izteikties par tradicionālo vērtību atdzimšanu Latvijas sabiedrībā, esot gaidībās: neviens konservatīvi domājošs cilvēks aktīvi nevērsīsies pret topošu māmiņu, jo uzskatīs, ka sieviete šai laikā ir saudzējama, un to izmantot, lai sludinātu Nāves kultūru, ko mēdz dēvēt arī par ”sievietes tiesībām ivēlēties”, ir vienkārši zemiski!

  5. nau izveles japadodas virietim jadzemde….berns….par prieku pasaulei….

  6. tad jau iznāk, ka muslimu pasaule ir taisnīgāka – tur neviens sievietei latiņas neliek un nav arī jāspēlē tika daudz lomu. Atkrīt visas profesionālās ar karjeru saistītās padarīšanas, kā arī vajadzība izbaudīt mīļākās priekus , par prostitūciju nerunājot.

  7. Feministes ir rietumu sabiedrību sērga.

Draugiem Facebook Twitter Google+