Foto – Mārīte Gailīte

Vai sīpoli pārcietīs ziemu?
 0

“Oktobra vidū iestādīju ziemas sīpolus ‘Shakespeare’ (‘Šekspīrs’). Jau novembra beigās tie bija sadīguši un sāka augt laksti, 
pirms kailsala bija 5–7 cm gari. Iestādīju maisu sīpoliņu, stādījums ir par lielu, lai nosegtu ar kūdru. Kādu laiku sīpoli bija zemē 
iesaluši, tagad atkal atkusnis… Vai vēl var cerēt uz ražu?” Līga G. Bauskas novadā

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Tieši neprognozējamie ziemas apstākļi un kailsals ir iemesls, kāpēc 20 gadu laikā Latvijā ziemas sīpolu audzēšana tā arī nav ieviesusies, kaut gan Holandē, Polijā un Ukrainā tā ir izplatīta metode.

No otras puses, sīpolloku audzētāji ir uzkrājuši pieredzi ražas ieguvē no vēlu rudenī un pat ziemā stādītiem pārtikas sīpoliem neatkarīgi no to šķirnes. Tiesa, šī metode ir darbietilpīga, tādēļ par 1 ha lielākās platībās reti lietojama. Proti, lai sīpoli garantēti pārziemotu neatkarīgi no sniega segas esamības, tiem, līdzīgi kā ziemas ķiplokiem, jābūt pietiekami dziļi 
(8–10 cm) iestādītiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stādot sīpolus ar rokām, iepriekš samarķētās dobēs un sagatavotā augsnē ar kapli vai lāpstu šķērsām dobei izrok ap 10 cm dziļu vadziņu, kur stādīt sīpolus. Lielākos (ap 4 cm diametrā un prāvākus) var stādīt cieši citu pie cita, sīksīpolus stāda 4–5 cm attālumā. Nākamo vadziņu rok 10–20 cm atstatumā, vienlaikus aizberot iepriekšējo. No pieredzes zināms, ka šādi iestādīti sīpoli labi pārziemo arī visai aukstās ziemās. Pavasarī, parādoties asniem, virsējo augsni nogrābj ar grābekli uz taciņām – tas mazinās loku stīdzēšanu.

Lielākā platībā ziemas sīpolus varētu stādīt ar kultivatoru izdzītās vadziņās, ko pēc tam aizrauš ar vagotāju (līdzīgi, kā stādot kartupeļus, bet daudz seklāk).

Protams, šos padomus varēs izmantot tikai turpmāk, bet šogad atliek cerēt uz sīpoliem dabas doto ziemcietību. Pavasarī, iespējams, pat martā (tas atkarīgs no laika apstākļiem), ataugot lapām, ir vērts pret pelēko puvi profilaktiski smidzināt ar fungicīdu Signum d.g.
(2. reģistrācijas klases preparāts), lai uz sala bojātajām lapām neattīstītos infekcija. Tāpat ieteicams papildus mēslot ar kompleksajiem mēslojumiem (30–50 g/m2 atkarībā no sastāva), kā arī iestrādāt rindstarpās mikrobioloģisko mēslojumu Trihodermīns (deva ir atkarīga no līdzekļa formas un norādīta uz iepakojuma).