×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
11. februāris, 2017
Drukāt

Vai smēķēšana patiesi tik kaitīga?! “Planētas Noslēpumi” provocē un atmasko mītus. 2. daļa (9)

1. Pirmais mīts – sadzīviskais

1no4
Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Par iespējamo smēķēšanas ārkārtīgi lielo kaitīgumu lasīts ļoti daudz apšaubāmu publikāciju. Kas gatavo tādus materiālus, un kas aiz tā visa slēpjas? Vai tie ir godprātīgi mediķi un zinātnieki, vai arī varbūt tie, kuri vienkārši nevēlas dalīties ar ienākumiem, kas gūti no tabakas un tās izstrādājumu tirdzniecības? Manipulatīvu apgalvojumu, ļoti daudz agresīvas, represīvi arogantas retorikas šajos materiālos ir daudz, bet nešaubīgu pierādījumu praktiski nav. Tostarp ir arī klaji meli. Lai kas arī no tā barotos, tomēr, iespējams, ir iemesls pārvētīt visus šos jau pēc naftalīna tvanošos priekšstatus no sērijas “Smēķēšana nogalina!”

RAKSTA PIRMO DAĻU LASI ŠEIT!

Mitoloģija pauž, ka smēķēt sāk muļķības, bet pārtraukt vairs nevar rakstura vājuma dēļ, jo izveidojusies atkarība. Tiesa, mazāk popularizētie jaunākie molekulārās ģenētikas atklājumi liecina, ka smēķēšanas paradums ir gluži ģenētiski noteikts, un pat ir konkrēts “smēķēšanas gēns”, kas, starp citu, pasargā smēķētājus arī no vēža. Tiesa, ne visiem šis gēns spēj darboties, tāpēc ģenētiķi neizslēdz iespēju, ka jau drīz šo gēnu mākslīgi ievadīs organismā tiem cilvēkiem, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ liegta šī dabiskā aizsargspēja.

Līdz ar to virspusē iznāk fakts, ka smēķēšana vai nu vispār nav, vai katrā ziņā ne gluži visiem cilvēkiem ir kaitīga, jo organisma ģenētiskās uzbūves īpatnības kaut kā lāgā nevēlas piekrist tam, par ko “Veselības aizsardzības ministrija brīdina”. Un, kā pauž zinātnieki, absolūti nekāda tēlainā metafora nav apgalvojums, ka smēķēšanas atmešana par visām varītēm ir sava organisma pakļaušana neveselīgam stresam, kaut kas analoģisks akūtam iekaisuma procesam.

Piemēram, ASV Pensilvānijas universitātes pētnieki eksperimentos konstatējuši, ka tiem cilvēkiem, kuri strauji atmetuši smēķēšanu, pārlieku bieži iestājas depresija, muskuļu sāpes, temperatūras paaugstināšanās, pavājinās apetīte un iesākas daudzu hronisku slimību saasināšanās. Virknē eksperimentu, kuru galvenais nolūks bija izsekot tam, kas notiek tā dēvētās “absistences” laikā, pārliecinoši konstatēts, ka eksperimenta brīvprātīgo dalībnieku asinīs interleikīna–1 beta un interleikīna–6, kas ir depresīva stāvokļa izraisītāji, līmenis krasi palielinās jau vienas diennakts laikā. Un, pauduši pētnieki, šādus simptomus var novērst tikai ar spēcīgu pretiekaisuma terapiju.

Otrais mīts – klīniskais

Nākamais mīts pauž, ka smēķētājiem nolūkā aizpildīt derīgo vielu deficītu nepieciešami papildu vitamīni, kas kalpo kā dabiskās pretindes tabakas dūmiem. Zinātnieki savukārt pauž gluži pretējo. Proti, cilvēks ir apveltīts ar īpašu bioķīmiju, kas absolūti nevēlas pakļauties vidēji statistiskajiem kanoniem.

Piemēram, gluži svaigos britu zinātnieku pētījumos noskaidrots, ka “tīrs” beta–karotīns (tātad ne jau vienkāršs burkāns) smēķētāja organismā provocē audzēja rašanos. Bet izdevums New England Journal Of Medicine nesen publicējis datus, ka, uzņemot beta–karotīnu, smēķētājiem audzēja rašanās risks palielinājies vismaz par 18%. Šie eksperimenti veikti vienlaikus ASV un Somijā, un atbilstoši amerikāņu iegūtajiem datiem smēķētājam, kurš lietoja tīru beta–karotīnu, risks saslimt ar plaušu vēzi palielinājās jau par visiem 28%. Un tas, ziniet, ir tātad katrs trešais smēķētājs, kuram sirsnīgi mīlošie tuvinieki un mediķi cenšas neapturami iebarot pārtikas vitamīnu piedevas!

 1. Pirmais mīts – sadzīviskais
 2. Trešais mīts – smēķējoša sieviete
 3. Ceturtais mīts – saistībā ar alkoholu
 4. Piektais mīts – nav tādas slimības, kuras apstākļos būtu noderīgi smēķēt

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Pīpēju no 18 gadiem, un man ir 76. Nodzīvojat jūs!

  • Pīpē vēl vairāk,pīpē 5 paciņas dienā,tad tu nenodzīvotu līdz 26 gadiem.Uzjautrina āksti kuri palikuši dzīvi indēdami organismu ar kaitīgiem dūmiem vēl ar to lielās,ļoti daudziem nepaveicās kā tev,gan jau ka ir dzīvs kāds narkomāns kurš visu dzīvi lietojis un ir jau 76 gadi,un tagad ņemsim šo kā piemēru ka narkotikas ir veselīgas?

 2. Jums vispār ar galvu ir viss kārtībā, šādus murgus publicēt!? Redz, smēķēt neesot kaitīgi, zeme atveries!

 3. Te nedaudz vietējais opijs tautai.Pīpēt esot veselīgi.Kontekstā ar janvāra negaidīti zemo pīpju akcīzes ieņēmumu šādi raksti nav nekas pārdabisks.

 4. Normālam cilvēkam cigarešu dūmi izraisa nelabumu, galvassāpes, paralizē jebkādas radošas/garīgas darbības iespējas.
  Tā kā man šādu “zinātnieku” pētījumu vērtība ir 0 ar – zīmi. Kas ir tabakas dūmi un cik tie ir veselīgi biju spiests baudīt visu jaunību, jo tēvs kūpēja kā skurstenis un, kā jau ikviens normāls smēķētājs, nespēja saprast tos, kas to nearīja, bet bija spiests elpot to pašu saindēto gaisu.

 5. ha,ha,laikam bizness nesokas..,reklāmgabals..

 6. Ar dienišķo maizīti un lielveikalā pirkto augli uzņemam indes, ja tās izdalītu no apēstās barības, pushektāru varētu nomiglot. Nu nudien smēķa indes papildus nu nemaz nav nepieciešamas. Tabakas magnātu uzpirktie ārsti klāsta savas gudrības. Par naudu pats velns dancos, kur nu kāds kaktu zinātnieks vai ārsts.

 7. Slavenie mistiskie britu zinàtnieki,kas nemitīgi kaut ko atklāj…
  Lauku avīze,jūs nesaprotat,ka esat slepkavas???
  P.s. Es,atšķirībā no jums,par saviem vārdiem atbildu.,jo esmu ārste.

 8. Šito draņķi ne tikai mutē …. nedrīkst bāzt!!!

  Apmēram 2 nedēļas pēc nomešanas attīrījās plaušas un pat bail palika cik daudz gaisa var ievilkt plaušās!! Atkrita daudz problēmu… Nu neticiet tiem zinātniskiem spriedelējumiem! Šie raksti ir smēķu ražotāju nopirkti!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+