Vai Šūberta sīpols spēj Latvijā pārziemot? 0

“Vēlu rudenī no “Bakker” kataloga nopirku Šūberta sīpolu. Tas ir ļoti skaists, ar milzīgu rozā ziedu bumbu. Iestādīju podiņā, pavasarī stādīšu dārzā. Vai mūsu klimatā tas pārziemos vai arī rudenī būs jārok ārā un jāglabā pagrabā?” 
Elza Ventspils novadā

Reklāma
Reklāma

 

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 42
Lasīt citas ziņas

Šūberta sīpols (Allium schubertii) savvaļā aug Irānā, Izraēlā. Tā ir vidēja auguma dekoratīvo sīpolu suga, augi sasniedz 45 centimetrus. Zied jūnijā ar violetiem ziediem, kas sakārtoti skaistā, apjomīgā (līdz 50 cm diametrā) lodveida ziedkopā.

– Pie mums Šūberta sīpolam ir īss mūžs. Importētie sīpoli pirmo ziemu pārcieš labi un vasarā uzzied, bet nākamajā ziemā aiziet bojā. Mūsu vasaras ir par īsām un par vēsām, lai šie sīpoli pienācīgi nobriestu, – no savas pieredzes stāsta sīpolpuķu selekcionārs vidzemnieks Jānis Rukšāns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Selekcionārs Juris Egle, kura dārzs atrodas Kurzemē, dekoratīvos Šūberta sīpolus ziemcietības ziņā salīdzina ar Holandes īrisiem un ik gadu pirms ziemas stādījumu mulčē ar sausu kūdru vai koku lapām. Šādi piesegti augi parasti pārziemo labi, lai gan ir bijušas ziemas, kad arī viņa dārzā visi sīpoli izsaluši.

Šūberta sīpolam piemērota saulaina vieta, barības vielām bagāta, irdena augsne.

Vasarā drīz pēc noziedēšanas sīpolus norok. Tie mīl sausumu un siltumu, tātad vasaras otrajā pusē miera periodā jāpasargā no lietiem. Līdz stādīšanai uzglabā sausā, siltā (+17…+20 °C) vietā. Dobē šos sīpolus stāda vēlu rudenī reizē ar tulpēm (nevis pavasarī!) un 8 – 12 cm dziļi.

– Diemžēl šo sugu nevar pavairot veģetatīvi, jo sīpoli nedalās un nevairojas. Audzējot no sēklām, tās sadīgst labi, bet otrajā gadā pa ziemu visi mazie sīpoliņi iznīkst. Un neviens nevar pateikt, kāpēc tā notiek. Cik zināms, Latvijā nevienam vēl nav izdevies no sēklām izaudzēt lielus Šūberta sīpolus. Pašlaik varam audzēt tikai no ārzemēm atsūtītos, lai gan arī to audzēšana ir diezgan riskanta, – atzīst Juris Egle. Varbūt nākotnē kādam Latvijas dārzniekam izdosies atrast knifu, kā izaudzēt šos sīpolus no sēklām?