Kultūra
Māksla

“Vai tev ir laiks mani šodien nogalināt?” Aicina uz dāņu mākslinieces lekciju0

Publicitātes foto

Turpinot Rīgas starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles pasākumu ciklu, 21. februārī plkst. 18 biennāles rīkotāji aicina uz dāņu mākslinieces Stīnas Marī Jakobsenas lekciju “Vai tev ir laiks mani šodien nogalināt?” Latvija Mākslas akadēmijā.

Jakobsena savā lekcijā Rīgā pievērsīsies empātijai sociāli angažētos mākslas projektos, kā arī, balstoties uz šādu projektu piemēriem, iepazīstinās ar savām metodēm izglītībā. Kādas ētikas problēmas tiek skartas, strādājot ar sociāliem, līdzdalības mākslas projektiem vidē, kas nav mākslinieciska? Kādi komunikācijas paņēmieni būtu jālieto? Kā un kurš nosaka katra dalībnieka līdzdalības noteikumus un vajadzības? Kurš no projekta iegūst, ko īsti sagaida projekta iniciators un dažādie dalībnieki? Kāda ir valodas loma šādos mākslas projektos?

”Vai tev ir laiks mani šodien nogalināt?” māksliniece Stīna Marī Jakobsena jautāja savam amerikāņu kaimiņam, kad uzsāka projektu par to, kā mēs visi – cilvēki, mediji un kino – viegli veidojam aizspriedumus. Savos darbos Stīna Marī Jakobsena pievēršas tādām tēmām kā kino, valoda, dzimte, vardarbība, nāve, tabu, anonimitāte, psiholoģija un minoritāšu tiesības. Viņa veic performatīvus eksperimentus un veido platformu kritiskai domāšanai un jauniem veidiem, kā domāt par ētiku, identitāti, kontroli, bailēm un uzticēšanos.

Jakobsena izstrādājusi vairākus līdzdalības projektus – viņa ir laikmetīgā pretvardarbības projekta “Tiešā pieeja” dibinātāja; projekta dalībniekiem jāatstāsta vardarbīgas filmas ainas un jāizvēlas tēlot varmāku, upuri vai novērotāju, kā arī darbnīcas “Likuma bīdītāji” aizsācēja – šajā projektā ar juristu līdzdalību tiek rīkoti tiesas procesi, kuros piedalās pusaudži. Tur tiek pārspriestas reālas tiesas prāvas un noturētas darbnīcas, balstoties uz diskusijām par tiesībām privātajā un publiskajā telpā.

Uz tikšanos ar mākslinieci aicināts ikviens interesents, lekcija norisināsies angļu valodā, tā ir bez maksas. Lekcija tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju.

Kā ziņots iepriekš, šogad pirmo reizi norisināsies Rīgas starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle, kas ilgs no 2. jūnija līdz 28. oktobrim vairākās vietās Rīgā un tās apkārtnē. Biennāles galvenā kuratore ir Katerina Gregos, tās dibinātāja un komisāre – Agnija Mirgorodskaja. Savukārt janvāra beigās tika uzsākts biennāles pasākumu cikls, kura mērķis ir veicināt interesi par laikmetīgo mākslu, kā arī uzrunāt auditoriju vēl pirms gaidāmas biennāles. Biennāles pasākumu programmu veido apvienība “Kolektīvs” – kuratore Zane Zajančkauska un dizainere Ilze Kalnbērziņa Praz. Dažādas mākslinieku lekcijas, performances, debates, darbnīcas, filmu programma un citi pasākumi risināsies no janvāra beigām līdz novembrim.

LA.lv