×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2017
Drukāt

Vai tintenes ir ēdamas? Atbilde lasītājam

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Porcelāna tintene

Vai t.s. antialkoholiķu sēne jeb juristu parūka ir ēdama? Dažreiz mežā tās aug bariņos – smukas, baltas, bet baidos ēst. JĀNIS MADONAS NOVADĀ

 

Tās ir tintenes. Latvijā sastopamas 23 sugas. Sēnēm ir miltaina vai ar pārslainu plīvuru klāta cepurīte. Tintenes savu nosaukumu latviešu valodā ieguvušas tāpēc, ka lapiņas vecām sēnēm izplūst šim šķidrumam līdzīgā masā. Senos laikos ar to pat parakstīti dokumenti, jo tinte ir ļoti noturīga. Vairāku tinteņu sugu augļķermeņi dzīvo tikai dažas stundas: vakarā tie ir pieauguši, bet no rīta palikusi tikai maza, melna čupiņa.

Ēdamas ir divas tinteņu sugas. Visbiežāk sastopamajai porcelāna tintenei (Coprinus comatus) ir līdz 8 cm plata, cilindriska, balta cepurīte, kas pārklāta ar biezām, baltām zvīņām. Lapiņas sākumā ir baltas, vēlāk iesārtas, visbeidzot pārvēršas melnā masā. Mīkstums ir balts, vēlāk sārtojas, tad melnē. Kātiņš – balts, cauruļveida, ar gredzenu. Sastopama rudenī, lielākoties parkos, grāvmalās, zālājos, dārzos, kur ir trekna, mēslota augsne. Porcelāna tintene ir ļoti garšīga ēdamā sēne, var cept bez iepriekšējas vārīšanas, tikai ļoti ātri bojājas, tāpēc jāgatavo tūlīt.

Porcelāna tinteni kultivē daudzviet pasaulē. Tai labi der šampinjonu substrāts. No iestādīšanas līdz segzemes uzbēršanai paiet divas nedēļas. Kad substrāta temperatūra no +25 °C pazeminās līdz +20 °C, sāk veidoties augļķermeņi. Sēnes novāc, kamēr cepurītes vēl cieši piekļaujas kātiņam. Kopā ar lielākām plūc arī mazākās, jo tās aug cieši cita pie citas un skartas mazās sēnes tālāk neaug, bet sapūst.

! Tintenes slikti glabājas, tāpēc vairāk izmanto pārstrādei (konservēšanai). Restorāniem šī sēne neder, jo tinteni nekādā ziņā nedrīkst lietot kopā ar alkoholu.

Pelēkā tintene. Foto - ShutterstockPelēkā tintene. Foto - Shutterstock

Ēdama ir arī pelēkā tintene (Coprinus atramentaria). Tā ir mazāka, ar pelēku zvanveida cepurīti, aug grupās pie koku pamatnēm un celmiem. Kopā ar alkoholu ir indīga. Tautas medicīnā lieto alkoholiķu ārstēšanai.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +18
Alūksne +17.9
Daugavpils +18
Saldus +15
Liepāja +14.5
Jelgava +17
Ventspils +16.0
Limbaži +14
Madona +18
Rēzekne +17
Draugiem Facebook Twitter Google+