×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
1. decembris, 2015
Drukāt

Vai māņticība latviešiem traucē pieaugt? 5 skeptiķa atbildes, kāpēc horoskopi piepildās

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Tuvojoties Jaungadam, ne vienam vien latvietim rodas vēlme uzzināt, ko viņam nākamajā gadā sola zīlnieks, horoskopi, astrologs, numerologs. Ticību visām šīm lietām sauc par maģisko domāšanu, arī māņticību. Vai un kā tā traucē attīstīties cilvēkam individuāli un Latvijas sabiedrībai kopumā, stāsta Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts psihoterapeits Artūrs Utināns (www.psihosomatika.lv).

Maģiskā domāšana ir domāšanas veids, kas paredz, ka ir kādi neredzamie, garīgie spēki, ko mērinstrumenti nespēj fiksēt. Kā zināms, mūsdienu fizikā runā par četru spēku veidiem, kas darbojas no attāluma, – elektromagnētisms, gravitācija un divi spēki, kas strādā kodola iekšienē (lielais un mazais kodolspēks). Bet, piemēram, astroloģijā uzskata, ka debesu ķermeņi, planētas, zvaigznāji caur neredzamu enerģiju ietekmē cilvēka uzvedību. Pie šādiem neredzamiem un ar mērinstrumentiem nefiksējamiem spēkiem pieskaita arī ļauno aci, noburšanu, bezlaulības vainagu, telepātiju, spēju ar domu spēku pārbīdīt priekšmetus, numeroloģiju, labās un ļaunās likteņzīmes, melno kaķi, saplēsto spoguli, dažādus veiksmi nesošus talismanus u.c.

Cits termins ir “ticība maģijai”, “ticība paranormālajam” vai “ticība pārdabiskajam” (kā nu kurš to formulē). Tāda ir ticība gan senču gariem, gan citplanētiešiem, gan Svētajiem Rakstiem. Būtība ir ticība tam, ko pasaka kāda autoritāte.
Vēl izšķir terminu “paranormālie pārdzīvojumi”, kas nav vienkārši ticība, bet gan balstīta uz kādu emocionālu pārdzīvojumu vai notikumu. Tādi, piemēram, ir pārdzīvojums, “nonākot” tunelī ar gaismu galā, ceļojums “astrālā” vai saskarsme ar spoku.

Un tomēr – horoskopi piepildās

Astrologiem, pareģiem, zīlniekiem u.c. ir vairāki principi, ko viņi izmanto savā darbībā un kas nodrošina klausītājā sajūtu, ka prognoze ir patiesa.

1. Aukstā nolasīšana (angliski – cold reading). Tas nozīmē, ka cilvēkam tiek pateiktas lietas, kuras faktiski der 70% populācijas. Jaunai sievietei var paziņot, ka viņa apprecēsies, viņai būs bērni. Par personības iezīmēm var sacīt – “jums dažreiz patīk būt cilvēkos, bet dažkārt sakārojas paslēpties no visiem”. Cilvēkiem ir tieksme šādu informāciju sev piemērot un vienlaikus brīnīties, kā zīlnieks vai numerologs to varēja zināt.

Pasaulē, tostarp arī Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikā, ir veikti pētījumi, kas atklāj, kā darbojas maģiskā domāšana. Pētījuma princips – pateikt cilvēkam, ka konkrētais apraksts atbilst viņa horoskopa zīmei, lai gan patiesībā tiek iedots citas zīmes apraksts. 75% dalībnieku atzina, ka rakstītais ir par viņiem. Ir veikti arī pseidozinātniski eksperimenti ar gēniem – cilvēkiem lūdz nodot savu DNS analīzēm, jo pēc gēniem varot noteikt personas raksturu. Pēc analīžu nodošanas visi dalībnieki saņēma pilnīgi vienādu raksturojumu. Rezultātā cilvēki bija pārliecināti, ka gēnu metodika rakstura noteikšanai ir ļoti efektīva un precīza.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+