×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
28. februāris, 2017
Drukāt

Vai Ušakovs pareizticīgajiem atdos”Ave Sol” koncertzāli? (2)

Ekrānšāviņš no TV3 Ziņām.Ekrānšāviņš no TV3 Ziņām.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) paziņojis, – ja reiz Pētera baznīcu atdos luterāņiem, tad “Ave Sol” koncertzāli jāatdod pareizticīgajiem. Galvaspilsētas mērs uzskata, ka šāds solis būtu jāsper taisnīguma vārdā.

Valdība šonedēļ konceptuāli atbalstīja Sv. Pētera baznīcas nodošanu luterāņu baznīcai. Līdz šim dievnams faktiski skaitījās bezsaimnieka manta.

Svētā Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīca celta laikā no 1780.-1785. gadam, saskaņā ar Krievijas Ķeizarienes Katrīnas II pavēli un tiek uzskatīta par vienu no labākajiem klasicisma stila paraugiem Rīgā. Tā atrodas bijušās Citadeles teritorijā, kuras būvniecība sākta jau 17. gs. vidū, taču vēlāko gadsimtu laikā vairākkārt pārbūvēta. Pēdējā lielākā pārbūve veikta pēc 1769. gada projekta, kas paredzēja Citadeli izveidot kā pabeigtu militāru pilsētiņu ar lielu kvadrātisku laukumu tās centrā, ap kuru kārtotos galvenās ēkas, tai skaitā jaunā baznīca.

Svētā Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīca sākotnēji bija paredzēta kā Citadeles garnizona baznīca. Taču jau projektēšanas un līdzekļu sagādes laikā baznīcas izmantošanas nolūki mainījās, un tā tika projektēta kā pilsētas galvenā pareizticīgo baznīca. Tāda tā palika līdz 1884. gadam, kad Esplanādē uzcēla Pestītāja Kristus dzimšanas baznīcu, vēstīts koncertzāles mājas lapā internetā.

Baznīcas funkcijai ēka turpināja kalpot līdz pat 1940. gadam, kad Latvijas valsts teritoriju okupēja Sarkanā armija un Citadelē izvietoja tās karaspēka daļas.

Jauns posms Svētā Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīcai sākas 1977.gadā, kad ēka piešķirta Rīgas Kultūras pārvaldei Rīgas Tautas kamerkora Ave Sol koncertzāles ierīkošanai.

Šobrīd te joprojām darbojas Rīgas kamerkoris AVE SOL, kā arī Koncertorganizācija Ave Sol, kuras mērķis ir veicināt koncertzālē notiekošo gan amatieru gan profesionālās koncertdarbības daudzveidību, atdzīvināt un veidot to kā mūsdienīgu kultūras telpu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vai Ušakovam, Sarkanarmijas mazdēlam, te kas pieder?

  2. Starpkaru periodā tas visu laiku bija luterāņu dievnams kā Ev.lut.baznīcas īpašums. Šis nozīmīgais fakts netiek pieminēts.

Draugiem Facebook Twitter Google+