×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
31. jūlijs, 2013
Drukāt

Vai uzskatāt savu dzīvesveidu par veselīgu?

Foto-LETAFoto-LETA

Terēze, 10: “Es domāju, ka mans dzīves veids nav gluži neveselīgs, taču nav arī ļoti veselīgs. Cenšos ēst veselīgi, bet ik pa laikam sanāk nopirkt tā saucamos “junk food” jeb neveselīgu pārtiku, kā, piemēram, čipsus un kolu. Tagad, protams, esmu daudz par jaunu, lai vispār apsvērtu tādas lietas, kā, piemēram, smēķēšana vai tamlīdzīgi, bet neplānoju to darīt arī, kad būšu pieaugusi.

 

Ar sportu daudz nenodarbojos. Vasarā sanāk biežāk, jo katru dienu vai nu eju ārā pastaigāties, vai vismaz izbraukājos ar riteni. Pie datora pavadu aptuveni 1,5 stundas un pie TV tāpat. Zinu, ka tas kaitē redzei, tāpēc tomēr necenšos ilgāk par divām stundām dienā lietot datoru un arī skatīties televīziju.”

 

Jēkabs, 18:
 “Es uzskatu, ka mans dzīves veids ir veselīgs, jo pietiekamā daudzumā nodarbojos ar fiziskām aktivitātēm un regulāri attīru savu ķermeni pirtī. Mēdzu lietot alkoholu, bet diezgan reti, reizes 2 – 3 mēnesī. Mani tas neuztrauc, jo dzeru neregulāri, tāpēc veselībai tas ļoti nekaitē. Sportoju daudz: spēlēju volejbolu, futbolu, slidoju, nodarbojos ar svarcelšanu. Arī darbs man ir fizisks. Pie datora gan pavadu aptuveni 3 – 4 stundas dienā. Tas nedaudz ietekmē veselību, bet atspoguļosies galvenokārt pensijas vecumā.”

 

Jānis, 16:
 “Neuzskatu, ka mans dzīves veids ir īpaši veselīgs, jo es nelietoju pareizu uzturu un ikdienā neaizraujos ar fiziskajām aktivitātēm. Toties nesmēķēju un nelietoju alkoholu, jo uzskatu, ka ir jābūt īpaši vājam, lai to sāktu. Ar sportu nenodarbojos, jo pilsētas apstākļos tas maksā dārgi un negribas arī skriet vai iet uz laukumiem rajonā, kurš nav drošs, jo ir daudz zagļu u. tml. Pie datora pavadu aptuveni 5 – 6 stundas dienā. Zinu, ka tas ietekmē manu veselību, nemanāmi tagad, bet vēlāk dzīvē izpaudīsies ar uzviju.”

 

Māra, 16: 
”Nedomāju, ka dzīvotu ļoti veselīgi, jo nesanāk vienmēr kārtīgi paēst, it īpaši skolas laikā, jo tur galvenokārt ēdu tikai bulciņas. Alkoholu gan lietoju reti, un, ja arī dzeru, tad maz. Smēķēju tikai ballītēs – kad visi iet ārā uzsmēķēt, vairāk kompānijas pēc. Zinu, ka tas ir kaitīgi, bet, tā kā ar cigaretēm neaizraujos regulāri, domāju, ka sekas nebūs pārāk traģiskas. Ar sportu nodarbojos neregulāri, kad sanāk. Vasarā braucu uz jūru peldēt, un dažreiz arī sanāk paspēlēt volejbolu. Kad sākas skola, ir arī sporta nodarbības. Pie datora pavadu aptuveni trīs stundas dienā, bet vēl vairāk laika aizņem mobilais telefons. Es domāju, tas kaitē veselībai, it īpaši redzei, bet mūsdienās jau bez interneta nemaz nevar izdzīvot. Skolā arī liela daļa informācijas, kas jāmeklē, atrodas tieši internetā, tāpēc ilgāk jāsēž pie datora. Iespējams, sekas būs pamanāmas vēlāk.”

 

Baiba, 18: 
”Uzskatu, ka mans dzīves veids ir veselīgs. Daudz nodarbojos ar sportu – spēlēju basketbolu – un cenšos ēst veselīgi. Alkoholu es lietoju gan, bet tikai tusiņos. Citreiz sanāk katru nedēļas nogali, citreiz – ik pa divām. Smēķēt gan nesmēķēju, tikai ūdenspīpi dažreiz ar draugiem. Protams, tas ir kaitīgi, bet es to nedaru bieži, un pārējā laikā mans dzīves veids ir veselīgs, tā ka, domāju, nav tik traki. Vasarā, kad mazāk treniņu, no rītiem skrienu. Ja aizbraucu uz jūru, kopā ar draugiem spēlējam volejbolu vai metam frīsbiju. Pie datora tagad pavadu diezgan maz laika, jo galvenokārt lietoju telefonu un aipadu. Tas kaitē redzei, bet šajos laikos tas ir vienīgais veids, kā savstarpēji sazināties un iegūt informāciju.”

 

Toms, 14:
 “Nē, mans dzīves veids nav veselīgs. Es ēdu neveselīgu pārtiku, dzeru gāzētos dzērienus un ar sportu nenodarbojos – tik vien, cik skolā sporta stundās. Pašlaik vēl neesmu sācis smēķēt, bet gan jau arī tam laiks pienāks. Zinu, ka tas kaitē veselībai, bet kas tad mūsdienās nav kaitīgs? Pie datora pavadu aptuveni 4 – 5 stundas dienā, kādreiz vēl arī televīziju paskatos un izmantoju internetu telefonā. Man nepatīk lasīt un nav daudz cita ko darīt.”

Uzziņa

* 6% trīspadsmit gadus vecu Latvijas meiteņu un 12% šāda vecuma zēnu lieto alkoholu vismaz reizi nedēļā. 15 gadu vecumā reizi nedēļā grādīgos dzērienus lieto vairāk nekā 20% jauniešu.

* 20% meiteņu un gandrīz 33% zēnu 15 gadu vecumā smēķē vismaz reizi nedēļā.

* Latvijas bērni neveselīgi ēd – vairāk nekā trešdaļa nepaēd brokastis, bet tikai 26% uzturā lieto augļus.

AVOTS: PVO pētījums

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+