×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. februāris, 2017
Drukāt

Vai valsts valodas pozīcijas kopš referenduma kļuvušas spēcīgākas? (15)

Foto - LETAFoto - LETA

18. februārī aprit pieci gadi kopš referenduma par krievu valodu kā otro valsts valodu. Vai šajā laikposmā valsts valodas pozīcijas ir nostiprinātas? Šķiet, ka būtiski ne, daudz kas liecina tieši par pretējo – ka paplašinās reālā divvalodības telpa. Viena no pazīmēm – pastkastītēs un e-pastos turpinām regulāri saņemt informāciju un reklāmas ne tikai latviešu, bet arī krievu valodā.

Šai situācijai uzmanību atkal pievērsis Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Imants Parādnieks. Nesen viņš izteicies, ka faktiski vērojama divvalodības veicināšana. Un to dara arī valsts iestādes. Pēc Parādnieka domām, Valsts valodas likumā ir jāiekļauj norma, ka privātuzņēmumu izplatītajos informatīvajos materiālos informācijai latviešu valodā jāaizņem divreiz lielāka vieta nekā svešvalodā. Turklāt, ja izvēlas kaut ko likt svešvalodā, tad ar obligātu nosacījumu, ka vienai no svešvalodām ir jābūt angļu valodai. Tādā veidā tiktu skaidri parādīts, kura ir valsts valoda. Tas ietekmētu cilvēkus arī psiholoģiski, intervijā laikrakstam “NRA” savas domas izteicis Imants Parādnieks. Sarunā ar “Mājas Viesi” deputāts akcentē, ka Valsts valodas likuma 21. panta 7. daļa nosaka: “Ja līdztekus valsts valodai informācija lietota arī svešvalodā, tekstam valsts valodā ierādāma galvenā vieta, un formas vai satura ziņā tas nedrīkst būt mazāks vai šaurāks par tekstu svešvalodā.” Piemēram, uzskata deputāts, informatīvā materiāla vienā pusē var publicēt informāciju latviešu valodā, bet otrā pusē ar krietni mazākiem burtiem – angļu un krievu. Tad būs absolūti skaidri saprotams, kura ir valsts valoda, bet kura atsevišķai iedzīvotāju grupai vai tūristu ērtībām lietota valoda, pārliecināts Parādnieks.

Foto-LETA

– Nav skaidrs, kāpēc, sniedzot informāciju, par otru valodu vienmēr tiek izvēlēta krievu valoda? Vai šai valodai mūsu valstī ir kāds īpašs statuss? Šādas anomālijas turpmāk nav pieļaujamas, – sašutis Parādnieks. – Ja vēlamies, lai informāciju spēj uztvert arī tie Latvijas iedzīvotāji, kuri nezina valsts valodu vajadzīgajā līmenī, tai vajadzētu būt publicētai lielākajai daļai Eiropas iedzīvotāju saprotamā valodā, tas ir, angļu. Ja izvēlas tulkot vēl trešajā valodā, var publicēt arī krieviski, bet nav pieļaujams, ka informācija tiek tulkota tikai divās valodās – latviešu un krievu, – uzskata deputāts.

Viņš ir pārliecināts – lai nostiprinātu latviešu valodas pozīcijas, noteikti ir jāievieš grozījumi Ministru Kabineta (MK) noteikumos nr. 130, kuru 4. punkts paredz: “(..) privātpersonas, publiski sniedzot informāciju, kas ir saistīta ar sabiedrības likumīgajām interesēm, to sniedz valsts valodā vai līdztekus valsts valodai arī svešvalodā.” Šajā MK noteikumu punktā, pēc Parādnieka domām, ir skaidri jānosaka: svešvalodā publicētajai informācijai formas un satura ziņā jābūt mazākai un šaurākai par tekstu valsts valodā. Ar to varētu pietikt, lai mainītu latviešu valodas lietojumu privāto institūciju izdotajos informatīvajos materiālos. Savukārt valsts iestādes ir jāpiespiež, atgādinot spēkā esošo likuma normu, ievērot likumā noteikto. Nav normāla situācija, ka pastkastītēs un e-pastos saņemam divvalodību veicinošus materiālus.

– Šobrīd analizēju juridisko bāzi un cenšos saprast, kādi grozījumi Valsts valodas likumā ir vajadzīgi. Likumdošanas pārmaiņas, pirmkārt, skaidri un nepārprotami apliecinātu, ka valsts valoda ir, bija un būs prevalējoša, – teic Parādnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Ja zudīs valoda, zudīs valsts Atbildēt

  Valsts TV vadītājs mudina vēl plašāk ieviest krievu valodu.

 2. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  ========

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

  • Žēl ,ka to pantu Satversmē par latviešu valodu un CENZŪRU, nav lasījuši censoņi no DELFI , kuri latviešu lapā joprojām publicē krievu murgojumus krievu valodā bez tulkojuma ,tāpat SS sludinājumos latviešu lapā pilns krievu skribilējumu , ja ir slikta atsauksme par ,,kremļa troļļiem,, tas noteikti netiks publicēts ,vēl labāk vispār tavi raksti vairākus mēnešus netiks publicēti . Tātad DELFIem Latvijā uz LIKUMU nospļauties .

 4. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =====

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =====

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 5. Jautajums butiba ir vairak ka naivs. Protams ka formalais referendums neka neietekmeja pie varas esoso kremlinu nekitras darbibas sava kremla sefa uzdevuma, kuru tie pildis lai vai kas.
  Jabut logiskai secibai, lai gaiditu valstij velamas darbibas. Piem. nevar stavet pie krana, uzlikt uzrakstu : ” Teci udeni” un ceret, ka ta tas ari bus… Vispirms ir jaatgriez krans.. Unm ja tas udens tek netirs, vai tml, tad vai n u janomaina tecesanas avots, vai vismaz filtrs jauzliek.
  Bet mums valodas zina nav neka. Kremlini, ka ierasts ar ta sauktas integracijas sabotesanu, runajot 1, bet darot tiesi preteju, veicot konkretu dezintegraciju, sabiedribas segregaciju, ieradusi darit pa savam.
  Tapec, kamer nenotiks lustracija, kremlinu atbidisana no varas, cekas maisu atversana, kurai tapec tie tik loti pretojas, tikmer nav pat ko gaidit ko labaku.
  Drizak otradi, turpmaku rusifikaciju, flirtesanu ar austrumu bandistisko rezimu, faktiski valsts nodevibu.

 6. “Nav skaidrs, kāpēc, sniedzot informāciju, par otru valodu vienmēr tiek izvēlēta krievu valoda?”
  Ir skaidrs! Bet jāsāk ar to, ka vismaz valsts amatpersonu uzstāšanās, intevijas etc notiktu tikai vasts latviešu valodā, pat ne angļu, franču arī (lai nesmīdinātu publiku, kaut vai). Tam vajadzētu būt noteiktam pirmkārt, ja jau esam tādi muļķi…!

 7. Jautājums Imantam Parādniekam Atbildēt

  Protams, viss ir pareizi, kas te rakstīts. Un tomēr! Kur ir reāla darbība? Ko? Ko jūs esat izdarījuši, lai svaešai valodai neļautu uzvesties mūsu mājās kā okupantam? Ko? … Neko! …. Ar vien vairāk pārliecinos, ka jūs “Nacionālā apvienība” esat pseidopatrioti. Ko, vai neesat pamanījuši, ka Latvijas Radio tiek programma LR4 “Doma laukums”, kura ir izveidota, lai iekļautu mazākumtautības latviešu valodas vidē – ir pārvērsta par atsevišķu programmu tikai vienas no mazākumtautības vajadzībām! Proti, 97% raidījumu ir krievu valodā! Ko, vai jūs – politiķi – izliekaties akli esam un ar muldēšanu gribat nomierināt tautu? Kur ir rīcība? Kur ir rezultāts? Kāpēc Rīgas pašvaldībai atļauj ieviest reālu divvalodību? Ko, baidāties no leberga? … Pseidipatrioti jūs esat, un tikai!

 8. par LA redakcijas politiku Atbildēt

  Jūsu cenzēšanas t.i. viedokļu dzēšanas politika ir pinīgi nesaprotama! Jūs dzēšat viedokļus, ja ptiek izteikta pamatota kritika par žīdu / jūdu šosienas politiku, jo redziet, izraēlas vēstniecībai kaut kas nepatīkot. Tas nekas, ka viedokļi ir pamatoti un valoda ir nevainojama (n.b.Rīgā ir bijusi pat “žīdu “iela). Jūs dzēšat viedokļus, ja tiek izteikts pamatots spriedums par šodienas okupācijas sekām, sasaistot tās kopā ar “saskaņas” partijas darbību un tās līderiem. .. Bet jūs nedzēšat veidokļus svešā valodā, kā arī nodrošināt tulkojumu, tātad ņirgājaties par Valsts valodu. Jūs nedzēšat acīmredzamu idiotismu, piemēram, “Iz “Ontūna Mazpusāna© arChīva”” rakstīto. Latvijas Avīze – Kāda ir jūsu politika? Vai jūs Aizstāvat latviešu tautas patiesību un vērtības, vai arī jūs aizstāvat uin pārstāvat idiotismu un okupācijas sauso atlikumu t.i. “saskaņas” politiku?

  • Обидно, да? А когда мои комментарии удаляют напрочь, вы довольны! У каждой палки два конца! Уважение к собственной конституции либо есть, либо его нету. Вот вам ваша латышская демократия.

 9. Ja padumaju:) tavarišči

 10. Tieši tā – KAD VISĀS SKOLĀS MĀCĪBU VALODA BŪS LATVIEŠU – VALSTS – VALODA!

 11. Tieši tā – VISĀS SKOLĀS MĀCĪBU VALODA BŪS LATVIEŠU VALODA!!!

 12. Valsts valodas pozīcijas būs spēcīgākas, kad visās skolās mācībvaloda būs latviešu.

Draugiem Facebook Twitter Google+