×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
20. augusts, 2012
Drukāt

Vai var aizvietot tiesas darbiniekus?

Foto-Dainis BušmanisFoto-Dainis Bušmanis

Jau trešo reizi tika atlikta tiesas sēde manā lietā, jo atkal kāds bija saslimis (pirms vairākiem mēnešiem – pretējās puses advokāts, šoreiz – tiesnese). Juristus taču mūsu valstī sagatavo pietiekamā skaitā, pat vairākās augstskolās. Kur viņi visi paliek, kāpēc Latvijas tiesās trūkst darbinieku? Kāpēc viens kolēģis nevarētu aizvietot otru, ja tas saslimis?
 Vitālijs A. Daugavpils novadā

 

Aizvietot procesa dalībnieku (prasītāju vai atbildētāju, vai citu lietas dalībnieku) var tikai pats lietas dalībnieks, pilnvarojot citu personu pārstāvēt sevi tiesā. Ja cilvēks nevēlas, lai to tiesā pārstāvētu cita persona, vai arī nevēlas mainīt jau esošo pārstāvi, piespiest to izdarīt nevar.

Civilprocesa likuma 209. pantā noteikts, ka tiesai ir pienākums atlikt lietas izskatīšanu, ja tiesas sēdē neierodas kāds no lietas dalībniekiem un viņam nav paziņots par tiesas sēdes laiku un vietu vai ja kāds no lietas dalībniekiem, kam paziņots par tiesas sēdes laiku un vietu, neierodas tāda iemesla dēļ, kuru tiesa atzīst par attaisnojošu.

Civilprocesa likuma 210. panta pirmā daļa savukārt paredz, ka tiesai ir tiesības atlikt lietas izskatīšanu, ja prasītājs, kam paziņots par tiesas sēdes laiku un vietu, neierodas sēdē nezināma iemesla dēļ, vai atbildētājs, kam paziņots par tiesas sēdes laiku un vietu, neierodas tiesas sēdē nezināma iemesla dēļ, vai ja tiesa atzīst, ka nav iespējams izskatīt lietu tāpēc, ka nav ieradies kāds lietas dalībnieks, kura piedalīšanās lietas izskatīšanā saskaņā ar likumu ir obligāta.

Par tiesnešu aizvietošanu Civilprocesa likuma 14. pantā ietvertais tiesas sastāva nemainīguma princips noteic, ka lietas izskatīšana pēc būtības noris nemainīgā tiesas sastāvā, un tiesneša aizstāšana lietas iztiesāšanas gaitā pieļaujama tikai tad, ja viņš sakarā ar pāriešanu citā darbā, slimības vai citu objektīvu iemeslu dēļ nevar pabeigt lietas izskatīšanu. Ja lietas iztiesāšanas gaitā kādu no tiesnešiem aizstāj cits, viss jāsāk no jauna.

Ja tiesnesi pārejošas darbnespējas dēļ aizstātu kāds kolēģis, viņam lietas izskatīšana būtu jāsāk no sākuma, tādējādi kopējais izskatīšanas ilgums tik un tā paildzinātos. Šāds princips (tiesas sastāva nemainīgums) pastāv ne tikai Latvijā, bet arī lielākajā daļā Eiropas valstu.

Konsultēja Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta juriskonsulti ULDIS DREIMANIS un DAINA OBUKA.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+