×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
31. oktobris, 2012
Drukāt

Vai var nopirkt kliju maizi?


Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Visos veikalos ir baltmaizes pilni plaukti. Kādi tikai šai maizei doti nosaukumi! Bet nevar nopirkt kliju maizi pat tādos veikalos kā “Rimi”, “Maxima”, “Elvi” un citos populārākajos. Manuprāt, latvieši vienmēr ir ēduši tieši kliju maizi, nevis baltmaizi, un, protams, rupjmaizi vai saldskābmaizi.
Imants Vītols Rīgā

 

“Rimi Latvia” vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Podskočija skaidro, ka “Rimi” hipermārketu un lielveikalu tīklā ir pieejams plašs maizes sortiments, tostarp vairāk nekā piecu veidu kliju maize (mazākos veikalos pieejami pāris veidu šīs maizes, lielākos veikalos – vairāki veidi). Ņemot vērā, ka veselīgo produktu pārdošanas apjomi sāk palielināties, pieaug arī kliju maizes pieprasījums. “Ja gadījumā konkrētajā veikalā kliju maize nav atrodama, aicinām jautāt uz vietas veikalā. Iespējams, kādā dienā tā ir izpirkta, citā – nav piegādāta,” piebilst L. Podskočija.

“Maxima Latvija” preses sekretārs Ivars Andiņš apgalvo, ka līdz šim pircēji bijuši visnotaļ apmierināti ar viņu veikalos pieejamo kliju maizes klāstu – kopumā pat jebkurā vismazākajā “Maxima X” nopērkami divi maizes veidi ar klijām – “Floras” kliju maize un “Hanzas maiznīcu” “Sveiks un vesels”. “Lielākos “Maxima X”, kā arī visos “Maxima XX” un  visos “Maxima XXX” piedāvājam arī “Fazer” “Kliju maizi” un “Tostermaizi ar klijām”, kā arī “Hanzas maiznīcu” “Agates rudzu maizi ar klijām”. Vēl nopērkami dažādi maizes veidi ar sēkliņām un citām veselīgām piedevām,” stāsta I. Andiņš.

Arī veikaliem “Elvi” kliju maizi piegādā vairāki ražotāji, un līdz šim nav saņemti nekādi signāli par piegādes problēmām, apliecina SIA “Pārtikas tirdzniecības apvienība”, kas ir “Elvi” franšīzes turētājs, komercdirektore Laila Vārtukapteine:

“Kliju maize bija, ir un būs tirdzniecībā. Komentējot konkrēto gadījumu, būtu labi precizēt, par kuru “Elvi” veikalu ir runa. Iespējams, ka pircējs bijis kādā no nelielajiem veikaliņiem, kur kliju maize nav iekļauta sortimentā mazā pieprasījuma dēļ.”

L. Vārtukapteine precizē, ka “Elvi” franšīzes partneriem ir iespējams pašiem izvēlēties piedāvājumu, tādēļ, iespējams, kādā no mazajiem veikaliem šī maize arī nav pārdošanā. Taču, piemēram, Tēriņu ielas veikalā kliju maize ir nopērkama.

Tomēr Lauksaimniecības Universitātes asociētā profesore Daiga Kunkulberga atzīst, ka gados vecākiem cilvēkiem var būt vēl no bērnības atmiņā saglabājusies kliju maizes garša. Sendienās laukos samala veselus kviešu graudus ar visiem apvalkiem un no tiem cepa maizi, bet mūsdienās visbiežāk kliju maizi cep no kviešu miltiem ar kliju piejaukumu. Taču mūsdienās garšas sajūtas sabiedrības lielākajā daļā ir mainījušās un lielveikali ņem verā vairākuma gaumi, piedāvājot dažādu maizi gan ar kliju, gan ar veselu sēkliņu un citu veselīgu piedevu piejaukumu. Ja grib kliju maizi kā sendienās, var mēģināt pats cept no samaltiem veseliem kviešu graudiem, ko Rīgā, piemēram, pārdod veikaliņā “Grauda spēks”. Arī a/s “Rīgas dzirnavnieks” piedāvā kviešu pilngraudu miltus, no kuriem Rīgas dzīvoklī var izcept gardas pankūkas, iesaka D. Kunkulberga.

 

Kas ir klijas?

Klijas ir graudu malšanas atlikuma produkts – sasmalcināti labības graudu apvalki un graudu dīgļi ar nelielu miltu piemaisījumu. Maļot graudus baltajos miltos, apvalki un dīgļi ar augstvērtīgajām uzturvielām lielā mērā mehāniski tiek atdalīti. Graudu apvalki galvenokārt sastāv no šķiedrvielām, tos uzskata par ļoti vērtīgu vitamīnu un minerālvielu avotu, bet graudu dīgļi satur vērtīgas olbaltumvielas, šķiedrvielas, vitamīnus, minerālvielas un polinepiesātinātos taukus. Mīnuss – graudu apvalkos uzkrājas vides piesārņojums, tādēļ būtu izmantojami tikai bioloģiski audzēti graudi.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+