×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
24. jūlijs, 2012
Drukāt

Vai vērts zaudēt Daugavu pavisam?


Foto - LETAFoto - LETA

Pēdējā laikā avīzē sākuši rosīties dažādi “speciālisti” un nespeciālisti Daugavpils HES celtniecības jautājumos (sk. 12. un 13. jūlija numurus). Cits apgalvo, ka HES celtniecības pārtraukšana bijusi kļūda, cits, ka celtniecība būs liels atrisinājums enerģētikas jautājumā.

 

Man liekas, ka pareizi dara Ministru prezidents Dombrovskis un Ekonomikas ministrija, šo jautājumu nerisinot sasteigti. Ja jau trīs uzbūvētās lielākās spēkstacijas kopā dod tikai 52% no patēriņa, tad Daugavpils HES neko redzami nepalīdzēs, bet nodarīs milzīgu postu Latvijas dabai. Kāds būvdarbu inženieris H. Cīrulis apgalvo, ka jau toreiz paredzētajā applūdes zonā neviens vairs nav dzīvojis. Tā nav tiesa, bet salti meli! Arī es kā ceļu inženieris pētīju applūduma zonā esošo ceļu iznešanas iespējas aiz applūduma zonas robežām. Tajā laikā šī Daugavas skaistā ieleja bija biezi apdzīvota ar maziem ciematiņiem un individuālām mājām abos upes krastos. Turklāt applūduma zona iestiepās tālu Baltkrievijas teritorijā. 12. jūlija avīzē rakstīts, ka jāpārvieto 329 saimniecības, neuzrādot, pie kāda ūdens līmeņa. Cits apgalvo, ka būšot kuģošanas iespējas tūristiem. Vislielākās muļķības! Vai pa Pļaviņu u. c. ūdenskrātuvēm kāds tūrists kuģo? Nē! Jo viss skaistais ir zem ūdens.

Es kā iesāktās HES celtniecības pretinieks toreiz sīki iedziļinājos un konstatēju, ka Latvijas dabai tiks nodarīts ne mazāks ļaunums, kā applūdinot Staburaga–Oliņkalna posmu, šo skaisto Daugavas ielejas daļu. Man, gumijas laivā nobraucot no Oliņkalna līdz HES vietai, kad bija redzami nocirsto koku celmi un Daugavas krastos vairs nebija nevienas mājas ar suņu rejām, redzot šo postu, bija jāraud.

 

Uz austrumiem no Daugavpils līdz valsts robežai Daugavas ieleja ir unikāla ar savu skaistumu – upes līkumiem, skaistiem krastiem, mežiem un vēsturiski īpatnējām apdzīvotām vietām utt. Iesaku katram applūdināšanas atbalstītājam apceļot šo Latvijas skaisto dienvidaustrumu daļas stūrīti un esmu pārliecināts, ka jūsu domas mainīsies.

 

Vai ir vērts šā nelielā dārgā ieguvuma dēļ ilgtermiņā izpostīt pēdējo likteņupes Daugavas ļoti skaisto posmu, par ko priecāsies mūsu mazbērni daudzās paaudzēs? Nelaupīsim viņiem to prieku, jo ir taču vēl citi enerģijas avoti. Varētu teikt, ka Latvijā vairs gandrīz nepaliktu neviena līdzīga dabas veidojuma ar tādu krāšņumu. Pārējās skaistās vietas Latvijā skatāmas mazos mērogos. To es saku, jo gandrīz visur Latvijā esmu pabijis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+