Latvijā
Politika

Vai Vilnītis būs Liepājas mērs un Sesks – ministrs?2


Jānis Lagzdiņš
Jānis Lagzdiņš
Foto – Timurs Subhankulovs

Pēc pašvaldību vēlēšanām Liepāja ir viens no sīvas spriedzes punktiem, kur nav risinājuma, kādi spēki vienosies koalīcijas partnerībā un uzņemsies pilsētas pārvaldību, kurš ieņems Liepājas domes priekšsēdētāja krēslu. “Pilsētā, kurā piedzimst vējš” vēlētāji domē iebalsoja tikai trīs partijas un citas neielaida. Uzvaru “pēc punktiem” guva ilggadējā mēra Ulda Seska vadītā Liepājas pilsētas partija (seši deputāti), sekoja Seska asa oponenta Jāņa Vilnīša Latvijas Reģionu apvienība ar iegūtiem pieciem krēsliem, un trešais spēks pašvaldībā būs Valērija Agešina “Saskaņa”(četri deputāti). Pašlaik municipālpolitiķi vērpj sarunas, bet “Liepājas partija” paziņojusi, ka ar “Saskaņu” kopā neies. Variantu kļūst mazāk, un Liepājas tauta ar lielu interesi gaida galaiznākumu. “Latvijas Avīzē” karsto situāciju vērtē pieredzējušais bijušais politiķis un dzimtais liepājnieks JĀNIS LAGZDIŅŠ.

 

Kas izkristalizējies pēc pašvaldību vēlēšanām, kur jūsu pilsētā būs ballīte, un kāds pašlaik ir pilsētnieku noskaņojums?

J. Lagzdiņš: Liepājnieki tāpat kā rīdzinieki sašķēlušies, taču ne divās, bet trijās daļās. Ir Ulda Seska, Jāņa Vilnīša un Valērija Agešina piekritēji, kur izšķiroša pārsvara nav nevienam. Trešdienas vakarā Reģionu apvienība spēra spēcīgu soli, sasaucot kupli apmeklētu pilsētnieku sapulci rezultātu rezumēšanai un sabiedriskās domas uzklausīšanai. Ar to Vilnītis mēģināja nošaut vairākus zaķus. Gan paņemt sarunām nepieciešamu pauzi, gan nospēlēt demokrātijas paraugstundu, un jāsaka – Vilnīša kunga situācija kardināli uzlabojusies. Agešina puiciskas, bērnišķīgas rīcības dēļ, kad viņš vēlējās ne tikai piedalīties varas ņēmēju koalīcijā, bet reizē arī pazemot un noķengāt Sesku, pilsētas galvam nepalika cita iespēja, kā paziņot, ka “Liepājas partija” vienā kompānijā ar saskaņiešiem neies. Tādēļ ļoti šaubos, vai Agešina plāni tikt pie varas piepildīsies, un ticamākais variants ir, ka “saslēgsies” Vilnīša un Seska komandas.

 

Tas taču domstarpību dēļ neesot iespējams!

Manuprāt, 90% par Vilnīti balsojušo uzskata, ka viņam jātiek pilsētas galvas amatā un pie varas tomēr jāiet kopā ar “Liepājas partiju” kā latvisku spēku savienībai. Minētajā sapulcē balsis it kā nodalījās uz pusēm, ka vieni piekrīt šādai koalīcijai, citi ne, taču pašreizējā situācija Vilnītim sarunās ieliek rokā tīri labas kārtis un taktisku gājienu manevru iespējas. Pirmkārt, viņš var pastāvīgi atsaukties uz sabiedrības viedokli. Otrkārt, lai ko cienījamie politiķi teiktu, neizliksimies – tālākajā fāzē runas neskars tik daudz programmas kā krēslu sadales būšanas. Un Vilnīša potenciālajiem sabiedrotajiem ir ļoti grūtas pozīcijas. Agešins tagad spiests piedāvāt visu, lai vien viņu paņem par līdzgaitnieku, bet arī “Liepājas partijai” jāpiezemē prasības, jāpiekāpjas un iniciatīvu pārtvērušam Vilnītim jādod, ko viņš vēlēsies – ieskaitot mēra krēslu. Vilnītis dzirdēto liks svaru kausos, svērs un izšķirsies, kaut publiski teiks, ka jāvienojas par programmatiskiem jautājumiem, sadarbības punktiem un to, kā finansēt Agešina liepājniekiem solītās bezmaksas pirtis.

 

Daļa Liepājas sapulces publikas esot teikuši, ka Sesks nav bijis efektīvs mērs, bijušas nelikumības, shēmošana.

Vēlētāji visā Latvijā kritizē varu. Vismaz trešdaļa iedzīvotāju nekur nav apmierināti ar esošo kārtību un savu sociālo stāvokli. Taču Liepājā atšķirībā no Jūrmalas, Daugavpils, Rīgas neatceros pēdējos gados piedzīvotus skandalozus korupcijas gadījumus un ar rokudzelžiem aizvestas amatpersonas. Tāpēc tās drīzāk ir kaktu runas, kas ne ar ko nav pierādītas.

 

Cik lielā mērā liepājnieki ir sabiedriski aktivizējušies? Līdz Rīgai atskan neapmierinātas balsis, ka divas latviskas partijas nevar savā starpā vienoties, un “Saskaņa” tikām ir kā zelta kārts turētāji.

Publiskā telpā viļņošanās ir diezgan liela. Liepājnieki gaida pārmaiņas, un tās saistās ne tikai ar domes krēslu pārbīdīšanu. Lielai daļai ar Vilnīti saistās pilsētas nākotnes cerības. Viņi nav pret Uldi Sesku noskaņoti tamdēļ, ka viņš slikti strādājis, bet Sesks vienkārši šķiet par ilgu bijis pie varas, iestagnējis.

Un kā gan Sesks ar Vilnīti tagad vienosies, ja nevarēja pirms četriem gadiem, kad pirmais paturēja virsroku, bet otram nācās atkāpties opozīcijā? Sāpe paliek! Kas tās ir par iesīkstējušām nesaskaņām?

Nespēja vienoties – arī valsts līmenī – ir dažādu iemeslu summa. Liepājā – ar četru gadu vēsturi, kad notika pārmēru asa iepriekšējo vēlēšanu kampaņa, kas attiecības sabojāja. Protams, ka katrs tiecās ieņemt domes priekšsēdētāja krēslu un pieteiktās ambīcijas sadūrās uz vienas šauras laipas. Man jāatzīmē, ka Seska komandā ir vairāk cilvēku ar vārdu un ietekmi Liepājā, un viņš vienpersonīgi neizlemj, ko un kā darīt. Turpretī Vilnītim iekšpartijiski ir lielākais svars, viņš ir patstāvīgāks vadītājs.

 

Mēri Liepājā, Daugavpilī sūdzējušies par piparotām, netīrām kampaņām, kādas neesot pieredzējuši. Oponentiem roku vairs nesniegšot, sūdzības aiznestas uz prokuratūru, un visur, šķiet, vaino “Saskaņu”, kas raujas pie varas zobiem, nagiem.

“Saskaņa” kā dziļas opozīcijas partija mācījusies no ASV prezidenta Trampa. Ja gribi vinnēt, sit iepriekšējo vadību visiem iespējamiem līdzekļiem, apvaino visos grēkos un dari to visagresīvākajā formā, par sekām nebēdājot. Arī Liepājā izdeva mēru apmelojošu avīzi, bet to es nedēvētu par kriminālu. Tādas metodes nāk modē visā pasaulē politiskās cīņas ietvaros.

 

Liepājā startējušās varas partijas Nacionālā apvienība un “Vienotība” neiekļuva domē. Tās ir atbalsis no Rīgā īstenotās valdības politikas?

Vietvaras vēlot, nozīme ir personālijām. Minētie spēki nepiedāvāja aizrautīgus līderus, neveica kampaņas, kas atspoguļojās rezultātā. Cilvēki grib jaunas sejas, bet lai tās ir personības, kas raisa uzticību. Rīgā taču balsoja par Strīķi, Bordānu, vēl tikai politiskām zvaigznītēm, jo izmisa, ka citos sarakstos neatrada talantīgākus, līderu dotībām apveltītus politiķus.

 

Saistītie raksti

Tātad jūs liekat uz to, ka izveidosies LRA un pilsētas partijas koalīcija, būs jauns mērs Jānis Vilnītis, bet Uldis Sesks – ministrs nākamajā valdībā?

Tā var notikt. Diezin vai Seska kunga karjera ar Liepāju noslēgsies. Viņa kandidatūru skatu starp vilcējiem nākamo Saeimas vēlēšanu ZZS Kurzemes sarakstā, arī nākamās valdības veidošanas kontekstā.

LA.lv