Jānis Lagzdiņš
Jānis Lagzdiņš
Foto – Timurs Subhankulovs

Vai Vilnītis būs Liepājas mērs un Sesks – ministrs? 2

Pēc pašvaldību vēlēšanām Liepāja ir viens no sīvas spriedzes punktiem, kur nav risinājuma, kādi spēki vienosies koalīcijas partnerībā un uzņemsies pilsētas pārvaldību, kurš ieņems Liepājas domes priekšsēdētāja krēslu. “Pilsētā, kurā piedzimst vējš” vēlētāji domē iebalsoja tikai trīs partijas un citas neielaida. Uzvaru “pēc punktiem” guva ilggadējā mēra Ulda Seska vadītā Liepājas pilsētas partija (seši deputāti), sekoja Seska asa oponenta Jāņa Vilnīša Latvijas Reģionu apvienība ar iegūtiem pieciem krēsliem, un trešais spēks pašvaldībā būs Valērija Agešina “Saskaņa”(četri deputāti). Pašlaik municipālpolitiķi vērpj sarunas, bet “Liepājas partija” paziņojusi, ka ar “Saskaņu” kopā neies. Variantu kļūst mazāk, un Liepājas tauta ar lielu interesi gaida galaiznākumu. “Latvijas Avīzē” karsto situāciju vērtē pieredzējušais bijušais politiķis un dzimtais liepājnieks JĀNIS LAGZDIŅŠ.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Kas izkristalizējies pēc pašvaldību vēlēšanām, kur jūsu pilsētā būs ballīte, un kāds pašlaik ir pilsētnieku noskaņojums?

J. Lagzdiņš: Liepājnieki tāpat kā rīdzinieki sašķēlušies, taču ne divās, bet trijās daļās. Ir Ulda Seska, Jāņa Vilnīša un Valērija Agešina piekritēji, kur izšķiroša pārsvara nav nevienam. Trešdienas vakarā Reģionu apvienība spēra spēcīgu soli, sasaucot kupli apmeklētu pilsētnieku sapulci rezultātu rezumēšanai un sabiedriskās domas uzklausīšanai. Ar to Vilnītis mēģināja nošaut vairākus zaķus. Gan paņemt sarunām nepieciešamu pauzi, gan nospēlēt demokrātijas paraugstundu, un jāsaka – Vilnīša kunga situācija kardināli uzlabojusies. Agešina puiciskas, bērnišķīgas rīcības dēļ, kad viņš vēlējās ne tikai piedalīties varas ņēmēju koalīcijā, bet reizē arī pazemot un noķengāt Sesku, pilsētas galvam nepalika cita iespēja, kā paziņot, ka “Liepājas partija” vienā kompānijā ar saskaņiešiem neies. Tādēļ ļoti šaubos, vai Agešina plāni tikt pie varas piepildīsies, un ticamākais variants ir, ka “saslēgsies” Vilnīša un Seska komandas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas taču domstarpību dēļ neesot iespējams!

Manuprāt, 90% par Vilnīti balsojušo uzskata, ka viņam jātiek pilsētas galvas amatā un pie varas tomēr jāiet kopā ar “Liepājas partiju” kā latvisku spēku savienībai. Minētajā sapulcē balsis it kā nodalījās uz pusēm, ka vieni piekrīt šādai koalīcijai, citi ne, taču pašreizējā situācija Vilnītim sarunās ieliek rokā tīri labas kārtis un taktisku gājienu manevru iespējas. Pirmkārt, viņš var pastāvīgi atsaukties uz sabiedrības viedokli. Otrkārt, lai ko cienījamie politiķi teiktu, neizliksimies – tālākajā fāzē runas neskars tik daudz programmas kā krēslu sadales būšanas. Un Vilnīša potenciālajiem sabiedrotajiem ir ļoti grūtas pozīcijas. Agešins tagad spiests piedāvāt visu, lai vien viņu paņem par līdzgaitnieku, bet arī “Liepājas partijai” jāpiezemē prasības, jāpiekāpjas un iniciatīvu pārtvērušam Vilnītim jādod, ko viņš vēlēsies – ieskaitot mēra krēslu. Vilnītis dzirdēto liks svaru kausos, svērs un izšķirsies, kaut publiski teiks, ka jāvienojas par programmatiskiem jautājumiem, sadarbības punktiem un to, kā finansēt Agešina liepājniekiem solītās bezmaksas pirtis.

Daļa Liepājas sapulces publikas esot teikuši, ka Sesks nav bijis efektīvs mērs, bijušas nelikumības, shēmošana.

Vēlētāji visā Latvijā kritizē varu. Vismaz trešdaļa iedzīvotāju nekur nav apmierināti ar esošo kārtību un savu sociālo stāvokli. Taču Liepājā atšķirībā no Jūrmalas, Daugavpils, Rīgas neatceros pēdējos gados piedzīvotus skandalozus korupcijas gadījumus un ar rokudzelžiem aizvestas amatpersonas. Tāpēc tās drīzāk ir kaktu runas, kas ne ar ko nav pierādītas.

Cik lielā mērā liepājnieki ir sabiedriski aktivizējušies? Līdz Rīgai atskan neapmierinātas balsis, ka divas latviskas partijas nevar savā starpā vienoties, un “Saskaņa” tikām ir kā zelta kārts turētāji.

Publiskā telpā viļņošanās ir diezgan liela. Liepājnieki gaida pārmaiņas, un tās saistās ne tikai ar domes krēslu pārbīdīšanu. Lielai daļai ar Vilnīti saistās pilsētas nākotnes cerības. Viņi nav pret Uldi Sesku noskaņoti tamdēļ, ka viņš slikti strādājis, bet Sesks vienkārši šķiet par ilgu bijis pie varas, iestagnējis.