×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
3. marts, 2013
Drukāt

Vai zemes mandeles var izaudzēt Latvijā?

zemesmandele2

“Būdama Spānijā, redzēju plantācijas ar grīslim līdzīgiem augiem. Noskaidrojās, ka tie ir tīģerrieksti. Ēdami ir riekstiņi, kas veidojas pie auga saknēm. Tie ir garšīgi un veselīgi, jo bagāti ar minerālvielām un vitamīniem, turklāt labvēlīgi iedarbojas gan uz aknām, gan nierēm, gan kuņģa un zarnu darbību.

 

Samazinot arī cukura un holesterīna līmeni asinīs. Vai šos augus var audzēt arī Latvijā?” 
Marta Liepājā

“Kur var iegādāties zemes mandeļu sēklas vai stādus?” Ēriks Zeme Grobiņas novadā

 

Zemesmandele (Cyperus esculentus), ko sauc arī par čufu, ēdamo dižmeldru, tīģerriekstu, veido ceru ar spēcīgi attīstītu sakņu sistēmu, kam piemīt izteikta baldriānu smarža. Sakņu sistēma sastāv no stolonveida dzinumiem, kam galos veidojas ovālas formas bumbuļi jeb gumi. Tie pārklāti ar cietu, krokotu pārvalku, ko ir grūti atdalīt no kodola. Taču, lietojot ar visu miziņu, tie vairs nav tik garšīgi.

Gumi satur daudz tauku, olbaltumvielu, cukuru un cietes, kā arī dažādus makroelementus un mikroelementus. Pēc garšas atgādina lazdu riekstus, ēd svaigus, ceptus vai vārītus.

Čufu var mēģināt audzēt dārzā siltā, saulainā, no vējiem aizsargātā vietā. Augsnei jābūt barības vielām bagātai. Veģetācijas periods ir 120 – 130 dienas. Laukā stāda apmēram maija vidū, kad augsne iesilusi līdz +15 °C. Lai iegūtu labu ražu, augi jāmēslo un sausā laikā jālaista.

Septembra beigās vai oktobra sākumā, kad zemesmandelei sāk dzeltēt lapas, gumus izrok. Tos apžāvē, attīra no augsnes paliekām un tur sausā vietā istabas temperatūrā.

Var audzēt arī puķu podā uz palodzes. Augam telpā jānodrošina siltums, pastāvīgs mitrums un saulaina vieta. Kad trauks ir pārāk piesakņots un daudzie dzinumi pārmērīgi saspiesti, čufu sadala.

Zemesmandeles stādus maijā tirgos Buciņu stādaudzētavā (Burtnieku novadā, mob. 29195566), cena – Ls 1,50 (vienā podiņā divi trīs augi). Pavasarī šie stādi vidēji par latu gabalā būs nopērkami arī Grobiņas privātajā botāniskajā dārzā (mob.29779004). Savukārt Dobeles novada Bērzes pagasta “Lejnieku” saimniece Skaidrīte Bauze (mob. 22308565) ir ar mieru aizsūtīt pa pastu zemesmandeļu gumiņus ieaudzēšanai. Sūtījums izmaksās 3 latus (2 lati – par mīksto aploksni un markām, 1 lats – par gumiņiem, to būšot krietna sauja).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+