Latvijā
Kriminālziņas

Vai zemniekam jākļūst par izmeklētāju? 4


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Artis Drēziņš

Diemžēl tieši vasaras sezonā, kad viskarstākais darba laiks, uzdarbojas traktortehnikas zagļi. Žurnāls “Agro Tops”  aptaujājis zemniekus, vai bijusi darīšana ar zagļiem un vai nozagto izdevies atdabūt.

 

Juris Smirnovs, Jēkabpils novada Zalves pagasta z/s “Pumpuri” īpašnieks: “Man pagājušajā gadā naktī no 30. uz 31. augustu aptīrīja “John Deere” traktoru – izzaga trīs datorus 18 000 eiro vērtībā. Traktors atradās pie mājas apgaismotā laukumā, tuvu kaimiņu mājām. Ziņoju policijai – nekas atrasts netika, informāciju par notikušo nesaņēmu. Traktors bija apdrošināts, un, kaut arī zādzības faktu konstatēja, ar apdrošināšanas kompāniju bija “karš” trīs mēnešu garumā, kamēr atmaksāja 11 000 eiro no zaudējuma summas. Viņu izturēšanās ir stipri dīvaina – it kā man būtu jāpierāda, vai pats neesmu nozadzis tos datorus. No zagļiem leišmalē patiesi nav glābiņa. Kamēr bija slēgtas robežas, nekas tik traks nenotika.”

 

Valentīna Čāmāne, Aknīstes novada Asares pagasta z/s “Siliņi” saimniece: “Mums nekas nav nozagts, bet vairākiem kaimiņiem gan. Mūsu tehnikas novietne – angārs – atrodas pagasta centrā, turpat ir veikals, apgrozās cilvēki, tomēr nekad nevari būt pilnībā drošs. Esam tehnikas glabātavā salikuši videokameras, tās ir dārgas, jo jābūt augstai izšķirtspējai, citādi uzstādīt kameru nav vērts. Daļa tehnikas atrodas slēgtā ēkā, bet visu tur nevaram izvietot. Daļu tehnikas esam apdrošinājuši – galvenokārt graudu kombainus, lieljaudas traktorus.”

 

Annija Pušņakova, Auces novada Bēnes pagasta SIA “TandUkri” valdes locekle: “Mums divas tehnikas vienības tika nozagtas, kā arī vairākas tehnikas vienības uzlauztas naktī no 24. uz 25. jūliju saimniecības teritorijā. Visi traktori aprīkoti ar GPS. Vienu traktoru pēc signāla atradām, otram GPS signāls bija noslāpēts. 25. jūlijā no rīta ziņojām policijai, tajā pašā dienā ieradās izmeklētājs, uzklausīja uzņēmuma darbinieku liecības un veica teritorijas apskati. Darbinieku novērojumi liecināja, ka jau iepriekšējās dienās pirms zādzības teritorijas tuvumā bija manītas vairākas aizdomīgas automašīnas.”

 

Raitis Boriss, Viļakas novada Šķilbēnu pagasta z/s “Ūdri” īpašnieks: Paldies Dievam, nekas tāds mūsu saimniecībā nav noticis. Tehniku neesmu apdrošinājis, tas prasa lielu naudu. Ja valsts piešķirtu subsīdijas šādam pasākumam, tad cita lieta. Domāju, tad visi zemnieki drošinātu tehniku. Man tehnika glabājas lielajos angāros. Bet pirms septiņiem gadiem apzaga graudu kalti – nozaga septiņus elektromotorus. Kad ziņoju policijai, teicu – vajag pameklēt metāllūžņu izgāztuvēs. Man atbildēja – neesot vērts. Meklēju pats un metāllūžņos atradu – četrus vēl veselus, trīs jau bija sagriezti.”

 

Gundars Kalve, Krustpils novada Kūku pagasta z/s “Kalves” īpašnieks: “Mūs nosargā tas, ka pāri Daugavai ir tikai viens tilts, uz kura uzstādītas videonovērošanas kameras. Savā saimniecībā apdrošinu visu tehniku. Summa pamatīga, bet, ja varu mierīgi gulēt, tas atmaksājas. Visur, kur tas iespējams, pieslēgtas videokameras. Galvenais priekšnoteikums, lai izsargātos no zagļu radītiem zaudējumiem, ir pašam parūpēties par drošību.”

 

Andris Vilkasts, Smiltenes novada SIA “Agrotehnika Smiltene” valdes priekšsēdētājs: “Pirms trim četriem gadiem mūsu uzņēmumā nozaga klientam jau pārdotu “Valtra” markas traktoru. Kad pamanīju – traktora laukumā nav –, domāju, ka īpašnieks to jau aizbraucis. Kad uzzināju, ka tas nozagts, ziņoju policijai. Tā neko neizdarīja. Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra jau zināja, ka traktors ir meklēšanā, sarunāju privātdetektīvu, kas traktoru tiešām atrada – Gulbenē pie kāda zemes īpašnieka. Interesantākais, ka viņš traktoru jau bija paguvis reģistrēt kā no kādas igauņu firmas iegādātu tehnikas vienību! Rodas pamatots jautājums – kāpēc Valsts policija nespēj zagli atrast, bet jāalgo privātdetektīvs, lai to izdarītu?”

 

Saistītie raksti

Valdis Leska, Rūjienas novada Jeru pagasta z/s “Klimpas” īpašnieks: “Man nozagti instrumenti no meža mašīnas piekabes. Savā saimniecībā apdrošinu visu tehniku. Bet mūsu kooperatīvam “Daiva” no graudu kaltes izzagti elektromotori, elektrokabeļi, slēdži, degviela. Arī mašīnu ringam bijuši zaudējumi zādzību dēļ. Policija tikpat kā neko nedara, izmeklēšana ir švaka. Kaut arī uz robežas ar Igauniju uzstādītas videokameras, vainīgie netiek atrasti. Ja gribētu, gan jau sadzītu pēdas. Zagļi ir gan mūsu, gan igauņu pusē – tādi paši kā mūsu bezdarbnieki, kuri nemaz negrib strādāt.”

 

Māris Kļaustiņš, Saldus novada Ezeres pagasta z/s “Krastmaļi” īpašnieks: “Lietuvas robeža no manas saimniecības ir 500 metru attālumā. Man traktoru nozaga vēl pirms 2010. gada, vēlāk – graudu iekrāvēju. 2016. gadā uz lauka apzaga ekskavatoru par 36 000 eiro. Nesen, 26. jūnijā, nozaga traktoru kaimiņam Ezerē un citam kaimiņam Jaunauces pagastā. Ir pamats domāt, ka mūsu policija nestrādā un šajos gadījumos pienākumus pilda tikai formāli. Kā tad citādi izskaidrot to, ka par zādzību Saldus policijai ziņo Lietuvas policija? Katrā valstī ir sava jurisdikcija, un Latvijas policijai, lai meklētu zagļus Lietuvā, jāprasa atļauja visaugstākajai instancei. Kamēr to saņem, paiet laiks un zaglis sen gabalā.”

 

Vairāk lasiet žurnāla “Agro Tops” augusta numurā.

LA.lv
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Baidās no ažiotāžas: neizpauž čekas aģentu kartotēkas publicēšanas datumu decembrī
4 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
RS izziņo izmaiņas 18. novembrī: uzzini par sabiedrisko transportu un stāvvietām
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izvirza kanditātus darbam Saeimas komisijās. Kādam amatam virza Kučinski?
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Ekonomika
Darbaspēka rezerves izsīkst, tā turpināt nevar – ekonomisti par bezdarbu un nodarbinātību
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Baidās no ažiotāžas: neizpauž čekas aģentu kartotēkas publicēšanas datumu decembrī
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
17 tūkstoši zaudējuši cerības atrast darbu Latvijā: jaunākie CSP dati
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Koļegovas brālis skaidro shēmas, kā sadarbojies ar māsu naudas darījumos
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izvirza kanditātus darbam Saeimas komisijās. Kādam amatam virza Kučinski?
4 stundas