Foto – AFP/LETA

Vai Ziemeļkoreja piedalīsies olimpiskajās spēlēs Phjončhanā? 1

Seula piedāvājusi Phenjanai sākt sarunas par Ziemeļkorejas piedalīšanos ziemas olimpiskajās spēlēs Dienvidkorejas pilsētā Phjončhanā. Sarunas paredzēts sākt šodien Panmundžomas ciemā, kas atrodas demilitarizētajā joslā starp abām valstīm. Olimpiāde Phonjčhanā sākas tieši pēc mēneša 9. februārī.

Reklāma
Reklāma

Olimpiāde kodoldraudu ēnā

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm 115
Lasīt citas ziņas

Seula izteica savu priekšlikumu dienu pēc Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna Jaungada uzrunā negaidīti izteiktās vēlmes sūtīt delegāciju uz ziemas olimpiādi Phjončhanā, Kimam gan nespējot atturēties no kodoldraudiem ASV. Līdz tam no Ziemeļkorejas puses vairākus gadus bija pieredzēti tikai kodolsprādzieni un raķešu testi, ko pavadīja draudi noslaucīt no zemes virsas amerikāņu imperiālismu un tā sabiedroto Dienvidkoreju. Analītiķi atzīmē, ka Kima negaidītais priekšlikums varētu būt mēģinājums mazināt starptautisko izolāciju un sankcijas pret Ziemeļkoreju, kā arī sarežģīt attiecības starp Seulu un tās sabiedroto Vašingtonu. Kima samierniecisko priekšlikumu apsveica Dienvidkorejas valdība un prezidents Mūns Džēins, kurš cenšas uzturēt dialogu, lai mazinātu Ziemeļkorejas kodoldraudus, un grib izmantot Phjončhanas olimpiādi kā iespēju abu Korejas valstu attiecību uzlabošanai.

Dienvidkoreja sarunām ar Ziemeļkoreju ir piedāvājusi augsta līmeņa delegāciju, ko vada valdības ministrs, paziņoja Apvienošanās ministrija, kas pārrauga sarunas ar Phenjanu. Apvienošanās ministru Čo Mjungjonu pavadīs vēl četras amatpersonas, tostarp divi viceministri, no kuriem viens pārrauga sporta jomu. Ziemeļkoreja pieņēmusi Dienvidkorejas piedāvājumu šonedēļ piedalīties abu valstu sarunās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Delegācijas tiksies Panmundžomas ciemā, kas atrodas nocietinātajā demilitarizētajā zonā starp abām valstīm.

Šī tikšanās ir pirmais formālais dialogs starp abām Korejas valstīm kopš 2015. gada decembra. Sarunas varētu mazināt spriedzi Korejas pussalā, taču daži analītiķi brīdina, ka Kims varētu izmantot dialogu, lai iegūtu laiku sava kodolarsenāla modernizēšanai, atzīmē aģentūra AP. Pēc olimpiādes abu Koreju attiecības varētu atkal pasliktināties, jo Ziemeļkoreja ir nepārprotami likusi saprast, ka nedomā uzklausīt aicinājumus par kodolatbruņošanos, bet grib vairot savu kodolarsenālu, lai, kā apgalvo Phenjana, varētu atvairīt ASV draudus. “Kima Čenuna stratēģija paliek tā pati. Viņš attīsta kodolarsenālu, vienlaikus cenšoties mazināt starptautiskās sankcijas un vājināt militāro aliansi starp Dienvidkoreju un ASV,” intervijā aģentūrai AP atzina

Seulas Nacionālās diplomātiskās akadēmijas pētnieks Šins Bomčuls.

SOK apsveic abu Koreju sarunas

Saspīlējums starp abām valstīm bīstami pieaudzis pēdējos mēnešos pēc Ziemeļkorejas ballistisko raķešu izmēģinājumiem un tās sestā un līdz šim spēcīgākā kodolizmēģinājuma, kurā esot izmēģināta ūdeņraža bumba. Piesardzīga tuvināšanās vērojama pēc Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna Jaungada uzrunas, kurā viņš aicināja uzlabot attiecības un mazināt militāro spriedzi attiecībās ar Dienvidkoreju un sacīja, ka Ziemeļkoreja ir gatava piedalīties ziemas olimpiskajās spēlēs, kas no 9. līdz 25. februārim notiks Phjončhanā. Ziemeļkorejas pārstāvis Starptautiskajā olimpiskajā komitejā (SOK) Čans Uns jau pagājušās nedēļas nogalē paziņoja, ka Ziemeļkoreja, iespējams, piedalīsies februārī gaidāmajā ziemas olimpiādē Phjončhanā. SOK apsveikusi Korejas Republikas un Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas valdību savstarpējo nodomu sākt tiešas sarunas par Ziemeļkorejas sportistu piedalīšanos ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā.

Ziemeļkoreja atjaunojusi tiešo sakaru līniju ar Dienvidkoreju, kas bija pārtraukta gandrīz divus gadus. Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins un ASV prezidents Donalds Tramps pirms dažām dienām telefonsarunā vienojās atlikt kopīgās militārās mācības, lai tās nenotiktu Phjončhanas olimpiādes laikā.