×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
7. marts, 2013
Drukāt

Vai zināt, ar ko nodarbojas Satversmes aizsardzības birojs (SAB)?

Vladimirs Jefimovs, 
statistikas pārvaldes referents:
 “SAB koordinē valsts drošības jautājumus, taču operatīvo darbu gan tas neveic. Šķiet, tas piedāvā savus aizsardzības pakalpojumus arī privātuzņēmumiem. Ar līdzšinējo priekšnieku Kažociņu valsts bijusi drošībā, jo viņš nāk no tās pasaules daļas, kurā viss ir stabilāk.

 

Šis amats ir ļoti atbildīgs, tāpēc tā galvenajam pārstāvim drīzāk jābūt nākušam no aizsardzības nozares. Iespējams, Jānis Maizītis kā bijušais ģenerālprokurors būtu labāks par daudziem citiem, taču, ja atklāti jāsaka, Kažociņš man šķiet labāks par Maizīti.”

 

Marija, 
strādā valsts pārvaldē:
 “Domāju, ka SAB aizsargā mūsu, Latvijas iedzīvotāju, intereses. Satversme ir augstākais normatīvais akts, bet šī iestāde uzrauga, vai pārējie valsts likumi tiek pieņemti un īstenoti saskaņā ar Latvijas konstitūciju. Neesmu dzirdējusi par to, ka SAB tiks iecelts jauns priekšnieks, bet Jāni Maizīti gan zinu. Viņš ir pasniedzējs Latvijas Universitātē. Domāju, ka viņš noteikti derētu šim amatam – viņš savā nozarē ir ļoti kompetents, turklāt arī ģenerālprokurora amatā savus pienākumus pildīja ļoti labi. Manuprāt, SAB vajadzētu vadīt juridiskās jomas speciālistam.”

 

Jānis Valters, 
servisa inženieris: 
”Cik zināms, SAB nodarbojas ar spiegu medīšanu. Protams, tas tā vienkāršoti sacīts, taču kopumā tā varētu būt galvenā iestādes funkcija. Man liekas, ka priekšnieki jau paši neķer spiegus pie rokas. Viņu atbildībā vairāk papīru lietas, tāpēc domāju, ka Jānis Maizītis droši varētu tikt galā ar SAB direktora pienākumiem un man pret viņa kandidatūru nav pilnīgi nekādu iebildumu.”

 

Inta, 
valsts ierēdne:
 “SAB risina valsts ārējās aizsardzības jautājumus, nodarbojas ar preventīvo aizsardzību. Domāju, šī iestāde varētu būt kaut kas līdzīgs Amerikas Federālās izmeklēšanas birojam (FIB). Īsti neesmu iedziļinājusies šajā tēmā un nezinu, kādas ir prasības SAB priekšniekam, taču jādomā, vai izvirzītais Maizīša kungs ir cilvēks no īstā lauciņa. Man nav pilnīgi nekādu iebildumu pret Maizīti, viņam ir labi nopelni savā jomā, taču šķiet, ka biroju labāk vajadzētu vadīt nevis tiesībsargājošo, bet aizsardzības struktūru pārstāvim.”

 

Vera Kirta, 
pensionāre:
 “Birojs ir atbildīgs par drošību valstī, meklē un ierobežo visus Latvijai kaitējošos cilvēkus, iestādes un organizācijas. Kažociņam ir ļoti liela pieredze izlūkošanā Anglijā. Vai Maizītis būs tikpat spēcīgs, grūti pateikt, bet kopumā domāju, ka Jānis Maizītis ir ļoti nosvērts cilvēks, saviem pienākumiem pieiet atbildīgi, un nešaubos, ka arī SAB priekšnieka amatā nebūtu citādi. Turklāt Kažociņa kungā pēdējā laikā esmu nedaudz vīlusies, viņa sākotnējā enerģija un aktivitāte kaut kā noplakusi.”

 

Ņikita, 
korektors: 
”Neesmu drošs, bet domāju, ka SAB varētu darboties līdzīgi kā izlūkošanas dienesti ārzemēs – sargā valsts noslēpumu, likumdošanu. Īsti nezinu, kāpēc, bet man radies priekšstats, ka SAB sēž veci, gudri vīri un domā par notikumiem pasaulē un Latvijā. Taču gribētos cerēt, ka arī mums ir savi varoņi – džeimsi bondi, kas tīri praktiski nodarbojas ar izlūkošanu un spiegošanu valsts interesēs. Tas, kā ies jaunajam SAB direktoram, manuprāt, atkarīgs no apstākļiem un lietišķās veiksmes. Ja ārpolitikā nenotiks nekas sarežģīts, viņam amata pildīšana padosies lieliski.”

 

Krista, 
pārdevēja:
 “Institūcijas nosaukumu dzirdu bieži, bet tā īsti nemaz nezinu, ar ko tā nodarbojas un kādas funkcijas valstī pilda. Pieļauju, ka tā nodarbojas ar Satversmē minēto tiesību īstenošanu dzīvē. Ja domāju pareizi, tad Jānis Maizītis labi derētu SAB priekšnieka pienākumu izpildei. Viņam bija cieša saistība ar tiesību nozari ģenerālprokurora amatā, un viņš šķiet tāds simpātisks un sakarīgs cilvēks.”

 

Fakti

* Pašreizējais SAB direktors Jānis Kažociņš biroju vada kopš 2003. gada 2. maija. Amatā viņš apstiprināts divus termiņus pēc kārtas.

* 2. maijā J. Kažociņam beigsies pilnvaru termiņš, bet trešo reizi viņš uz šo amatu nekandidēs.

* Nacionālās drošības padome SAB direktora amatam nolēmusi virzīt Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieku, bijušo ģenerālprokuroru Jāni Maizīti.

* Par SAB direktora apstiprināšanu lems Saeima.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+