×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. marts, 2012
Drukāt

Vaidavas bebri

beaver

Vaidavas upi pilnīgi aizsprostojuši bebri. Nav neviena, kam prasīt padomu un kur meklēt palīdzību. Varbūt vides speciālisti var pateikt, ko darīt? 
Gaida Gailīte Apes novadā

 

Bebri ir daudz senāki Vaidavas upes saimnieki nekā cilvēki, un veids, kādā dzīvnieki ietekmē tās gultni un plūdumu, pašai upei un citiem tās iemītniekiem pilnīgi noteikti nav kaitīgs. Cita lieta, ka upe, iespējams, vairs kalpo tikai kā novadgrāvis, vai arī tās tecējumā saglabājusies tikai daļa no kādreizējās dabiskās gultnes. Tad bebru radītie aizdambējumi izraisa ūdens uzkrāšanos dabisku straujteču vietās un krastu pārpurvošanos vai izskalošanos iztaisnotajos posmos. Tomēr pat šādā gadījumā īstenais upes sabojātājs ir bijis cilvēks. Turklāt, ja vien bebrus varētu atļauties netraucēt, pietiktu ar kādu pusgadsimtu, lai tieši ar šo dzīvnieku palīdzību upe atkal atgūtu savas dabiskās funkcijas, domā Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš.  

Valsts vides dienesta Kontroles uzraudzības daļas vecākā inspektore Vita Līcīte atzīst: bebru dambji uz upes traucē tās dabisko funkcionēšanu, tādēļ nav vēlami. Tad saimniekiem jāķeras pie grūta darba, jo ar dabu cīnīties nekad nav viegli, turklāt to pilnīgi uzvarēt nemaz nav iespējams. Bebru dambju nojaukšana vien parasti nelīdz, drīz vien tie atkal ir atjaunoti. Nepieciešamas arī medības. Ja zemes īpašnieki, kuru īpašumus ietekmē bebru uzpludinājumi, gatavojas jaukt dambjus, ieteicams sazināties ar tuvākajiem mednieku kolektīviem. Iepriekš gan Dabas aizsardzības pārvaldē jānoskaidro, vai upe neatrodas īpaši aizsargājamajā dabas teritorijā, jo tad jebkādai darbībai nepieciešama atļauja.

Ziemeļaustrumu virsmežniecības Gaujienas nodaļas vecākā mežzine Gunta Marksa informē, ka bebrus atļauts medīt no 1. augusta līdz 30. aprīlim Medību likumā un saistošajos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Apes pagasta teritorijā līgumplatībās gar Vaidavas upi medību tiesības realizē “Apes mednieku biedrība”. Ja ar šo biedrību saimniekam nav noslēgts līgums par medību tiesību nomu, to būtu ieteicams izdarīt, līgumā paredzot arī aizsprostu jaukšanu (kontaktpersona – Gvido Semjonovs, mob. tālr. 29158386). 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+