×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
9. janvāris, 2013
Drukāt

Vaikulis: Aizvadīto gadu droši var nosaukt par antiinflācijas gadu

Foto - LETAFoto - LETA

Aizvadīto gadu droši var nosaukt par antiinflācijas gadu, kad tā saucamo bāzes efektu rezultātā no gada inflācijas pakāpeniski izzuda iepriekšējo cenu kāpumu ietekme, norāda bankas “Citadele” galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.

Šie procesi īpaši spēcīgi izpaudās elektroenerģijas, degvielas, kā arī piena, tabakas, tējas un kafijas grupās. Savukārt vēl straujāku inflācijas samazinājumu kavēja siltuma un augļu, dārzeņu cenu kāpums. Gada vidusdaļā inflāciju uz leju “pavilka” arī pievienotās vērtības nodokļa pazeminājums – tas kopējo cenu līmeni “pavilka” uz leju par aptuveni 0,5 procentpunktiem.

Viņš atzīmē, ka visa 2012.gada garumā notikumi inflācijas frontē lielus pārsteigumus nesagādāja.

Gada otrajā pusē inflācija stabilizējusies un jau trešo mēnesi pēc kārtas turas 1,6% līmenī. Taču šis “pamiers” varētu beigties, un jau no janvāra varētu atsākties inflācijas līmeņa tālāka pazemināšanās. Nav izslēgts, ka vasaras sākumā gada inflācijas līmenis varētu pat paslīdēt zem 1% atzīmes, prognozē Vaikulis.

Pērn gada pēdējos mēnešos pasaules un Eiropas biržās salīdzinoši strauji ir kritušās gan pārtikas, gan degvielas cenas. “Gribētos cerēt, ka tas puslīdz adekvāti atspoguļosies arī Latvijas mazumtirdzniecības cenās,” komentē ekonomists. Viņš atzīmē, nesen uz leju sākusi liekties arī dīzeļa un mazuta deviņu mēnešu vidējās cenas līkne – tas nozīmē galu gan gāzes, gan siltuma tarifu pieaugumam, kas pašlaik veido teju pusi no kopējā gada inflācijas cipara.

Vaikulis atzīmē, ka inflācijas līmeņa pazemināšanās nav Latvijas mēroga notikums. Neskatoties uz to, ka jau aptuveni četrus gadus “pasaules lielāko centrālo banku naudas drukāšanas iekārtas strādā uz pilnu jaudu” un nesen amerikāņu Federālo rezervju sistēma sāka kārtējo, iespējams, masīvāko dolāra drukāšanas kampaņu, pērn inflācija mērķtiecīgi saruka gandrīz visā pasaulē un arī Eiropā, ar retiem izņēmumiem.

Tomēr Latvijā inflācijas samazināšanās notika daudz straujāk nekā citur Eiropā. Pateicoties tam, Latvija pavasarī spēs izpildīt Māstrihtas inflācijas kritēriju. Nav pat izslēgts, ka Latvija ar gada vidējo inflāciju kaut kur ap 1,8% pati varētu iekļūt kritēriju veidojošo trīs valstu vidū, lēš Vaikulis un piebilst: “Interesanti, kā šāds kāzuss atsauktos uz Latvijas “attiecībām” ar otru no inflācijas izrietošo kritēriju – ilgtermiņa procentu likmēm.”

Šogad banka “Citadele” vidējo inflāciju Latvijā prognozē ap 1,5%.

Gada vidējā inflācija 2012.gadā bija 2,3%. Patēriņa cenas pērn decembrī nemainījās, bet salīdzinājumā ar 2011.gada decembri tās kāpa par 1,6%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+