Viedokļi
Komentāri

Egils Līcītis: Kad tiesnešus velk uz apsūdzēto sola11


Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs
Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs
Foto – Ieva Lūka/LETA

Tiesnešiem pagājušais gads izvērtās pagalam neveiksmīgs, un arī šis solās būt ērkšķains. Sabiedrība rausta cilvēkus mantijās aiz amata ķēdēm, klau, kāda piķa pēc taisāt tik jancīgus spriedumus un kāpēc atsevišķas prāvošanās notiek kuriozā veidā, kā parāda TV viesbrigādes?

Reaģējot tiek “pieņemti mēri”. No tiesu zālēm biežāk padzen reportierus, lai taisnību lemtu netraucētā noslēgtībā, un Jūsu Godības kļūst aizvien nesabiedriskāki cilvēki, pēc āmen pasludināšanas aizcērtot durvis ziņkārīgo degunu priekšā un sarakstot spriedumu tik komplicēti, ka velns lasīdams nolauztu kāju.

Tiesu sistēmas augstākā priekšniecība pastiprināto interesi par trešajā varā notiekošo jau traktējusi par “raganu medībām” un interpretējusi ar plaši lietoto “politiskā pasūtījuma” konstruktu. Vēlēšanu gadā maitas politiķi ar tiesu slavas nomelnošanu pelnot popularitātes punktus. Īstenībā tiesneši esot garīgā attīstībā progresējuši un justīcijā tīri lietojami vīri, kas, izbūrušies biezās juristu skolas kladēs, abonē “Ievas stāstus”, “Atklāti par Noslēpumaino” un spriedumus dibina meistariski, balstoties uz saprašanu, zināšanu dziļumu un jutoņu. Iztiesājamās lietas tiek izlaistas caur tik pamatīgu patiesības filtru, ka ēzeļiem no malas nav jājaucas neatkarīgas tiesas darīšanās.

Tomēr ir drosminieki, kas sadūšojas apšaubīt tiesnešu sniegbaltas nevainības prezumpciju. Godājams LU Juridiskās fakultātes prof. Kalvis Torgāns nule runājis par tiesnešu pašattīrīšanās nepieciešamību. Vaira Vīķe-Freiberga no prezidenta amata augstumiem apšaubījusi sistēmas vienlaidu godaprātu, un premjers Dombrovskis izteicies par korupciju tiesu sistēmā. Ar atskaņām bija “Tiesāšanās kā ķēķis” dokumentētie atklājumi, ārzemju investori gadiem replicējuši izmisīgus saucienus pēc taisnas un ātras tiesas, savukārt daļai vietējo cilvēku neliekas, ka Bičkoviča kungs ir īstais vīrs Augstākās tiesas priekšsēdētāja vietā un koloss tiesiskuma stiprināšanā.

Iespējams, latviešos skepse pret tiesu varu krājusies no veciem laikiem, kad brāļi Kaudzītes, Apsīšu Jēkabs nesaudzīgi degradējuši “Jūsu godības” par “Jūsu blēdībām”, aprādot, ka taisnību tiesā nedabon. Jūs taču atceraties precedentu, kad valsts amatpersonas mērnieka cienīgtēva kukuļošanā sodīja ne tās īstās personas, bet uz apsūdzēto sola aizvilka nabaga pilsoni Gaitiņu Teni? Kad raudošu atraitni atstāja bez maizes rieciena un mantojumu piešķīra plenderim dēlam, kurš likumu tulkiem kabatā iebāza 100 rubuļu?

Bez šaubām, tās ir literāras fantāzijas, veca profesora pārgudrība un politiķu tenkas bez pierādījumiem par šķiņķošanu tiesu varā, kamdēļ iesakņots ačgārns priekšstats par tiesu varas pērkamību un tiesneši krituši par upuriem priekšvēlēšanu andelē. Futbollaukumā visam stadionam skaidrs, ka galvenais arbitrs nopirkts un līnijtiesnesis neredzīgs (ziepēs viņus!), bet tiesu namos soģiem jāuztur briljantu reputācija, jo juridiski mazizglītota tauta nesaprot, kā tiesnesis, kāpelēdams pa pantiem un paragrāfiem, atšķir, kur govij ir aste un kur ragi, un kā likumu vaļības dēļ atļaut būvēt kuģi – uzcelt māju. Pat pirmajā instancē mantijas pielaiko juridiskiem spīdekļiem un, mazākais, romiešu tiesību doktoriem! Kancelē nekāpj no kurpnieka mācekļiem paņemtie vai ar traktormācības atestātu!

Bet nu ir gatavā šļura, kad kritiķiem no plebeju aprindām pievienojušies daži augstāki tiesneši, kas publiski ierunājušies par kolēģu kvalifikācijas pārbaudi un šaubīgo lietu auditu. Jo arī viņiem taisītie spriedumi šķiet neprofesionāli, kā tiesnesis būtu sists ar aklību vai – šausmas! – nokļuvis korupcijas valgos! Ko nu? Bičkovičam ar kolēģiju jāiet uz pārdomu istabu vai nopūtu namiņu izfunktierēt, kā mantijas nopleķotājus ar apsūdzības rakstu apvainot par meļiem, ko tūlīt uzdurs uz Temīdas asā zobena.

LA.lv