×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
9. oktobris, 2016
Drukāt

Vaira Paegle skarbi un atklāti par ASV prezidenta vēlēšanām (15)

Foto - LETAFoto - LETA

Vaira Paegle

“Gan Donalds Tramps, gan Hilarija Klintone ir ļoti nepopulāri vēlētāju acīs,” secina Konektikutā (ASV) dzīvojošā VAIRA PAEGLE intervijā “Latvijas Avīzei”. “Es savos gados varu atļauties pateikt, ka, manuprāt, viņi abi jau ir par veciem, lai kandidētu uz prezidenta amatu.”

V. Paegles vērtējumi ir ļoti skarbi – šī ASV prezidenta kampaņa ir ļoti neordināra, iepriekš ASV vēsturē nepieredzēta. Tajā ir vērojama politiskās kultūras degradācija. Un tā ir politiskās sistēmas krīze. Jo sistēma izvirzījusi priekšplānā tādu cilvēku kā Tramps.

“Dažās aprindās izplatīts viedoklis, ka tā ir līdzšinējā prezidenta Obamas vaina, jo viņš ar savu politiku veicinājis tāda kandidāta parādīšanos,” saka V. Paegle. “Bet tas ir tikai iegansts. Tad arī republikāņus var vainot tikpat lielā mērā, jo viņu stratēģija jau kopš Obamas ievēlēšanas bija bloķēt Kongresā visu, ko ierosināja Obama. Šī stindzinošā bezdarbība partijas biedros sāka raisīt pretestību pret pastāvošo iekārtu un arī pašiem pret savu partiju. Tagad ir apjukums, ka Tramps apsteidzis citus kandidātus, un republikāņi paši vairs nezina, ko iesākt. Trampa atbalstītājiem ir pilnīgi vienalga, kādus apvainojumus viņš izsaka, un tas, ka bieži maina viedokļus. Viņi tikai grib kaut ko citu nekā pašreiz. Interesanti noskatīties, ka publiskajās diskusijās Trampam apkārt ir “kloni” – pulks blondu sieviešu, kas uzvedas kā minitrampi un no kuru mutēm nāk tāda pati informācija kā no viņa.”

Atbildot uz “LA” galvenās redaktores vietnieka Māra Antoneviča jautājumu: “Trampam ir lozungs – padarīsim Ameriku atkal varenu – “great again”. Kurā laikā viņš grib atgriezties?”, V. Paegle sacīja:

– Viņš iztēlo ārkārtīgi drūmu skatu – ASV esot ārkārtīgi nopietni pasaules apdraudēta; visas darbavietas ir pārceltas uz Meksiku un Ķīnu utt. “Amerika – vispirms” bija lozungs pirms Otrā pasaules kara. Tas velk uz izolāciju. Tramps pārmet, ka Obama un Klintone ir mazinājuši ASV kā lielvalsts statusu. Tramps nepārtraukti runā par tirdzniecības līgumiem un teic, ka veiks daudz labākus darījumus, jo viņam ir liela pieredze biznesā. Bet konkrētas atbildes nedod. Tāpat kā uz jautājumu par “Islāma valsts” apkarošanu – viņš nevēloties atklāt savas kārtis. Domājošie cilvēki saprot šīs retorikas būtību. Bet daudzi Trampa atbalstītāji neskatās televīzijā analītiskos raidījumus, nelasa viedokļrakstus lielajos laikrakstos. Viņi lasa īsos ierakstus “tviterī”.

– Bet tā tomēr ir ievērojama cilvēku daļa. Runa jau nav par Trampu, bet sabiedriskās domas virzienu.

– ASV tie, kas ir neapmierināti ar pašreizējo situāciju un grib kaut ko citu, atbalsta tādu cilvēku kā Tramps. Latvijā cilvēki sapako koferus un brauc prom. Aptaujas liecina, ka Trampa atbalstītāji lielākoties ir vīrieši ar ne pārāk augstu izglītību, darba cilvēki, baltādainie, lielākoties no Dienvidu štatiem. Viņi uzskata, ka atstāti novārtā, ir bez darba vai pelna nelielas algas un viņiem nav veselības apdrošināšanas, bet valstī pārāk daudz tiek domāts par minoritātēm.

– Vai mums Latvijā arī ASV vēlēšanu naktī jāsēž pie televizora un jāraizējas, kas notiks?

– ASV konstitucionālajā sistēmā ir varas līdzsvarošanas un sadales principi. Jā, prezidentam ir lielāka vara nekā daudzās citās valstīs, bet ir Kongress, kas var līdzsvarot rīcību, un ir arī Konstitucionālā tiesa. Šī noteikti ir laba mācība. Es ceru, ka šo vēlēšanu situācija liks partijām jau tagad domāt par laiku pēc četriem gadiem.

Protams, ļoti labi, ka beidzot ASV vēsturē sieviete izvirzīta tik augstam amatam. Bet tam, ka neparādījās citi spēcīgi kandidāti, ir vairāki iemesli. Pirmkārt, vēlēšanas izmaksā neticami lielas summas, un ASV būtu jādomā, kā tās mazināt. Otrkārt, priekšvēlēšanu laiks ir 18 mēneši, tas ir ļoti smagi būt nepārtrauktā uzmanības centrā. Ne visi to spējīgi izturēt. Katru rītu TV žurnālisti un eksperti analizē katru niansi, ko kandidāts ir darījis iepriekšējā dienā un kā izskatījies. No otras puses, ja Tramps tomēr neuzvarēs, tas notiks, lielā mērā pateicoties žurnālistiem, kas pratuši viņu atmaskot.

Visu interviju ar V. Paegli lasiet 10. oktobra “Latvijas Avīzē” un “LA” e-izdevumā!

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Opim taisniba!

 2. Visu ko iznemot Klintoni.

 3. Par kādu naudu te troļļo Trampa atbalstīšanu? Saprātīgs cilvēks nevar gribēt Trampa uzvaru.

 4. Vairiņa ir tukša pļāpiņa.

 5. Varam jau baigi necepties šeit, jo mūsu viedoklis tā pat nevienu neinteresē…
  Ja es būtu jeņķis tad tikai par Trampu balsotu!!! Tā demokrātu kliķe ir krietnu putru pasaulē savārījusi…jāsākās ir pārmaiņām!

 6. Laikam tiem, kas skatās ASV debates š’vaki ar angļu valodu, jo aprunā tikai Trampu, jo Kilarija un viņas vīrs izvarotājs Bils ir svēti un nevainojami … Var redzēt, kā maizē sēž vietējie viedokļu līderi …

  • mums atreferē to ko liek Atbildēt

   un ar tik pēc saimnieku dotas komandas. it sevišķi smiekligi tas bija pēc pirmajām tv debatēm. debates beidzas un mediji raksta- nu apmeram neizšķirts, klintone atstāja mazliet labāku iespaidu, jo mazliet labāk prata uzvesties. paiet diena un visi mēdiji aizgrābti raksta ka klintone pārliecinoši uzvarejusi debatēs, tiek publicēti neskaitāmi “ekspertu viedokļi”lai to pamatotu, pat aptaujas rāda ka pacēlusies esot par 3 procentunktiem un nu jau esot 8 punktu pārsvars, bet es jau velar vecuma neprātu neslimoju, es lieliski atceros gan pirmos mediju paziņojumus, gan to ka pirms debatēm rakstija ka abu reitingi izlīdzinājušies. kā no vienādiem reitingiem pieskaitot 3 var iegūt 8? melo ka ausis kust un pat nekautrejas

 7. apbrīnojami , cik tālu jānoved cilvēki, lai vairāk kā puse balsotu par Trumpu. Vai tad Amerikā ir tik pat slikti kā Latvijā priekš latviešiem?

  • iekš bbc viens vecis no Amerikas teica, ka viņš balsos par Trumpu , jo gan demokrāti, gan republikāņi esot pret Trumpu , a viņam, tam vecim, riebjoties , kas notiek Amerikā. Nu ko var gribēt no veca vīra – lai viņam atņem pensiju un iekrājumus – redzēs , ko tad dziedās.

  • Jā, Amerika ir tik pat slikti jā Latvijā latviesiem. Neticami, kadas briesmu lietas notiekas zem pasreizejas valdibas (Klintone – vinja turpinas Obamas iesakto)

 8. Ja uz ielas ,sabiedrībā vai kā valsts galva uzpeld agresīvs ,neprognozējams tips kas jebkurā brīdī var nāvējoši cirst nedomājot par sekām,tad apkārtējiem cilvēkiem vai valstīm kļūst bail ,tie jūtās kā paralizēti.
  Tramps saprot ,ka iemaksājot NATO budžetā 70% tas neglābs ASV no iespējamās pārvēršanās par ,,radioaktīvi tuksnesi,, ko draud viena agresīva vīreļa apjūsmotāji.

 9. Klintoneun vecā ASV politika ar karu izraisīšanu un pasaules izlaupīšanu gan ir galīgi garām. Ja ievēlēs Klintoni sāksies karš ar Krieviju un tas Latvijai nav izdevīgi un pat bīstami.

  • oui > novērotājam Atbildēt

   ASV ar Krieviju karo nepārtraukti, kopš II Pasaules kara beigām, tiesa gan kādas trešās valsts teritorijā. Tādēļ rada izbrīnu tas prieks, ar kādu uzņem šet Latvijā NATO spēku izvietojumu

  • Vai tu neesi mēģinājis tālāk turpināt -sāksies karš ar Krieviju? Beigās liec vārdiņu-“pēc”! Pēc būs tukšums, vai ceri uz dzīvi PĒC? Būsi priecīgs, ka esi miris, jo PĒC būs šausmīgs izdzīvojušajiem! Viss būs beidzies, arī interneta nebūs, degvielas tavai mašīnītei nebūspārtikas nebūs , būs ļoti auksti, bet malku sagādāt nespēsi, jo zāģim degvielas nebūs. Vai ar cirvi, fuksi rīkoties proti? Tev taču arī cirvja un fukša nav? Palīdzību, ja saslimsi, nesaņemsi, jo ārstu neizsauksi , un tā varu turpināt līdz bezgalībai. Nepārdzīvo, jo būs viens lielais mēmais klusums!

Draugiem Facebook Twitter Google+