Latvijā
Politika

Vaira Paegle: “Šķēle nekur nav pazudis” 16


Vaira Paegle
Vaira Paegle
Foto – Timurs Subhankulovs

Tā kā pašreiz ASV dzīvojošā VAIRA PAEGLE 1998. gadā bija Tautas partijas dibinātāju vidū un darbojās šajā partijā līdz pat 2009. gadam, viņa labi pazīst tās politiķus, daži no kuriem atkal ir Latvijas politiskās “skatuves” priekšplānā. Tāpēc sarunā “LA” redakcijā “Latvijas Avīzes” galvenās redaktores vietnieks Māris Antonevičs Paegles kundzes jautāja:

– Vai tagad nevar runāt par zināmu Tautas partijas reinkarnāciju? Kāds ir jūsu iespaids par Māri Kučinski kopš TP laikiem un tagad?
– Māris Kučinskis savulaik bija TP frakcijas vadītājs, viņš bija pieejams, ar viņu varēja izrunāties, viņš ļāva frakcijā diskutēt. Bet, kā mēs visi zinām, gan Tautas partijā, gan noteikti arī citās, augsta līmeņa politiski lēmumi tika pieņemti citur. Vai viņš toreiz bija no iekšējās varas struktūras? Domāju, ka ne. Tāpat nedomāju, ka viņš tagad ir pietuvināts tai varas spicei, kas nosaka zaļzemnieku virzību un kopējo koalīcijas virzību.

Māris Kučinskis ilgi ir bijis politikā un labi saprot politisko vidi. Neņemos teikt, vai viņš varēs izrauties un īstenot savu redzējumu vai būs tikai izpildītājs. Kučinskis ir godprātīgs cilvēks, bet šeit ar to nevar visu paveikt. Pārbaudījumi būs ik reizi, lemjot jautājumu, kas saistīts ar lielas naudas apgrozījumiem.

25 gados ir bijušas 18 valdības – tas nozīmē, ka trūkst pēctecības. Kā viena kritusi, tā tūliņ tiek rakstīta nākamās deklarācija. Tik bieži mainoties politiskajai varai, birokrātija jūtas visvarena. Pasaules brīvo latviešu apvienības valdes sēdes atklāšanā Ministru prezidents Māris Kučinskis uz PBLA priekšsēža izteikto kritiku par negācijām, kas bremzē ekonomikas attīstību, sacīja, ka politiku iespaido “oponenti un viņu intereses”.

Korupcijas riski Latvijā joprojām saistīti ar ostām, ar valsts pasūtījumiem, bankām. Es aizvien esmu atbalstījusi “Rail Baltic” projektu un tagad ļoti uztraucos par tā īstenošanu. Jo tā ir mūsu drošības saikne ar pārējo Eiropu – no ziemeļiem uz dienvidiem, nevis no Rietumiem uz Austrumiem.

Skaidrs, ka pirms pašvaldību vēlēšanām politiķi negribēs kustināt jautājumus, kas radīs satricinājumus viņiem vai koalīcijai. Un pēc tam – 2018. gadā – būs Saeimas vēlēšanas. Man šodien ienāca prātā doma par bijušo partijas biedru Gundaru Bērziņu, kurš arī daudzreiz ir viesojies “LA” redakcijā…

…tagad gan viņš šķiet, nogājis malā, tāpat kā Šķēle.

Saistītie raksti

– Domāju, ka Šķēle gan nekur nav pazudis, viņš piedalās, bet ne tik atklāti… Bet Gundars savulaik teica: ja grib veikt kādas reformas, tās jāizdara ļoti ātri – pirmajā gadā, uzreiz pēc ievēlēšanas. Jo citādi jau tuvosies pašvaldību vēlēšanas, un tad neviens neko negribēs darīt.

– Tagad par “Vienotību” mēdz teikt, ka to sagaida Tautas partijas liktenis. Jums ir pieredze ar abām partijām, vai saskatāt līdzības to attīstībā?
– Tautas partijai bija raksturīga augstprātība. Mums bija vara, un beigās vairs neņēmām vērā, kāda bijusi vēlētāju griba. Ambīciju dēļ bija neveiksmīgi lēmumi – amatos ielika pilnīgi nepiemērotus cilvēkus. Atis Slakteris bija labs aizsardzības ministrs, bet šo amatu vēlējās Vinets Veldre, un Slakteri pārlika uz Finanšu ministriju. Lēmēji nebija gatavi ieklausīties ne biedru, ne frakcijas viedoklī, bet gāja nekurienes ceļu un zaudēja.

Pilnu intervijas tekstu lasiet 10. oktobra “Latvijas Avīzē” vai “LA” e-izdevumā.

LA.lv