×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
4. decembris, 2013
Drukāt

Vairāk nekā divas trešdaļas skolēnu studēs Latvijā

Foto - LETAFoto - LETA

93 procenti vidusskolēnu pēc vidusskolas pabeigšanas plāno studēt, bet 71 procents no viņiem plāno studēt Latvijā.

Tā liecina Starptautiskās komerciālās profesionālās vidusskolas veiktais pētījums. Septiņi procenti aptaujāto atzinuši, ka negrasās studēt vispār. Tie, kuri grib studēt ārzemēs, atzinuši, ka to darītu tāpēc, ka tur ir augstāka mācību kvalitāte un salīdzinoši zemāka studiju maksa.

Vairāk nekā puse aptaujāto teikuši, ka, izvēloties augstskolu, vispirms raugās, vai izvēlētajā mācību iestādē ir pieejama vēlamā mācību programma. Otrajā vietā, izvēloties augstskolu, ierindojas tās noteiktā maksa par mācībām vai iespēja studēt budžeta grupā, bet trešajā vietā – augstskolas prestižs un vērtējums darba devēju acīs.

Divas trešdaļas aptaujāto skolēnu jau izlēmuši, kādā studiju programmā vēlas studēt, bet viena trešdaļa respondentu savu izvēli vēl nav izdarījusi. Atbildot uz jautājumu: “Kādi faktori nosaka izvēli par labu konkrētajai mācību programmai?”, 32 procenti skolēnu par svarīgāko minēja hobiju un intereses, 25 procenti kā galveno kritēriju norādīja savu zināšanu līmeni konkrētajā jomā, 19 procenti – iespēju pēc studiju pabeigšanas dabūt labi atalgotu darbu, 17 procenti – mācību maksu un iespēju iekļūt budžetā.

Vaicāti, vai respondenti Latvijas augstākās izglītības sistēmu vērtē kā labu un kvalitatīvu, 65 procenti respondentu atbildēja ar “nē”, bet pārējie to atzina par gana kvalitatīvu. 75 procenti aptaujas dalībnieku norādīja, ka mācību maksa par studijām Latvijā nav atbilstoša piedāvātajai studiju kvalitātei.

Aptaujā piedalījās 305 skolēni no visas Latvijas.

Viedoklis
Katrina_10

Kādus apsvērumus ņemsiet vērā, izvēloties augstskolu un studiju programmu?


Katrīna Marjutina, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas 11. klases skolniece: “Galvenokārt ņemšu vērā manas intereses, to, ar kādu jomu vēlos saistīt savu nākotni. Būtu jāizvērtē arī potenciāls darba iespējām, kā arī jāizvērtē augstskolas reputācija. Budžeta vieta arī ir ļoti nozīmīgs aspekts. Ja būtu jāizvēlas, vai studēt augstskolā, kur tieku budžeta grupā, vai augstskolā, kur netieku, droši vien izvēlētos pirmo variantu. Objektīvi spriest par mācību maksas atbilstību kvalitātei droši vien nevaru, jo eju vēl tikai vidusskolā, tomēr uzskatu, ka Latvijā izglītības līmenis ir gana labs un konkurētspējīgs, te vairāk būtu runa par katra studenta personīgo atdevi un potenciālu. Ja cilvēks ir motivēts mācīties un iegūt labu izglītību, tad problēmām nevajadzētu rasties. Protams, studijas Latvijā ir dārgas, un ne visi to var atļauties. Labprāt studētu arī ārzemēs. Tā ir jauna pieredze, ļauj pavērties uz lietām no pavisam cita skatpunkta. Var uzlabot svešvalodas zināšanas, turklāt ārzemēs ir plaši pieejamas arī bezmaksas studiju programmas.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+