×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. septembris, 2013
Drukāt

Vairāk nekā puse ziemāju lauku jau ir apsēti; šogad iesēts vairāk nekā pērn

Foto-LETAFoto-LETA

Vairāk nekā puse ziemāju lauku jau ir apsēti, turklāt šogad iesēts vairāk ziemāju nekā pērn, pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki.

“Šobrīd sējas darbi rit ar pilnu jaudu, līdz pat 50% ziemāju lauku jau ir apsēti, ja ne vēl vairāk,” sacīja Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Latraps” izpilddirektors Edgars Ruža, piebilstot, ka, pateicoties ziemāju sējas darbiem labvēlīgajiem laikapstākļiem, lauksaimnieki darbu šosezon uzsākuši netipiski agri.

“Laikapstākļi ir ideāli lauku darbu veikšanai, līdz ar to strauji virzās uz priekšu un varētu arī ātrāk noslēgties,” atzina Ruža, piebilstot, ka līdz septembra beigām sējas darbus jāpabeidz, ko nevarētu īstenot vienīgi ārkārtas situācijā vai neizdarības dēļ.

Ruža skaidroja, ka ziemāju sējas darbus ir būtiski pabeigt līdz oktobrim, pretējā gadījumā līdz ziemas sākumam dzinumi nepaspēs attīstīties pietiekamā apmērā, lai varētu veiksmīgi pārziemot. Tāpat savlaicīgi veikti sējas darbi nodrošina labāku ražas apmēru – no vienas sēklas spēj attīstīties vairāki dzinumi, līdz ar to gala rezultātā būs lielāks ievāktās labības apmērs.

“Latraps” izpilddirektors teica, ka šogad iesēts vairāk ziemāju nekā pērn un arī turpmākajos gados lauksaimniekiem pastāv iespējas kāpināt iesēto ziemāju ražas apmēru. “Ziemājus ir daudz izdevīgāk sēt nekā vasarājus. Ja ir laba ziema un sējumi labi pārziemo, ražas apmērs būs lielāks un līdz ar to arī naudas vairāk,” sacīja Ruža.

Arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūrai BNS apliecināja, ka asociācijas biedriem patlaban ir apsēta apmēram puse ziemāju lauku. “Šogad sējas darbi rit vienmērīgi, laikapstākļi tam ir atbilstoši,” viņš atzina.

Pēc Jansona teiktā, šobrīd uz lauka gan ir ļoti sauss, tādējādi varētu aizkavēties labības dzinumu dīgšana un attīstība. Vietām lietus nav bijis jau ilgstoši, līdz ar to, sējas darbiem noslēdzoties, lietus ir pat ļoti vēlams.

Arī Jansons prognozēja, ka līdz septembra beigām ziemāju sējas darbi varētu tikt pabeigti. LLKA vadītājs teica, ka šogad iesēts vairāk ziemāju nekā pērn.

Savukārt biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš pavēstīja, ka patlaban ir apsēti apmēram 80% lauku.

Viņš teica, ka laikapstākļi sējas darbu veikšanai ir atbilstoši. “Laikapstākļi ir ideāli,” sacīja Lazdiņš.

Viņš piebilda, ka šogad laikapstākļi sējas darbu veikšanai ir krietni labvēlīgāki nekā pērn, kad nokrišņu dēļ lauksaimnieki nevarēja savlaicīgi uzsākt darbus. Tāpat šogad ir netipiski silts rudens. “Tik silts rudens, ja nemaldos, pēdējo reizi bija astoņdesmitajos gados,” sacīja Lazdiņš.

“Zemnieku saeimas” priekšsēdētājs prognozēja, ja neuznāks ilgstošas lietus gāzes, visticamāk, sējas darbus izdosies pabeigt līdz 1.oktobrim. Tomēr neliels lietus būtu pat vēlams, lai apsētie lauki pēcāk paspētu pietiekami attīstīties un labības dzinumi – sacerot.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+