×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. decembris, 2017
Drukāt

Vairāk nekā pusei nodarbināto virsstundas netiek apmaksātas (8)

Foto Reuters/Scanpix/LETAFoto Reuters/Scanpix/LETA

Vairāk nekā puse nodarbināto strādā virsstundas, un 55% no viņiem tās netiek apmaksātas, liecina darba portāla “CV Market” veiktā aptauja.

Aptaujā “Vai Jūs strādājat virsstundas?” 30% respondentu apgalvojuši apstiprinoši, norādot, kas tās gan nav apmaksātas, 26% aptaujāto virsstundas nestrādā vispār, 25% aptaujas dalībnieku to dara un saņem papildus samaksu, savukārt 19% strādājošo virsstundu darbu izvēlas reti.

No visiem tiem, kuri apstiprinājuši, ka strādā virsstundas, 55% tās netiek apmaksātas, savukārt 45% saņem papildus samaksu.

“Nereti darba līgumos jau pienākumu aprakstā tiek paredzēts darba laiks ārpus vispārpieņemtajām darba stundām, līdz ar to liekot darbiniekam domāt, ka tas ietilps viņa pamatpienākumos, un papildus samaksa nepienākas. Taču tā tam nebūtu jābūt,” aptauju komentēja “CV Market” personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs. Viņš skaidroja, ka šādu tendenci bieži rada arī situācijas, kurās virsstundu darbu ir grūti precīzi definēt. Piemēram, darbiniekam tiek uzdots konkrēts pienākumu apjoms ar noteiktu gala termiņu, taču netiek prasīts, lai tas tiek darīts ārpus oficiālā darbalaika, lai gan ir skaidrs, ka šādu apjomu nav iespējams paveikt noteiktajās darba stundās.

Aptaujas dati arī liecina, ka lielākoties virsstundas strādā vīrieši. Gan stiprā dzimuma pārstāvji, gan sievietes vecumā līdz 35 gadiem biežāk norādījušas, ka papildu darbs ir apmaksāts, savukārt nodarbinātie virs 35 gadiem biežāk apgalvo, ka virsstundas strādā bez papildus atalgojuma.

Papildu darbs biežāk tiek apmaksāts transporta un loģistikas nozarē, klientu apkalpošanas, būvniecības un nekustamā īpašuma jomā, savukārt biežāk virsstundas neapmaksā asistēšanas, administrēšanas, cilvēkresursu un finanšu nozarēs. Izteikti nevienlīdzīga situācija ir pārdošanas un mazumtirdzniecības jomās strādājošajiem. Ievērojams skaits aptaujas dalībnieku, kuri darbojas šajā nozarē, norādījuši, ka virsstundas viņu darbadevējs apmaksā, tikpat daudz respondentu atklājuši, ka par šādu papildus darbu lielāku atalgojumu nesaņem.

“CV Market” aptaujā “Vai Jūs strādājat virsstundas?” kopumā piedalījās 740 respondenti vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem. Aptauja veika no 17. novembra līdz 7.decembrim.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Virsstundu neapmaksāšana viennozīmīgi ir valsts vieglā attieksme un attiecīgi nepilnīgā un vājā kontrole pār šo neglītumu. Pirmkārt, virsstundu apmaksas kritērijiem un cipariem jābūt absolūti pilnvērtīgi iestrādātiem likumdošanā, otrkārt, kontrolei pār šādiem pārkāpumiem jābūt tikpat dzelžainai, cik pat attiecīgu sodu, uzņēmējiem, par darba samaksas likumdošanas neievērošanu, neizbēgamībai. Tas tomēr arī vēl joprojām ir, pārsteiguma moments. Jo cik tad ilgi vēl, tā, tik kritiski un degoši risināmā problēma valstī, tiks pieļauta? Tas pats ar aplokšņu algām un mahinācijām ar nodokļiem. Vai tad Latvija, nav valsts, kura, pretendē, uz to pašu, tik eiropeiski sociālo (cilvēcisko, ētisko!) vērtību atzīšanu un celšanu godā?

  2. Nemaksā arī par darba veikšanu slima kolēģa vietā, visādi cenšas izdomāt, lai tikai nebūtu jāmaksā par aizvietošanu!!!

  3. Arī Latvijas pastā nemaksā,paaugstina algas tikai priekšniekiem.

  4. Tas ir tieši tas,ko tik ļoti grib panākt Latvijas darba devēju konfederācija (LDDK)!

  5. Kāpēc gan jāmaksā? Atbildēt

    Par virsstundām taču nemaksā pat valsts slimnīcās!

  6. A ko tad dara VID ? Cik daudz nodokļu naudas iet garām VID kasei ?

  7. Arī par to, ka strādā par saslimušo kolēģi, nemaksā kopš šā gada sākuma!!! Saslimušā kolēģa darbs jāpilda, bet maksāt negrib!!! Krāpj, kur tik var!

  8. slēptā verdzība XXI gadsimtā !

Draugiem Facebook Twitter Google+