Foto – Shutterstock

Vairāk par irbenēm: kādās devās drīkst lietot un ko tās dod 0

Lasītājs jautā: “Lasīts par irbenes ogu vērtīgajām īpašībām, bet vai tās drīkst ēst pieaugušais, kam ir paaugstināts asinsspiediens? Kā vislabāk tās lietot – visu gadu vai kursa veidā? Cik daudz drīkst dot bērnam profilaksei pret saaukstēšanos? Vēlos arī noskaidrot, vai irbenes ogas obligāti jāsasaldē, lai nebūtu indīgas.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Atbild fitoterapeits Artūrs Tereško: “Paaugstināts asinsspiediens nav kontrindikācija, jo irbenes ogas spiedienu pazemina. Par devām jāteic, ka irbenes drīzāk var pieskaitīt pie pārtikas produktiem, no tām var izvārīt džemu vai ievārījumu un ēst nelielos daudzumos. Var izberzt caur sietiņu un iegūtajai sulai pievienot alkoholu – būs uzlējums, ko lietot pa ēdamkarotei dienā. Kāpēc tās būtu jāēd visu gadu? Ir taču daudz citu vērtīgu ogu, augļu, augu un sakņu!

Irbenes nav indīgas, pēc sala tās gluži vienkārši kļūst baudāmākas. Pa druskai var ēst arī bērni, tomēr profilaksei pret saaukstēšanos mazajiem es ieteiktu dot plūškoka ogu sīrupu, liepziedus, avenes, ķērpjus, pret vīrusiem – salviju, citronmelisu, ķiploku. Irbenes ogas tomēr ietekmē hormonālo sistēmu, tāpēc līdz dzimumnobriešanai nav īsti piemērotas. Ne velti tās iesaka sievietēm, lai regulētu menstruālo ciklu vai klimaktērija periodā.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.