×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
4. jūnijs, 2015
Drukāt

Saules enerģija jāpadara pieejama visiem. Saruna ar prestižas stipendijas ieguvēju zinātnē (4)

Foto - Māris Morkāns (no "L'Oreal" arhīva)Foto - Māris Morkāns (no "L'Oreal" arhīva)

Irēna Mihailova

Uzziņa

"L`Oréal" Latvijas stipendiju "Sievietēm zinātnē" šogad saņēma:

* Latvijas Organiskās sintēzes institūta Membrānaktīvo savienojumu un diketonu laboratorijas pētniece, ķīmijas zinātņu doktore Laura Beķere;

* Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Vēža šūnu bioloģijas laboratorijas zinātniskā asistente, dabaszinātņu maģistre bioloģijā Anda Hūna;

* Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta G. Liberta Inovatīvās mikroskopijas centra pētniece, inženierzinātņu maģistre Irēna Mihailova.

14. maijā Latvijas Zinātņu akadēmijā jau vienpadsmito gadu pēc kārtas pasniedza prestižās L`Oréal Latvijas stipendijas “Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Žūrijai akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā trīs stipendiātes šogad nācās izvēlēties no 50 pieteiktajām kandidātēm, turklāt pirmo reizi konkursa vēsturē stipendijas saņēmēju vidū ir ne tikai rīdzinieces, bet arī pārstāve no cita Latvijas novada – Latgales. Tā ir IRĒNA MIHAILOVA.

Jau mācoties Daugavpils 1. ģimnāzijā, meiteni interesēja eksaktie priekšmeti, īpaši matemātika un fizika. Vēlāk Irēna, var teikt, lauza priekšstatus par t. s. sieviešu un vīriešu zinātnes jomām. Rīgas Tehniskajā universitātē viņa ieguva inženierzinātņu bakalaura grādu elektrozinātnēs, pēc tam – inženierzinātņu maģistra grādu telekomunikācijās, bet šobrīd Daugavpils Universitātē izstrādā disertāciju cietvielu fizikā. Pētījumā “Telpā orientētu cinka oksīda nanostruktūru sintēze” jaunā zinātniece cenšas pilnveidot saules elementos izmantojamu cinka oksīda nanostruktūru iegūšanas metodes, vienkāršot tās, lai samazinātu izmaksas un palielinātu to pieejamību.

– Patlaban saules baterijas ir dārgas un pieejamas tikai samērā nedaudziem cilvēkiem. Ceru, ka mūsu pētījums padarīs šo atjaunojamās enerģijas avotu daudz plašāk pieejamu un ļaus samazināt naftas produktu patēriņu, gan atvieglojot cilvēku dzīvi, gan palīdzot to padarīt “zaļāku”, planētai draudzīgāku, – stāsta pētniece.

– Lepojos ar to, ka esmu latgaliete, un priecājos, ka man ir iespēja strādāt iemīļoto darbu savā novadā, strauji augošā universitātē, modernā pētniecības centrā! – teic pētniece.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. kur jūs lienat šie enerģijas lauki un tauki pieder ŠĶĒLEM. Viņam atļauju prasījāt zinātnieki —- kas valda tas skalda.

  2. no jūsu izgudrojuma , visticamāk, ienākumi būs ne patērētājiem.

  3. Zinātniekiem pirms lētāku saules batereju izgudrošanas vispirms vajadzēja izanalizēt “Elektoenerģijas tirgus llikuma 30.1 pantā – Netto norēķinu sistēma mikroģeneratoriem mājsaimniecību sektorā”piemērā: Saules batereju iekārtas ar 2400 kWh jaudu uzstādīsanai minimālas izmaksas 4300 Euro, mājsaimniecības ieguvums no saražotās el.enerģijas 244 Euro. Kāds mājsaimnieks uz to “parakstīsies?”

Draugiem Facebook Twitter Google+