Ekonomika
Bizness

Vairākas biedrības aicina valdības deklarācijā iekļaut “Rail Baltica”0

Foto no “Rail Baltica” trases vizualizācija

“Rail Baltica” ātrgaitas dzelzceļa līnijas izbūve ir svarīgākais 21. gadsimta infrastruktūras projekts Latvijā, uzsver biedrība “Latvijas Teritoriālplānotāju asociācija” pārstāvji.

Tas savienos Latviju ar pārējo Eiropu, padarīs Rīgu par Baltijas centrālo transporta mezglu un dos jaunas attīstības iespējas tādām Rīgas apkaimēm kā Maskavas forštatei, Torņakalnam un Rīgas centram.

Lai vērstu uzmanību “Rail Baltica” nozīmībai, vairāks biedrības ir nosūtījušas vēstuli Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Satiksmes ministrijas (SM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāriem.

Vēstule adresēta arī Saeimā ievēlētajām politiskajām partijām, Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam (S) un uzņēmumiem “RB Rail” un “Eiropas dzelzceļa līnijas”.

Kā būtiskākos tiešos projekta ieguvumus biedrības norāda:

– Rīga kā savienojums ar Tallinu un Viļņu, starptautisko lidostu “Rīga”, pārējo Latvijas dzelzceļa sistēmu, Rīgas starptautisko autoostu, Rīgas un Pierīgas sabiedriskā transporta maršrutiem;

– Rīgas centra pārveidošana – jauns, ērts un mūsdienīgs multimodālais transporta mezgls, aptverot gan dzelzceļa stacijas, gan autoostas, gan citu pārvietošanās veidu funkcijas, Vecrīgas un Maskavas forštates savienošana, kvalitatīva publiskā ārtelpa, Centrāltirgus apkārtnes attīstība, Daugavas kreisā krasta izglītības un inovāciju teritorijas savienojumi;

– Latvijas reģionu attīstībai – reģionālā pasažieru satiksme un jaunas industriālās zonas ražotnēm un loģistikai Bauskā, Iecavā, Ķekavā, Mārupē, Salaspilī Vangažos, Skultē, Salacgrīvā u.c.

Ņemot to vērā, pēc biedrības ieskatiem, Latvijas valsts uzdevums ir maksimāli izmantot šī projekta sniegtās iespējas visas Latvijas un Rīgas pilsētas kā Ziemeļeiropas metropoles attīstībai.

Tai skaitā nodrošinot pēc iespējas ātrāku “Rail Baltica” dzelzceļa līnijas un ar to saistīto projektu realizāciju sociāli atbildīgi un atbilstoši sabiedrības interesēm.

Vienlaikus biedrību pārstāvji norāda, ka vērienīgā Rīgas centrālās dzelzceļa stacijas pārbūves iecere, dzelzceļa savienojums ar lidostu, jaunu pasažieru vilcienu iepirkums un jauni autobusu reģionālo pārvadājumu līgumi rada visu nepieciešamo pamatu, lai beidzot Latvijā iedarbinātu dzelzceļa pasažieru pārvadājumus kā iedzīvotāju mobilitātes pamatu – būtiski samazinot transporta izmaksas, automašīnu sastrēgumus un gaisa piesārņojumu.

Biedrību pārstāvji atzīmē, ka tās pauž atbalstu “Rail Baltica” projekta realizācijai un aicina Valsts prezidentu, Ministru prezidentu, Rīgas domes priekšsēdētāju un visas politiskās partijas atbalstīt biedrību nostāju, apņemoties:

– iekļaut “Rail Baltica” topošās valdības prioritāro darbu sarakstā (valdības deklarācijā) un Ministru prezidentam uzņemties tiešu atbildību par Rīgas centrālās dzelzceļa stacijas pārbūves projekta pārraudzību;

– nodrošināt Latvijas valsts un Rīgas domes līdzfinansējumu nākamajā plānošanas periodā (no 2020.gada) “Rail Baltica” un ar to saistīto publiskās infrastruktūras un labiekārtojuma projektu realizācijai;

– piesaistīt privāto līdzfinansējumu Rīgas centrālās stacijas apkārtnes pārveidei, neaprobežojoties tikai ar jauna sliežu savienojuma un daļēju stacijas pārbūves risinājumu;

Saistītie raksti

– iesaistīt lēmumu pieņemšanā profesionālās un nevalstiskās organizācijas un to deleģētos pārstāvjus, izmantojot teritorijas lokālplānojumu kā vienošanās platformu.

Vēstuli parakstījušas biedrības “Latvijas Teritoriālplānotāju asociācija”, “Latvijas Arhitektu savienība”, Nacionālā arhitektūras padome, “Urban Institute”, “Latvijas Ainavu arhitektu asociācija”, “Pilsēta cilvēkiem”, “Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse”, “Free Riga” un “Rīgas Apkaimju alianse”.

LA.lv