×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
22. janvāris, 2017
Drukāt

Vairākās jomās Latvijā ir teju neiespējami atrast darbiniekus (23)

Foto Reuters/Scanpix/LETAFoto Reuters/Scanpix/LETA

Ilustratīvs foto

Uzņēmēju organizācijas vēlas, lai valdība pārskata prasības viesstrādnieku piesaistīšanai, jo vairākās jomās Latvijā ir teju neiespējami atrast darbiniekus. Taču uzņēmēju priekšlikumu virzība valdībā apstājusies Nacionālās apvienības pretenziju dēļ, šovakar ziņo LTV raidījums “de facto”.

Par darbinieku trūkumu sūdzas dažādu jomu uzņēmēji, visskaļāk – transporta un lauksaimniecības nozarēs. Situācija ir visai paradoksāla, jo katrs desmitais Latvijā ir bez darba.

Teju pusi no visiem viesstrādniekiem Latvijā nodarbina autopārvadātāji. Pārsvarā kā tālbraucējus. Latvijā šoferu ar atbilstošu kvalifikāciju hroniski trūkst. Daudzus pārvilina Rietumvalstu kompānijas.

Lai piesaistītu viesstrādnieku, viņam jāmaksā vismaz vidējā alga valstī – tagad ap 818 eiro pirms nodokļu nomaksas mēnesī. Autopārvadātājiem šī prasība šķiet nesamērīga. Nozarē vidējā alga ir par kādiem 100 eiro mazāka. Papildus tālbraucējiem maksā vēl komandējuma naudu.

“Ja salīdzinām vietējā šofera darba samaksu ar uzaicināto, tad ir zināma diskriminācija. Uzaicinātajam sociālā aizsardzība ir lielāka, tas ir paradokss,” saka biedrības “Latvijas auto” vadītājs Valdis Trēziņš.

Uz jautājumu, vai vietējie šoferi nepieteiktos darbā, ja viņiem maksātu tāpat kā viesstrādniekiem, Trēziņš atbild, ka uzņēmēji to nevar atļauties.

Piemēram, Lietuvā gan vietējiem šoferiem, gan viesstrādniekiem drīkst maksāt minimālo algu. Latvijas pārvadātāji neprasa tādus pašus noteikumus, bet vēlas, lai vidējo algu rēķina katrā nozarē atsevišķi.

Tagad vidējo algu valstī uz augšu velk tādas nozares kā informācijas un komunikācijas pakalpojumi, enerģētika, finanses un apdrošināšana, valsts pārvalde un aizsardzība, kurās vidējā alga krietni pārsniedz valsts vidējo algu.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. īpašnieku nenovidība ir fantastiska – par starptautisko auto parvadātaju materiali atbildigu darbu – min algu grib maksat?????te vajag kādu stipru lamu vārdu. paši grābj tūkstošus no katras mašinas bet šoferis lai sausu maizi grauž.

 2. nevar atrast kas strādās par pusvelti nodokļu nemaksātāju uzņēmumos ? Meļi .

 3. Ņemiet piemēru no Vācijas, kur pērn uzņēma ap 1 miljonu bēgļu un…demogrāfiskā situācija valstī
  uzlabojās – valstī pieauga kopējais iedzīvotāju skaits! Ja jau Latvijas sievietes tā aizrāvušās ar dzīves baudīšanu – karjeras taisīšanu vai ceļošanu, ka bērnu audzināšanai neatliek laika, tad nekas cits neatliek, kā ievest daudzbērnu arābu ģimenes ar daudz pieticīgākām prasībām. Un būs gan bērni, gan darbaspēks.
  Algu celšana te nelīdzēs – Eiropā taču ir lielas algas, bet bērnu tāpat nav! Tāpēc, ka daudziem, uzlabojoties materiāliem apstākļiem, bērnu audzināšana izliekas pārāk grūta!

 4. Maksājiet cilvēkiem normalas darba algas tad ari vares atrast cilvekus

 5. vajag maksat tad darbinieki netruks

 6. mūsu tiesībsargs par šādu brēcošu diskrimināciju?

 7. kas tas par RAKSTU – ĀRVALSTNIEKiem VAR MAKSĀT VAIRĀK NEKA PAŠMĀJU STRĀDNIEKIEM ??? Būtu kaunējušies kaut ko tādu vispār skaļi teikt!! visās Eiropā pašu cilvēkiem maksā labāk neka viesstrādniekiem, bet mums viss otrādi! Viesstrādnieku nereti dzīvo pa 4 vienā vienistabas dzīvoklī un nopelnīto sūta uz mājam, bet vietējais – te viņam ir jādzīvo ,jāmaksa komunalie, bērni jāsūta skolā u.t.t.

 8. ta ko Jus gribat ar to pateikt,ka mums jastrada uz furem pa minimalo kaut ari viestradnieks sanem pat 4 reizes vairak!tapec jau nav i nebus jums stradnieku jo kam ir iespejas tas labak pie kaiminiem strada un kam nav tas labak aiziet celtnieciba u.t.t.

 9. Rēzeknes Lapizza darba laiks 14 h bez pārtraukumiem.Alga aploksnē. Krievu kolektīvs, kas agresīvi nepieņem latviešus.Laipni lūgti ellē! Alga minimālā.

 10. Redziet,ko? Paši raksta,ka meklē vietējos muļķus,kas par savu naudu izmācījušies profesijas,jo ārzemniekiem daudz jāmaksā,vietējiem ,redz,var nemaksāt. Profesionāļu netrūkst,viņi vienkārši var atļauties meklēt labāk atmaksātu darbu ārpus Latvijas. Nez ,kāpēc viņiem būtu jāvergo par grašiem,ja ir kur maksā cilvēka cienīgu algu. Cilvēki strādā saņem algu,bet pie mūsdienu izdevumiem vienalga nevar atļauties, ne veselību savest kārtībā,ne zobus salabot,ne paši savus bērnus bez pabalstiem izaudzināt. Pie šādas attieksmes šī valsts ir lemta tikai izmirt,par dzimstību var pat nesapņot.

 11. Bus adekvata alga atradisies ari darbinieki!Ja negrib un nevar samaksat, tad, nu jalikvidejas vai pasiem jasezas pie stures!Darbinieki nestrada darba pec , bet ,lai uzturetu gimenes .

 12. Nu kā tad,sevišķi jau tālbraucēju trūkst.Lai maksā normālu algu,nekas netrūks.Klaji kārtējie meli.

 13. Jūs vispār zinat,cik lielu algu saņem parastais mirstīgais strādājot 12-14 stundas!Beidziet ņirgāties!

 14. Tās ir sekas,vajag valdībai maksāt lielākas prēmijas

 15. Šoferīšiem silti iesaku meklēt darbu Skandināvijā vai REuropa algu līmenis ir nesamērojami lielāks, kā pie Latvijas nagu maucejiem. Attieksme labākā, nebūs jāiekļaujas mistiskos degvielas patēriņos. Šefi šeit nemeklē iemeslu, lai atvilktu no algas kādu iemeslu dēļ. Labs strādnieks tiek adekvāti novērtēts

 16. Trūkst izpratne par darba tirgu: Maksāsi algu, dabūsi strādnieku.

 17. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  pieklājīgu algu arī meģināja maksāt – par 700 var slaucīt ielas un atbildēt par slotu…

 18. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  pieklājīgu algu arī meģināja maksāt – par 700 var slaucīt ielas un atbildēt par slotu…

  • jau 2 meenesus meeginu iestaaties zinaamos uzneemumos,bet zinu nedod,gandriiz jaapiekriit iet gaterii uz laiku,vismaz kko nopelniisu/nedzeru,nemeekeeju,algu gribeetu videeji no 300-400[uz rokas],bet kas zin,kaa veiksies/darbu,kad daru,daru ar atbildiibu,bet izskataas,ka nevajag,tikai skaitaas,ka nevar darbiniekus dabuut…!

 19. Pēc Trēziņa domām vajadzētu minimālo algu maksāt? Maksāt vajag tik, cik izmaksā E kategorijas iegūšana. +95 kods, čips, pirms tam CC1… E kategoriju neviens nedāvina un darbs nav viegls. Bet atbildīgs.

 20. Pilnīgs kukū. 800 eiro pirms nodokļu nomaksas ir tālbraucēja šofera necienīgs atalgojums. Viņi dzīvo mašīnā, ēd mašīnā, strādā 10 dienas kā minimums bez brīvdienām(guļ, brauc, dzīvo mašīnā). Uz apļiem, tie mēnešiem mājās neatgriežas. …minimālo, ne!? Es zinu, cik par vienu “loudingmetru” maksā pasūtītājs, bet, protams, es zinu arī, kādas izmaksas un noteikumus izdomā valsts, lai nevarētu atļauties normālu algu maksāt.
  Bet par minimālo lai brauc Trēziņš.

 21. Tālbraucējiem šoferiem nedēļām ilgi jādzīvo mašīnas kabīne ļoti spartiskos apstākļos. Gadās arī ilgāk. Darbs ir bīstams, atbildība ir milzīga. Ja, nedod dievs, kaut kas atgadās, tad visus zaudējumus sakar virsū šoferim. Un tas viss par 700 eiro mēnesī?!? Tas Trēziņš laikam nav pie pilna prāta. Vispār laikam jau ir tipisks latviešu uzņēmējs – nelietīgs un skops uz citu dzīvības un veselības rēķina. Ja viņu pašu uz kādu gadu iespundētu šādā darbā, uzreiz citu dziesmu sāktu dziedāt.

Draugiem Facebook Twitter Google+