×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. augusts, 2012
Drukāt

Vairāki pensiju likuma grozījumi jau ir spēkā


Foto - LETAFoto - LETA

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras preses sekretāre Edīte Olupe norāda, ka būtiskākās izmaiņas, kas skar pensionēšanās vecuma paaugstināšanu, sāks darboties 2014. gadā, taču vairāki likuma “Par valsts pensijām” grozījumi stājušies spēkā šā gada 18. jūlijā.


 

Vecākiem un aizbildņiem

Likuma grozījumos ir precizēts personu loks, kam ir tiesības doties pensijā ar atvieglotiem noteikumiem:

līdz šim likums paredzēja piecus gadus agrāku pensionēšanās iespēju vecākiem, kuri līdz astoņu gadu vecumam ir aprūpējuši piecus vai vairāk bērnus vai bērnu invalīdu. Tagad likumā ir precizēts, ka šādas tiesības ir ne vien abiem bērna vecākiem (gan tēvam, gan mātei), bet arī aizbildnim;

likuma grozījumi precizē, ka šiem vecākiem vismaz astoņus gadus (mainīts iepriekšējais likuma formulējums – līdz astoņu gadu vecumam) līdz bērna 18 gadu vecuma sasniegšanai ir jābūt aprūpējušiem piecus vai vairāk bērnus vai bērnu, kas šajā laikā ir bijis atzīts par invalīdu;

no 30 līdz 25 gadiem samazināts arī nepieciešamais apdrošināšanas stāžs, lai dotos pensijā ar atvieglotiem noteikumiem. Līdz ar to cilvēkiem, kas līdz šim nevarēja pieprasīt pensiju ar atvieglotiem noteikumiem, ja viņiem nebija 30 gadu apdrošināšanas stāža, tagad ir tiesības pretendēt uz pensiju, ja viņiem ir 25 gadu apdrošināšanas stāžs.

 

Kaitīgos darbos strādājošajiem

Grozījumi likumā skar arī cilvēkus, kuri līdz 1995. gada 31. decembrim ir strādājuši sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos vai kaitīgos un smagos darbos. Tie paredz tiesības pieprasīt vecuma pensiju divus gadus pirms likumā noteiktā vecuma sasniegšanas. Pensijas piešķiršanai nepieciešamais apdrošināšanas stāžs šajā gadījumā ir 25 gadi, no kuriem vismaz ceturtā daļa (līdz 1995. gada 31. decembrim) ir nostrādāta kaitīgos vai smagos darbos. Sievietes, kuras strādājušas darbos ar kaitīgiem un smagiem darba apstākļiem, kā arī vīriešus un sievietes, kas strādājuši sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos, minētās izmaiņas pagaidām neskar, šobrīd tās attiecas uz vīriešiem, kuri strādājuši kaitīgos un smagos darba apstākļos.

 

Dienests 
PSRS armijā un stāžs

Likuma grozījumi precizē nosacījumu par obligātā karadienesta (līdz 1991. gadam) ieskaitīšanu stāžā Latvijas pilsoņiem. Līdz šim stāžā ieskaitīja tikai dienesta gadus bijušās PSRS teritorijā, bet neņēma vērā dienestu PSRS Bruņotajos spēkos ārpus PSRS teritorijas (citās valstīs). Tagad arī dienests, piemēram, Vācijā, Ungārijā vai Afganistānā tiks ieskaitīts stāžā.

 

Algotie pagaidu darbi un stāžs

Turpmāk cilvēku apdrošināšanas stāžā ieskaitīs arī laiku, kad veikti algotie pagaidu sabiedriskie darbi. Apdrošināšanas iemaksas par viņiem kopš 2012. gada sākuma tiek veiktas no valsts budžeta, līdz ar to laiks, kad veikti šie darbi, tiek ieskaitīts stāžā. Šis nosacījums tagad nostiprināts arī likumā.

 

Invaliditātes pensija

Likuma grozījumi paredz, ka tiesību uz invaliditātes pensiju nav, ja cilvēkam pirms tam piešķirta citas valsts vecuma pensija pirms Latvijā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas. Piemērojot šo likuma normu, tiks ievēroti ES regulu un starptautisko līgumu nosacījumi.

 

Pensija un 
atlīdzība aizbildnim

Atlīdzību par aizbildņa pienākumu pildīšanu turpmāk nemaksās vienlaikus ar apgādnieka zaudējuma pensiju. Ja apgādnieka zaudējuma pensija tiek piešķirta par laiku, kad izmaksāts pabalsts aizbildnim par bērna uzturēšanu, tad pensiju samazina par saņemtā pabalsta summu un par šo laiku cilvēkam izmaksā tikai summas starpību.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+