Latvijā
Rīga

Vairāki simti Rīgā lūdz pārcelšanās pabalstu1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Shutterstock

Rīgas dome devīto reizi vērsīsies Ekonomikas ministrijā (EM), lai lūgtu līdzfinansējumu denacionalizēto māju dzīvokļu īrnieku pārcelšanās pabalstu nodrošināšanai 2019.gadā.

Pabalstu izmaksai nākamgad būtu nepieciešami septiņi miljoni eiro, paredzot, ka 50% jeb 3,5 miljonus eiro nodrošinās valsts, kā to paredz normatīvo aktu prasības. Taču pēdējo reizi pārcelšanās pabalsti tika izmaksāti 2009.gadā, bet pēc tam valsts visus šos gadus līdzfinansējumu izmaksu atteikusi.

Ja valsts arī šoreiz noraidīs līdzfinansējuma piešķiršanu – pabalsts netiks izmaksāts un dzīvokļu rindā esošie denacionalizēto namu dzīvokļu īrnieki nevarēs atrisināt savas mājokļa problēmas, izmantojot konkrēto palīdzības veidu, norāda pašvaldība.

Deputāts Juris Pūce (LA) sacīja, ka šāda jautājuma skatīšana “ir pilnīgi bezjēdzīga”, jo pabalsts ir ticis piešķirts tikai vienu reizi un turpmākos divus gadus valsts budžetā minētajam mērķim līdzekļi plānoti nav. “Ja jūs pieņemsiet lēmumu rezervēt septiņus miljonus šim pabalstam – konkrētajiem cilvēkiem būs tiesības šādu pabalstu pieprasīt, taču realitātē naudas nebūs un dome tiesvedībā zaudētu, ja tāda būtu. Paredzēt septiņus miljonus domes budžetā mērķim, kas netiks realizēts – kāda no tā jēga,” jautāja Pūce.

Domes aplēses liecina, ka šī gada sākumā Rīgā bija reģistrētas 335 personas, kas vēlas saņemt dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalstu. Uz šo finansējumu var pretendēt personas un ģimenes ar noteiktiem ienākumiem, kuras dzīvo denacionalizētajās vai likumīgajiem īpašniekiem atdotajās mājās un ir lietojušas tajās dzīvojamo telpu līdz īpašuma tiesību atjaunošanai.

2009.gadā sešu mēnešu laikā šāds pabalsts tika izmaksāts 189 ģimenēm kopsummā par 2,9 miljoniem eiro un 50% no summas sedza valsts.

Viena persona varēja pretendēt uz 14 300 eiro lielu pabalstu, bet par katru ģimenes locekli papildus tika piešķirti 4 300 eiro. Ja ģimenē bija divi cilvēki, piešķirti tika 18 600 eiro, ja trīs – 22 900. Ar iegūto finansējumu iedzīvotāji varēja rīkoties pēc ieskatiem – īpašumus pirkt, īrēt vai darīt ko citu.

LA.lv