Foto – Shutterstock

Kā pasteidzināt vairogdziedzera darbību 0

Vairogdziedzera izstrādātie hormoni nepieciešami ikvienas organisma šūnas normālai funkcionēšanai, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai tas strādātu pareizi un pietiekami. Diemžēl tā kūtru darbību bieži neatklāj laikus, jo saslimušais šajā gadījumā raksturīgo nogurumu skaidro ar pārslodzi vai vecumu.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Slimību, kad vairogdziedzeris dažādu apstākļu dēļ strādā par maz vai lēni, sauc par hipotireozi. Kā norāda “Diabēta centra” endokrinoloģe medicīnas doktore Indra Štelmane, visbiežāk šajos gadījumos problēma meklējama pašā dziedzerī. Retāk iemesls var būt nepietiekama galvas smadzeņu dziedzera hipofīzes darbība, kas to regulē ar tā sauktā tireotropā hormona TSH starpniecību.

Visbiežāk ar hipotireozi saslimst gados vecāki ļaudis, jo vairogdziedzeris, tāpat kā citi orgāni, gadu gaitā izsīkst. To mēdz bojāt arī dažādas slimības, piemēram, vairogdziedzera mezgli, kas izmaina tā struktūru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hipotireozes iemesls var būt arī autoimūns tireodīts, kad organisms izstrādā antivielas pret vairogdziedzeri, kas bojā tā šūniņas tirocītus, laika gaitā samazinot orgāna funkciju.

Ja vairogdziedzeris ir operēts mezglu vai citu iemeslu dēļ, pastāv iespēja, ka atlikusī daļa nespēs organismu pilnībā nodrošināt ar hormoniem. Dziedzera šūniņu skaits samazinās arī tiem, kas sakarā ar pastiprinātu vairogdziedzera funkciju jeb tireotoksikozi vai citām slimībām lietojuši radioaktīvo jodu.

Viss notiek gausāk

Vairogdziedzera lēna darbība atspoguļojas pašsajūtā. Līdz ar kavēto vielmaiņu gausākas kļūst visas organisma funkcijas. Vieglas hipotireozes gadījumā simptomi izpaužas pakāpeniski un nav izteikti, tādēļ slimnieks pie tiem mēdz pierast.

Rodas nogurums un miegainība dienas beigās, salīgums, āda kļūst sausa, mati – trausli, var būt kūtrāka vēdera izeja, paaugstinās asinsspiediens, jo asinsvadi kļūst mazāk elastīgi. Kaut arī cilvēks neēd daudz, pieņemas svarā. Izteiktas slimības gadījumā rodas sejas, lūpu un mēles tūska, jo palēninātas vielmaiņas rezultātā sakrājas starpšūnu audu šķidrums, kā arī pasliktinās atmiņa un palēninās domāšana.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.