Uncategorized

Vaives pagasta mednieki palīdz ierobežot Āfrikas cūku mēra izplatību 16

Foto – Shutterstock

Vaives pagasta pārvalde 14. augustā tiksies ar septiņu vietējo medību kolektīvu vadītājiem, lai informētu par valdības noteikto ārkārtas situāciju vairākos Vidzemes un Latgales novados saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatību.

Kā norāda Vaives pagasta pārvaldes vadītāja Valda Zaļaiskalna, Pārtikas un veterinārais dienests aicina izšaut mežacūkas, jo tās ir slimības pārnēsātājas.

“Problēmas pamatā ir lielais mežacūku blīvums mežos, kas vairo cūku mēra izplatību. Ja cūkas nenomedīs, tās turpinās inficēt cita citas un mājlopus un beigās tāpat aizies bojā,” skaidro Zaļaiskalna.

Vaives pagasta medniekiem ir iespēja saņemt AS “Latvijas Valsts meži” dāvinājumu – dzesēšanas kameru – kas paredzētas nomedīto dzīvnieku uzglabāšanai, kamēr tiek veikta to pārbaude par Āfrikas cūku mēra klātbūtni.

Valdības izsludinātā ārkārtas situācija nosaka, ka Pārtikas un veterinārais dienests var brīvi iekļūt saimniecībās un pārliecināties par biodrošības pasākumu ievērošanu cūkkopībā. Vienlaikus dzīvnieku īpašniekam ir tiesības saņemt zaudējumu kompensāciju par mēra uzliesmojuma apkarošanas laikā radītajiem zaudējumiem – piespiedu kārtā nokautajiem un iznīcinātajiem dzīvniekiem, iznīcināto dzīvnieku barību un dezinfekcijas izdevumiem.

Pēc Vaives pagasta pārvaldes vadītājas teiktā, Vaivē ir vairākas saimniecības, kurās tiek audzētas cūkas. Līdz šim pagastā mājas , mežacūkām saslimstība ar Āfrikas cūku mēri nav konstatēta – tuvākie gadījumi bijuši Madonas un Valkas novados. Cēsu pilsētā cūkas audzējošu saimniecību nav.

Saistītie raksti

“Saslimstība nāca no Latgales, tad tā tika konstatēta Valkā un nupat – Madonā. Tas, kamēr tiks atrisināta problēma un noņemts ārkārtas situācijas stāvoklis, var būt vairāku mēnešu, pat gada jautājums,” piebilst Zaļaiskalna.

Ministru kabineta grozītie noteikumi par ārkārtējās situācijas izsludināšanu nosaka Āfrikas cūku mēra ārkārtas situācijas teritorijas paplašināšanu, līdz ar to ārkārtas zona noteikta 21 novadā – Vārkavas, Līvānu, Viļānu, Cēsu, Amatas, Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas, Gulbenes, Cesvaines, Ērgļu, Madonas, Lubānas, Kokneses, Pļaviņu, Krustpils, Varakļānu, Salas, Viesītes, Jēkabpils, Aknīstes un Ilūkstes novadā.

LA.lv