Viedokļi
Aptaujas

“Pensijai vajadzētu būt 500 – 800 eiro robežās.” 16

Foto-LETA/AFP

1.oktobrī, piemērojot indeksu 1,0439, tiks palielinātas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 349 eiro, informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Tas nozīmē, ka tiks indeksētas visas pensijas un atlīdzības, kas nepārsniedz 349 eiro apmēru, un pensijas palielinājums būs atkarīgs no pensijas apmēra. Jo lielāka pensija, jo lielāks tās palielinājums. Piemēram, 200 eiro liela pensija palielināsies par 8,78 eiro.

Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 349 eiro, ar indeksu 1,0439 indeksēs tikai daļu no piešķirtās summas – 349 eiro, kā rezultātā pensijas apmērs palielināsies par 15,32 eiro.

Izņēmums ir politiski represētās personas, I grupas invalīdi un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem pensijas tiks indeksētas ar indeksu 1,0439 neatkarīgi no to apmēra.

Kā vērtējat oktobrī gaidāmo pensijas pielikumu?

Žanis Sutris Rēzeknē: “Godīgi sakot, ziņu, ka 1. oktobrī tiks indeksētas pensijas vai to daļas, kas nepārsniedz 349 eiro, un ka pieaugums būs no 3 līdz 15 eiro, uzņēmu kā katru gadu. Jo, lai arī šoreiz palielinājums man nebūs tikai tie nieka daži eiro, kas agrāk, bet nedaudz vairāk, tik un tā jūtos saērcināts. Jo nu var iznākt, ka būšu zaudētājs – to 7 vai 8 eiro dēļ, ko piemetīs, pašvaldība pateiks, ka man vairs nepienākas dzīvokļa apkures atbalsts. Tas draud daudziem pensionāriem. Iznāk, ka valsts nezina, ko dara. Protams, ļoti bēdīgi, ka tā. Īpaši vēl uz nenormālo lietavu un plūdu nodarītā posta fona. Ja pensija būtu 500 eiro, varētu sākt domāt arī par dzīvošanu, nevis tikai dzīvības vilkšanu.”

Melita Majore Carnikavā: “Vispirms jāpateic, ka tas, ko es saņemu, ir nevis cilvēka cienīga pensija, bet tikai tāds neliels valsts pabalsts. Otrkārt, netiek uzsvērta piebilde, ka indeksēs tikai pensijas apmēru, neņemot vērā pie pensijas piešķirtās piemaksas apmēru. Treškārt, pielikums taču tiks pakļauts nodoklim. To visu zinot, jāteic, kā ir – pensijas pielikums ne tuvu nekompensēs dzīves dārdzību, kas pēdējā laikā strauji pieaug. Runā par sviesta cenas pieaugumu, reizēm arī par to, ka zāles kļūst arvien dārgākas. Bet īstenībā arī daudz kas cits maksā vairāk – it kā nejauši, nemanāmi. Pensionāru dzīves kvalitāte samazinās, pat pie radiem nevar aizbraukt biļešu dārdzības dēļ, nemaz nerunājot par ārzemju apceļošanu. Mēs nevis dzīvojam, bet eksistējam. Pensijai vajadzētu būt 500 – 800 eiro robežās.”

Gaida Griķe Jēkabpilī: “Pensionāriem tas ir nabadzības pielikums, es tik un tā daudz ko nevaru un nevarēšu atļauties. Esmu nostrādājusi medicīnā 59 gadus, tomēr pensija uz rokas tikai 300 eiro. Par tik lielu darba stāžu pensijai vajadzētu būt vismaz 500 – 600 eiro. Tagad kaut kā jau izdzīvot var. Bet vai tāpēc tik ilgi strādāju, lai meklētu glābiņu “Supernetto” veikalā?”

LA.lv