×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
26. novembris, 2012
Drukāt

Vajadzības gadījumā – referendums

Foto - LETAFoto - LETA

Vēstule Saeimas Nacionālās apvienības deputātiem.
Lūdzam ierosināt referendumu par mūsu valstij un tautai ekonomiski un politiski svarīgo jautājumu – vai Latvijai iestāties eirozonā jau no 2014. gada 1. janvāra.

 

Masu mediji regulāri informē par krīzes situāciju eirozonā, šā gada 5. novembra “Latvijas Avīzē” varējām lasīt par Vācijas kancleres A. Merkeles atzinumu, ka eirozonas krīzes pārvarēšana var prasīt vēl vismaz piecus gadus. Valsts ekonomiskās stabilitātes saglabāšanai jārīko referendums par iespējamo iestāšanos eirozonā ar šādiem variantiem: 1) iestāties 2014. g. 1. janvārī; 
2) iestāties 2016. g. 1. janvārī; 3) vispār neiestāties, atstāt savu valūtu.
Savā un domubiedru vārdā,
Miervaldis Ceimurs Dundagā

 

 

Atbilde Ceimura kungam!

Nacionālās apvienības ārpolitiskā orientācija ir vērsta uz ciešāku sadarbību ar Rietumu pasauli, redzot tajā vienu no galvenajiem nacionālās drošības garantiem. Tāpēc Nacionālā apvienība kopumā atbalsta virzību uz iestāšanos eirozonā. Tomēr jāatzīst, ka vairāku ES valstu dziļā parādu krīze, daudzas – arī eirozonas – valstis pārņēmusī recesija liek būt apdomīgiem pirms katra būtiska soļa speršanas. NA neuzskata, ka eiro būtu jāievieš par katru cenu un tūlīt. Ir nepieciešams rūpīgi un vispusīgi izvērtēt visus apstākļus, kādi eiro ieviešanas sakarā būs izveidojušies nākamā gada otrajā ceturksnī, kad, iespējams, Latvija tiks uzaicināta pievienoties eirozonai.

NA deputāti ir vairākkārt apsprieduši eiro ieviešanas vēlamās procedūras un tempus. Ir izskanējuši dažādi viedokļi. Arī Latvijas vadošie tiesību speci-
ālisti ir izteikuši atšķirīgas domas par to, vai būtu rīkojams referendums par pāreju uz eiro. Latvijas likumi dod pietiekamu pamatu vajadzības gadījumā sarīkot tautas nobalsošanu par šo jautājumu.

Pirmkārt, uz šo gadījumu varētu attiekties Satversmes 68. panta ceturtā daļa, kas nosaka, ka tad, “ja to pieprasa vismaz puse Saeimas locekļu, būtiskas izmaiņas nosacījumos par Latvijas dalību Eiropas Savienībā izlemjamas tautas nobalsošanā”.

Otrkārt, to var ierosināt vismaz 34 Saeimas deputāti, ja tie prasa Valsts prezidentam apturēt kāda Saeimā pieņemta likuma, bez kura eiro ieviešana nav iespējama, publicēšanu uz diviem mēnešiem un ja šajā laikā tiek savākts vienas desmitās daļas vēlētāju parakstu.

Treškārt, referendumu var iniciēt viena desmitā daļa vēlētāju, iesniedzot Valsts prezidentam pilnīgi izstrādātu likumprojektu par eiro ieviešanas nosacījumiem. Ja Saeima šādu likumu nepieņem bez grozījumiem, tad tiek rīkota tautas nobalsošana.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+