×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
27. februāris, 2014
Drukāt

Vajag jaunu šļūteni
. Kam pievērst uzmanību, izvēloties šļūteni? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Gribam nopirkt jaunas šļūtenes tomātu un gurķu laistīšanai siltumnīcās. Vecās zaļās šļūtenes ir savijušās un acīmredzot bojātas.” 
S. Auziņa Bauskas novadā

Mēdz būt zaļas, oranžas, dzeltenas, sarkanas šļūtenes, tomēr krāsām ir vienīgi dekoratīva nozīme.

Laistīšanas šļūtenes pārsvarā tiek ražotas no polivinilhlorīda (PVC) materiāla un sastāv no vairākiem slāņiem. Ārējais slānis satur krāsu un labākajā gadījumā nodrošina nodilumizturību, bet iekšējie slāņi nodrošina tehniskās prasības – spiediena izturību, aizsardzību pret UV starojumu un citas.

Kam jāpievērš uzmanība


Materiāla kvalitāte un visu slāņu tehniskās īpašības arī nosaka šļūtenes cenu, ilgmūžību un lietošanas ērtumu. Dabai un videi nekaitīgs ir PVC materiāls, kas nesatur indīgos elementus kadmiju, bāriju un svinu, –
ražotājs šādu informāciju parasti norāda uz iepakojuma. Ja norādes nav, iespējams, materiālā ir iepriekš minēto ķīmisko elementu klātbūtne. Šļūtenes slāņu biezums un tekstila pinums nodrošina spiediena izturību un mehāniskās īpašības. Jo plānākas sieniņas, jo īsāks izmantošanas laiks, turklāt rodas sarežģījumi standarta savienojumu izmantošanā – tie nenoblīvējas, pil, raujas nost no šļūtenes. Tekstila pinumam ir svarīga nozīme šļūtenes ekspluatācijā – vienkāršākais krustveida pinums nodrošina tikai spiediena izturību, taču pašu šļūteni nav ērti lietot, tā, piemēram, metas cilpās, aizlokās. Ievērojami labāks ir austais tekstila pinums (saskatāmas cilpiņas) – tas gan palielina šļūtenes spiediena izturību, gan neļauj mest cilpas un aizlocīties. PVC materiāla īpašības un plastifikatoru kvalitāte nosaka šļūtenes izturību pret temperatūras svārstībām, materiāla elastīgumu.

Jo kvalitatīvāk, jo dārgāk


Ja salīdzina vienāda diametra lētākās un dārgākās šļūtenes, to cena atšķiras 4–6 reizes, taču ekspluatācijas ilgums un ērtums ir ievērojami izdevīgāks: dārgākās šļūtenes kalpos 10–20 reižu ilgāk, ar tām varēs daudz ērtāk strādāt.

– Tomēr tas nenozīmē, ka lētākās šļūtenes nav izmantojamas. Ja nav paredzēta bieža šļūtenes atrašanās vietas maiņa, pārvietošana un tīšana uz ruļļa, pilnīgi pietiek ar kādu lētāku risinājumu, – skaidro SIA “Akvedukts” inženieris konsultants Gints Jaudzems.

Ja šļūtene bieži jāuztin uz spoles, jādarbojas siltumnīcās, jāpārvieto pa vagām, jāiztur liels ūdens spiediens vai arī ir konkrētas prasības ūdens kvalitātei (dārgāko šļūteņu iekšējais slānis atbilst pārtikas kvalitātei, tas nerada PVC raksturīgo smaku vai piegaršu, ja pa to plūdīs dzeramais ūdens), noteikti jāizvēlas šļūtenes ar kvalitatīvu cilpveida tekstila pinumu. Uz šādu šļūteņu ruļļiem redzams apzīmējums NTS (no torsion system – sistēma pret vērpšanos). Ņemot vērā šāda tekstila pinuma tehnoloģisko sarežģītību un dārdzību, arī pārējās tehniskās īpašības atbilst augstākajai kvalitātei – ir liela spiediena izturība, biezas sieniņas, augsta noturība pret UVS iedarbību, pārtikas kvalitātei atbilstīgs šļūtenes iekšējais slānis, plašs šļūtenes uzglabāšanas temperatūras diapazons (-20…+60 °C).

Ja paredzēts viens vai divi patērētāji (laistīšanas pistole, laistīšanas ierīce), nelieliem attālumiem var izvēlēties ½’’ (12,5 mm) vai 5/8’’ (15 mm) šļūtenes, kuru garums ir 15–25 metri. Vairāku laistītāju darbināšanai vienlaikus un lielākiem attālumiem piemērotākas ir ¾’’ (19 mm) šļūtenes ar 25–50 metru garumu. Šļūtenes ērti iespējams uzglabāt uz speciālām spolēm (ar vai bez ratiņiem), taču jāņem vērā, ka cilpu dēļ lētākās šļūtenes būs grūti uztīt, tādēļ labāk izvēlēties NTS tipa šļūtenes. Spiediena izturībai jābūt vismaz 6 bārus lielai. Vēlams, lai tā būtu augstāka, jo, strauji atslēdzot patēriņa ierīci (laistīšanas pistoli), šļūtenēs īslaicīgi paaugstinās spiediens, kas ievērojami pārsniedz spiedienu ūdensvada sistēmā.

Tātad, lai cik vienkārša šķistu laistīšanas šļūtene, to ieteicams izvēlēties rūpīgi, un par galvenajām īpašībām noteikti nevajadzētu uzskatīt krāsu vai cenu. Jo mazāk informācijas uz izstrādājuma iepakojuma, jo mazāk cerību, ka tas kalpos ilgāk par vienu sezonu. Kā jebkuru darbarīku, arī šļūteni izvēlas atbilstīgi lietošanas mērķim un ērtumam, tāpēc jāpievērš uzmanība spiediena izturībai, materiāla kvalitātei, tekstila pinumam, sieniņu biezumam, diametram un garumam.

Cenu diapazons ir diezgan plašs un atkarīgs no visiem iepriekš minētajiem faktoriem. Vislētākās ir šļūtenes ar plānākām sieniņām (divi slāņi) un vienkāršu krustveida tekstila pinumu, parasti tumši zaļā krāsā (tomēr ne vienmēr), un 25 metrus garu ½’’ šļūteni var iegādāties par cenu, kas nepārsniedz 4–6 eiro par rulli. Taču var nopirkt tāda paša izmēra un garuma šļūteni par 24–25 eiro rullī un no nākamajā sezonā veicamo darbu saraksta uz visiem laikiem izsvītrot ierakstu – jānopērk jauna laistīšanas šļūtene. P

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ļoti labs skaidrojums- esmu to visu uz savas pieredzes pārbaudījis un piekrītu katram vārdam. Es gan vairāk zaļās, lētās sļaukas vispār nepērku arī parastām vajadzībām. Ja ir normāla šļauka uz ratiem, kuru var viegli uztīt, tad to var izmantot jebkuriem darbiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+