×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
3. janvāris, 2017
Drukāt

Zemessargs: Vajag pretestību, ne varoņa nāvi (10)

Leonīds Kalniņš. Foto - Ieva Čīka/LETALeonīds Kalniņš. Foto - Ieva Čīka/LETA

 

Vajadzētu vairāk virsnieku.

Attiecībā uz virsnieku sastāvu būtu nepieciešams palielināt komandējošā personāla skaitu – virsniekus un instruktorus, kuri veiktu rekrūšu apmācību. Komandējošo sastāvu nevar sagatavot īsā laika periodā, līdz ar to tam būtu jānāk no profesionālā dienesta vienībām, kas nozīmē tiešu to novājināšanu.

 

Pieaugtu finansiālie izdevumi.

Saskaņā ar NBS aprēķiniem sākotnējās izmaksas attiecībā uz vienu profesionālā dienesta karavīru viņa dienesta pirmajā gadā ir 30 000 eiro. Ja Latvija pāriet uz OMD sistēmu, tad būtu muļķīgi pieņemt, ka šāds karavīrs izmaksā lētāk, kā nereti ir ticis apgalvots. Turklāt tās ir tikai individuālā ekipējuma izmaksas. Papildus tam ir jānodrošina infrastruktūra, ekipējuma uzturēšana un izmaksas, lai to atjaunotu (munīcija, degviela, transporta nolietojums utt.).

Pieņemot, ja gadā tiktu iesaukti 1000 pilsoņi un dienesta ilgums būtu viens gads, papildus profesionālajam dienestam un Zemessardzei sākotnējās izmaksas būtu šādas:

– infrastruktūra 38,1 miljons eiro,

– ekipējums 7,72 miljoni eiro,

– ieroči 9,87 miljoni eiro.

Papildus tam būtu ikgadējās izmaksas, kas veido 4,46 miljonus eiro par infrastruktūras, ekipējuma un ieroču uzturēšanu; apmācību izmaksas (munīcija, ēdināšana un medicīna) 39,73 miljonu eiro apmērā un personāla nodrošinājums, kas sastāda 4,24 miljonus eiro.

Salīdzinot šos izdevumus ar kaimiņvalsts Lietuvas ambīciju, kas ir iesaukt ierobežotu pilsoņu skaitu papildus esošajam profesionālajam dienestam, sasniedzot 7000 OMD karavīru atzīmi, izdevumi šādas sistēmas nodrošinājumam pieaug vairākas reizes.

 

Vienlaikus jādarbojas rezerves karavīru sistēmai.

OMD reālais ieguldījums atmaksājas tikai tajā gadījumā, ja vienlaikus darbojas rezerves karavīru sistēma, jo katrs OMD karavīrs pēc 12 mēnešu dienesta tiek automātiski ieskaitīts NBS rezervē. Saskaņā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem un vispārējo NATO valstīs pieņemto rezerves karavīru apmācības modeli rezerves karavīrs jāiesauc uz atkārtotām mācībām reizi trijos gados. Jau šobrīd, uzsākot rezerves karavīru apmācību, NBS saskaras ar problēmām, kas saistītas ar zemo atsaucību un dažādām atrunām, kas kalpo par iemeslu, lai persona garantētu nesodītu neierašanos uz apmācību. Neraugoties uz to, šādas sistēmas izveidošanas gadījumā jāparedz arī papildu personāls rezerves karavīru apmācībai, jo OMD apmācībā iesaistīto instruktoru un virsnieku sastāvu tam nevarētu izmantot. Visbeidzot, ņemot vērā Latvijas demogrāfisko situāciju, kā arī lai nodrošinātu nepieciešamo OMD karavīru skaitu, nepieciešams atjaunot vispārējo karaklausību, kura paredzētu iesaukt visus valsts pilsoņus vecumā no 18 līdz 50 gadiem.

 

Ko mācīties no Ukrainas pieredzes.

Aizsardzības ministrija ir rūpīgi analizējusi 2008. gada Krievijas–Gruzijas karu un Krievijas agresiju Ukrainā. Kā viens no būtiskākajiem secinājumiem ir tas, ka abus konfliktus raksturo ātra un profesionāla agresora spēku darbība, kuru iespējams apturēt tikai ar efektīvu un labi sagatavotu profesionālu spēku palīdzību. Aizsardzības ministrija un NBS jau kopš 2015. gada pastāvīgi sadarbojas ar Ukrainas bruņotajiem spēkiem, kuri ir snieguši detalizētu informāciju par Krievijas bruņoto spēku un tās atbalstīto separātistu “modus operandi” (rīcības modeli – no latīņu val.). Saskaņā ar Ukrainas puses sniegto informāciju OMD karavīri nav pienācīgi sagatavoti un spējīgi stāties pretim profesionāliem Krievijas bruņotajiem spēkiem, kurus pamatā veido profesionālais dienests jeb tā saucamie kontraktnieki, kam ir līgums ar armiju. Ukrainas puse ar uzskatāmiem pierādījumiem informējusi, ka trešdaļa OMD karavīru pie pirmā kontakta ar pretinieku ir dezertējusi, trešdaļa tikusi nogalināta un atlikusī daļa ir izrādījusi vāju pretestību.

 

Kā interesēs ir iznīcināt militārās aizsardzības sistēmu?

OMD atjaunošana pašreizējā situācijā lieliski kalpotu mūsu valsts ienaidnieku mērķim, proti, tiktu ievērojami vājināts un pat iznīcināts profesionālais dienests un Zemessardze, jo kā vienam, tā otram tiktu atņemts finansējums un apturēti iesāktie attīstības projekti.

Apkopojot iepriekš sniegto informāciju, vietā ir jautājums – kura interesēs ir iznīcināt pašlaik funkcionējošu valsts militārās aizsardzības sistēmu, kura pēc finanšu samazinājuma gadiem beidzot sāk atkopties un kļūst par reālu spēku, lai aizstātu to ar obligātā militārā dienesta karavīriem jeb “lielgabalu gaļu”?

Aizsardzības ministrija nekad nav vairījusies no atklātas diskusijas par mūsu bruņotajiem spēkiem, to attīstību un uzdevumiem, tajā skaitā par nepilnībām, kas jānovērš, bet mēs nekad neiesaistīsimies anonīmu blogeru diskusijās, kuri, slēpjoties aiz neesošas identitātes, izplata melīgu informāciju un cenšas tās izplatīšanā iesaistīt arī masu medijus.”

 

Leonīds Kalniņš. Foto – Ieva Čīka/LETA

NBS komandieris: no kaujas spējas viedokļa obligātais dienests ir neefektīvs

Intervējot Nacionālo bruņoto spēku komandieri Leonīdu Kalniņu, “Mājas Viesa” žurnāliste Vija Beinerte uzdeva jautājumus arī par anonīmā zemessarga izteikumiem. Publicējam intervijas fragmentus.

Latvijas sociālajos tīklos izskanēja apgalvojumi, ka Zemessardze nav pietiekami nodrošināta ar individuālo un kolektīvo ekipējumu, ka struktūrā veiktās pārmaiņas ir neefektīvas un kopumā Zemessardze nav gatava pildīt tai uzticētās funkcijas. To sāka kāds ar segvārdu Ivars Čiekurs, pārpublicēja interneta portāli un pēc tam arī krievu mediji. Cik pamatoti bija šie apgalvojumi?

L. Kalniņš: Dažas no pieminētajām portālu publikācijām esmu lasījis. Es izmantoju katru iespēju uzzināt par stāvokli man uzticētajā jomā, turklāt ne tikai oficiāli no padotajiem, bet arī tiekoties ar karavīriem un zemessargiem. Esmu atvērts racionālai un pamatotai kritikai, taču publiski izteiktam viedoklim nevajadzētu paust personisku aizvainojumu un izplatīt nepatiesu informāciju. Fakti ir jāpārbauda. Ja tiek publicētas un pārpublicētas puspatiesības un meli, tas nāk par labu nevis Latvijai, bet gluži otrādi – tiem, kas vēlas graut mūsu valstiskumu. Ja kāds grib uzlabot situāciju – manas durvis vienmēr ir vaļā. Daudz kas no publikācijās minētā man nav jaunums, esam to pārrunājuši savā starpā, esam to teikuši medijiem. Mēs nekad neesam nolieguši, ka Latvijas aizsardzībai, īpaši Zemessardzei, ir nepieciešams lielāks finansējums. Valdība un nodokļu maksātāji ir mūs sadzirdējuši, kopš 2014. gada finansējums ir palielināts, daļa no tā tiek novirzīta Zemessardzes stiprināšanai. Tiesa, arī pagājušajā gadā, kad aizsardzībai tika atvēlēts 1,41 procents no IKP, mēs nevarējām nodrošināt Zemessardzi ar pilnīgi visu tai nepieciešamo. Un nevarēsim to izdarīt vēl vairākus gadus. [..]

Patlaban primārais ir ekipēt zemessargu individuāli. Esam simtprocentīgi nodrošināti ar formastērpiem, taču mums vēl ir nepieciešamas uzkabes, guļammaisi, individuālās aizsardzības sistēmas, mobilās platformas. Mēs to zinām, zemessargi to zina, esam šos jautājumus pārrunājuši.

Vai Latvijā būtu lietderīgi atjaunot obligāto militāro dienestu?

Nē, tas nebūtu lietderīgi. Piecus gadus – no 1992. līdz 1997. gadam – esmu strādājis Aizsardzības ministrijas struktūrā, kas nodarbojās ar pilsoņu iesaukšanu obligātajā dienestā. Mans viedoklis ir balstīts pieredzē un faktu analīzē. Kad bija obligātais dienests, reāli iesaukt varējām tikai vienu piektdaļu karaklausībai pakļauto, pārējie vai nu bija ar likumu neiekļauti, vai arī izvairījās. Neviens no tiem, kas izvairījās, netika sodīts. Tas radīja sociālo netaisnību un liecināja par tiesisku nihilismu, jo vieniem bija jāpavada dienestā desmit mēneši, bet citi varēja to nesodīti ignorēt. Taču mans galvenais arguments – no kaujas spējas viedokļa obligātais dienests ir neefektīvs. Bruņotie spēki visu laiku ir mācību režīmā, tomēr nesasniedzot tādu kaujas spēju, kāda mums tagad ir regulārajās vienībās un Zemessardzē.

 

Visu interviju lasiet žurnāla “Mājas Viesis” 5. janvāra numurā

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ziniet, patiesība vienmēr ir jāmeklē praksē. Iesākšu ar nelielu atkāpi vēsturē. 1940.gadā Latvijas armijā bija 30 tūkst. apmācītu karavīru, ap 45 tūkst. aizsargu(vīriešu) + iesaucamie rezervisti un tomēr Ulmanis ar Munteru izlēma, ka nepretosies PSRS iebrukumam. Oficiālā versija – nevienādais spēku samērs, lielie zaudējumi un par maz dzīvā spēka. Pēc 65 gadiem atkal valsts aizsardzības jautājums ir aktuāls un atkal karaskolās mācīti ģenerāļi mums stāsta: lai aizstāvētu valsti, mums vajagot vismaz 7 brigādes + mūsdienīga kara tehnika un bruņojums. Vai mums tas ir? Nav un nebūs! Tad kur ir alternatīva? Tā ir atrodama 10 gadu ilgajā pēckara partizānu karā Baltijā, gadiem ilgajā Afganistānas karā šodien, u.c., kur ar modernu bruņojumu apgādātās un lieliem cilvēku resursiem bagātās lielvalstis nekādi netiek galā ar labi bruņotām un mobīlām partizānu vienībām, kuras decentralizētas visā valsts teritorijā. Tas MAZAI valstij ir vienīgais un pareizais aizsardzības risinājums pret pārspēku, jo mūsu teritorija ir pietiekoši mežaina un purvaina, lai to sekmīgi realizētu. Šādu aizsardzību mūsu ģenerāļi neapsprieda 1940. gadā un to diemžēl viņi neapspriež arī šodien. Jo nevienā karaskolā to nemāca. Protams, šodien mums ir NATO sabiedrotie, bet tas nenozīmē, ka šo praksi drīkstam ignorēt. Ģenerāļi būvē aizsardzības plānus un raksta koncepcijas pēc jau iemācītiem stereotipiem (līdzīgi ārstiem, pedagogiem, u.c. profesijām), kam visam modernā karā diezin vai būs liela jēga. Jēga aizsardzībai būs tad, ja katrā pagastā un novadā būs bruņotas vienības, kuras ir gatavas aizsargāt savu zemi un tautu (citiem vārdiem, aizsargājas tauta profesionāļiem piepalīdzot!) .

  • Diemzel, tiesi no tautas jau visvairak baidas kremlim kalpojosie ZS atbrunotaji, visu so nejedzibu raditaji un uzturetaji, kuri, pie tam, tas censas citigi slept ar rupjiem meliem un faktu sagrozijumiem, kuri joprojam slepj cekas banditus, uztur kolonialismu ar ta valodu, bloke lustraciju, lai komunistu/ cekistu valdisana nebeigtos.
   Tas nozime tikai to, ka joprojam esam nodoti un ka mes vel neesam atguvusi savu valsti, ar kuru pec patikas izrikojas tai nelojalie.

 2. Kārtējo reizi plika *iršana no vadības puses. Gadiem bija zināms ka ir slikta “sarkanā” mācību munīcija. Klusums no vadības puses. Kamēr mediji nesacēla brēku tikmēr ignorēja pat ZS bataljona oficiālās sūdzības!!!
  Jebkurš sevi cienošs zemessargs jau sen ir sapircis sev visu ekipējumu un tās dažas lietas ko beidzot vadība ir nopirkusi pat neņem, jo ja kaut kas saplīsīs nāksies rakstīt paskaidrojumus utt.

 3. viss ir kārtībā – kasam *autus un apkarojam trauksmes cēlājus !!!

 4. Nu piedodiet vajadzētu beidzot pateikt kad zemessardzei būs atbilstošs transports nevis skanijas ar brezenta pārvalkiem kuras ja fizikas likumi nav mainījušies lodes nevar apturet.

 5. Frančos ir apmēram 300 Lettiņu profiņu kurus LV armijai nevajaga! Visus par huligānismu sodītos ieskaitītu omd, tieši pašpuikas VAR! Atbildēt

  Edgars

 6. Kā būtu, ja valdība izbeigtu šķērdēties visādiem, atvainojiet, mēsliem un brāķiem? Jā, tādām VID durvīm, visādiem tur projektiem, par kuru izgāšanos un nelietderību atbildība netiek prasīta un tā tālāk? Vai tad nenotiktu brīnums – neuzrastos finansējums gan aizsardzībai, gan skolām, gan medicīnai?

  • Tieši tā, pilnībā piekrītu!
   Un tam idiņam, kurš teica, ka Ukrainā kā reiz prof. dienesta karavīri ir spējīgāki par OMD – nu bet ko tur salīdzināt PSRS tipa OMD, kāds ir Ukrainā ar potenciālo Latvijas modeli, kur būtu augstākas kvalitātes apmācīti karavīri!

 7. Tiesi ta, sabiedribai ir jauzdod jautajumi un jacel tracis, lai dazi pie varas tikusi “kurmji” mus neievestu pa taisno Sibirijas legeru “saulite”.
  Un tiesi izmisiga trukumu slepsana, totala melosana un godigu cilveku, kuriem nav vienaldziga musu aizsargaties speja, nomelnosana, dara bazigu par tadiem komandieriem, vai tie JAU nav mus nodevusi un tikai turpina izlikties par savejiem ar zinamo uzbruksanas metodiku, kad zaglis blauj: keriet zagli…, tiesi uz ta uzraditaju.
  Ka noverots, ka, kaut ari zinama mera, bet pat ne tik daudz finansejuma trukums ir problema, cik absoluti neracionals un konceptuali uz attistibu neversts ta rupjs bezatbildigs ta pasa izkezijums, kam butu japievers pastiprinata uzmaniba, kaut vai no visparastakas racionalitates viedokla.
  Ta pati sapiga, bet neatzita, nekur nederigo zabaku tema. Nu tadas kvalitates, kuri gan svist, gan salst, gan mirkst (pilns negativo ipasibu saraksts), laikam neizdotos pat pa letako tirgus nomale atrast…, tapec izskatas pec merktiecigi ieplanotas, speciali ieliktas sabotazas.., kas var izvest no ierindas kareivi bez militaras iejauksanas.
  Interesanti, ka butu ar arstiem, kuri lietotu sarusejusas sprices, nemazgatus skalpelus un, lidzigi ka sie blezi, tikai atrunatos, ka viss ir labi? Nu tas ir vairak ka nozelojami tiesi no tadas vadibas puses, kas ko tadu pielauj, nav sen padzinusi tadus darbonus ar aizliegumu tuvoties aizsardzibas sferai. Jeb pasi ir iesaistiti korumpanti, kas piesedz tadus darbonus, jo tas ir izdevigas “shtelles”? Butiba pilnigi vienalga kadi tam ir iemesli, bet rezultatas – konkreta valsts aizsardzibas speju grausana, sabotaza ir smags noziegums, kurs ir jaizmekle visaugstakaja limeni un tadi “generali’ jalaiz pensija.
  Tiesi tas pats attiecinams uz kareivju bazam par to galveno drosibas riku – trieciensauteni, kuras, ieskaitot to pasu mierinataju un faktu slepeju iegades nosacijumi, kuri neizskatas pec pardomata izvertejuma, bet pavisam citiem, drizak smagi koruptiviem kriterijiem…,ari prasa izmeklesanu. Protams vispusigu un objektivu, bez iesaistito smadzenu skalosanas iespejams. Jo Par to slavejamiem G38 bija skandali gan vacu prese, gan ari pie mums par lustosam laidnem. Taja p[asa laika par ne augstakam cenam ir pieejami loti labi un daudz modernaki bullpup ieroci.
  Visa saja konteksta japiebilst, ka pamata tam, kapec mums nav so pamata nodrosinajumu, ir nekas cits ka nevelesanas, jo nav uzlikts par prioritati.
  Par Zemessardzei atmesto humpalu ieroca parodiju, sauktui par pagali, nemaz nerunajot. Tas ir ists apkaunojums, nedaudz uzfrisinata 2.PK karabine ar pievienotu automatiskas uguns funkciju, Kalasnikova rokas lozmeteja garuma…
  Un ar to mums jakaro? Tas ir apliecinajums rupjai uzsplausanai uz nodrosinajumu un armijas vajadzibam, uz kuru fona izteretie daudzmiljonu budzeti liek brekt par “plikajam pakalam”

Draugiem Facebook Twitter Google+