Dabā
Medības

Vajag tikai rakt! Darba pārbaudes alu suņiem0

Jagdterjeri un takši. Foto – Kate Šterna

9.aprīlī medību suņu apmācības centrā Dālderi, Babītes novadā, norisinājās CACT (Nacionālā darba suņu čempiona tituls) ranga sacensības alu suņiem mākslīgajās alās. Darba testus rīkoja Latvijas Kinoloģiskās federācijas (LKF) Takšu un medību terjeru šķirnes suņu kubs (LTMTK). Suņu sniegumu vērtēja Starptautiskās kinoloģiskās federācijas (FCI) eksperte un lauka pārbaužu tiesnese Natalija Borodajenko un nacionālās kategorijas darba pārbaužu tiesnese Līga Spandega.

Takšu un medību terjeru šķirnes suņu kluba valdes priekšsēdētāja un ciltsdarba vadītāja, tiesnese N.Borodajenko sacīja, ka šoreiz bija salīdzinoši maz dalībnieku. Viņa ar prieku atzina, ka pirmajā grupā (jenotsuns) pirmās trīs vietas izcīnīja un lielisku darbu parādīja pavisam jauni suņi, kuri startēja pirmoreiz. Kopumā bija vairāki suņi, kas piedalījās sacensībās pirmo reizi un viens no tiem bija miniatūrais taksis Guniver Napoleon no Igaunijas. Šīs šķirnes suņi strādā nemainīgi labi. Protams, atbilstoši savam izmēram. Turpretī pieredzējušie foksterjers un Velsas terjers no Igaunijas 9.aprīļa dienā, diemžēl neparādīja savu labāko sniegumu.

Tieši tāda pati neparasta situācija bija arī āpša grupā – stiprie un pieredzējušie suņi strādāja viduvēji, toties foksterjera kucīte Elfina Berhouse Fox godam izturēja pārbaudījumu, parādot lieliskus instinktus un vokālos dotumus. Jauniņajiem Zullu Jagduniversal un Nardicum Nellija pēc darba suņa diploma būs jāierodas atkārtoti, kad abi būs paaugušies un pieņēmušies spēkā.

Viens no sacensību dalībniekiem, pieredzējis mednieks Egils Bušs bija pieteicis savu uzticamo medību kompanjoni Terru (Nardicum Interra). Šoreiz kucīte startēja augstākās sarežģītības testā. Pirms Terras alā gāja pāris gludspalvainie foksterjeri. Terra bija trešā, kura devās mākslīgajos tuneļos un pirmā un vienīgā, kura saņēma visaugstāko novērtējumu – 100 punktus, līdz ar to izcīnot pirmo vietu, Nacionālā daba čempiona titulu un saņemot CACT sertifikātu. Šajā izcilajā summā ietilpst arī teicami par paklausību.

Saimnieks atzīst, ka sākumā šī joprojām salīdzinoši jaunā jagdterjera kucīte bija kontuzēta – pats neesot varējis pieiet medījumam klāt, jo suns to sargājis. Līdz ar to, mednieks apzināti veltījis daudz laika suņa paklausības mācībai un tagad ikdienā un darba pārbaudēs viņa brīvi, bez pavadas iet blakus, zibenīgi pilda visas paklausības komandas, bet medībās strādā ciešā kontaktā ar savu saimnieku. Klātienē novērots kā viņa spēj sevi kontrolēt pat tad, kad saimnieks līdzdarbojas ar suni medībās – suns respektē saimnieku, klausa un spēj savaldīties, kad tas ir nepieciešams. E.Bušs savu suni izmanto gan dzinējmedībās, gan pa asinspēdu, gan alās, pie tam ļoti aktīvi. Arī darba pārbaudēs viņa startējusi jau vairākas reizes. 9.aprīļa sacensību rezultāts ir viens no augtākajiem sasniegumiem viņas līdzšinējā karjerā.

Kopumā piedalījās 19 suņi, deviņi no tiem bija no Igaunijas. Nopelnīti seši 1.pakāpes, seši 2.pakāpes un trīs 3.pakāpes diplomi. Pārējie suņi dažādu iemeslu pēc nesaņēma vērtējumu vai nepiedalījās. N.Borodajenko uzvēra, ka patīkamākais moments sacensību noslēgumā, protams, bija apbalvošana, kur abās grupās pirmās vietas diplomu pasniedza Latvijas suņu saimniekiem.
N. Borodajenko pastāstīja, ka LKF LTMTK regulāri rīko treniņus un darba pārbaudes visu takšiem un medību terjeriem. Starp citu, klubs apsver iespēju rīkot pārbaudes trušu un miniatūrajiem takšiem mākslīgajā alā, jo, piemēram, Polijā šādas pārbaudes jau ir ierasta un ļoti populāra lieta.

Darba apmācībai un pārbaudēm LTMTK velta ļoti lielu uzmanību. Lai arī Latvijas Kinoloģiskās federācijas ciltsdarba nolikumā nav noteikts, ka darba šķirņu suņiem pirms pārošanas būtu obligāti jākārto iemaņu testi un jāsaņem diplomi, tomēr visi medību suņu klubi, tai skaitā arī takšu un terjeru īpašnieku biedrība treniņus un darba pārbaudes uzskata par vienlīdz svarīgu šķirnes saglabāšanas nosacījumu ar eksterjera izkopšanu. LTMTK rīko testus un sacensības, kuras bieži apmeklē suņu īpašnieki no citām valstīm, savukārt kluba biedri piedalās pārbaudēs Eiropā, ka arī Krievijā, Baltkrievijā un Ukrainā.

Darba suņu treniņi mākslīgos, kontrolētos, bet medību situācijām pielīdzināmos apstākļos, ir ļoti svarīgs nosacījums ne tikai visu medību suņu šķirņu saglabāšanai un attīstībai, bet arī katra atsevišķa medību suņa drošībai. Labi apmācītam un pieredzējušam sunim ir lielākas iespējas reālās medībās izdarīt pareizo izvēli, rīkoties atbilstoši situācijai un izvairīties no smagiem, var būt pat letāliem ievainojumiem. Tāds ir viens no svarīgākajiem medību suņu apmācības un testēšanas iemesliem. Būtiski ir arī tas, ka sagatavošanās procesā veidojas ciešāks kontakts ar saimnieku, sapratne suņa un cilvēka starpā. Tādēļ mēs esam sunim pateicību parādā un korekta viņa apmācība, caur to drošība medībās un elegants medību suņa tēls, ir tas mazumiņš, ko cilvēks var nodrošināt savam mūžsenajam kompanjonam.

Saistītie raksti

N. Borodajenko pastāstīja, ka darba suņu treniņi, instinktu un darba iemaņu pārbaudes tiek rīkotas regulāri, praktiski visu gadu. Tuvākais lielas kluba pasākums būs jūlijā. Tas ir nu jau tradicionālais takšu un terjeru Vasaras festivāls: divas specializētas FCI (Starptautiskā Kinoloģiskā federācija) 3. (terjeri) un 4. (takši) grupas šķirnes suņu izstādes, dažādi testi un sacensības suņiem, kas norisināsies naktī! Tas ir krāšņs un aizraujošs pasākumus, kuru apmeklē mednieki un suņu īpašnieki no Baltijas un tālākām ārzemēm.

Informācija par LKF Takšu un medību terjeru kluba aktivitātēm un plāniem pagaidām ir atrodama kluba lapā sociālajā vietnē “Facebook”.

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Iedzīvotāji sūdzas par smaku “Vangažu termināls” teritorijā: VVD konstatē pārkāpumus
20 stundas
LE
LETA
Dabā
Sāksies astronomiskais rudens. Latvijai tuvojas siltā atmosfēras fronte
23 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Viesuļvētra “Umberto” pastiprinās, kļūstot par trešās kategorijas vētru
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
Kuldīgas novada peldbaseins – par daudz izšķērdīgs. Pašvaldības dzīvo pāri saviem līdzekļiem? 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Konkursā uz FKTK padomes priekšsēdētāja amatu izvēlēta “Citadeles” valdes locekle Purgaile
51 minūtes
LE
LETA
Dabā
Nākamās nedēļas sākumā gaisa temperatūra noslīdēs vēl zemāk: pirmās prognozes
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Negaidīts atklājums, kā mazināt globālās sasilšanas problēmu
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žanna Dubska: “Ja spāres vecumā turpini būt tārpiņš, kaut kas nav pārvarēts”
Intervija 1 stunda