×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
9. oktobris, 2012
Drukāt

Vakar laiviņās, šodien – čībās… Par ko liecina pampums? (1)

Kājas kā zilonim – kurpes nevar apaut! Gredzeni, kas no rīta derēja kā uzlieti, spiež un vairs nekādi nav novelkami. Ko liecina neglītais un traucējošais pampums?

 

Šķidrumam organismā vajadzētu atrasties tikai trijās vietās: asinsvados, šūnās un limfvados. Ja tas kaut kādu iemeslu dēļ uzkrājas citur, iespējams, šķidrums uzņemts par daudz, tā atteci kavē vielmaiņas traucējumi vai cits šķērslis, un tādēļ radies uzblīdums.

Zemes pievilkšanas spēka ietekmē tūska visbiežāk veidojas uz kājām. Ja nu mēs staigātu ar tām gaisā, visdrīzāk piepamptu galva, jo šķidrums allaž uzkrājas ķermeņa zemākajā zonā, pieļauj Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību nodaļas vadītājs Edmunds Jansons.

 

Pārmērības vai slimības liecība?

Tiem, kuri brauc ar velosipēdu vai daudz staigā kājām, tūska nemēdz veidoties, jo fizisku aktivitāšu laikā muskuļi masē vēnu sieniņas, tiek veicināta šķidruma plūšana un daļa no tā tiek izvadīta ar sviedriem.

Visbiežāk kājas, sākot no pēdām, pietūkst karstā laikā, paplašinoties asinsvadiem un ilgstoši atrodoties mazkustīgā pozā tālos braucienos un lidojumos. Pavadot autobusā vai lidmašīnā vismaz piecas stundas, lielāks vai mazāks tūkums vērojams gandrīz katram. Lai kavētu tā rašanos, arī tādās situācijās jācenšas kājas mazliet izvingrināt – sasprindzināt un atslābināt muskuļus, paapļot vai palocīt potīšu locītavas, kaut bez vajadzības aiziet līdz tualetei.

Parasti organisms gādā par to, lai tajā neatrastos nekā lieka. Nieres uzkrājušos šķidrumu pamazām izvada laukā, tādēļ dažkārt labierīcību apmeklējumam nākas celties arī naktī. Taču diemžēl ne vienmēr viss norit gludi.

Sievietēm tūskas rašanos veicina hormonu svārstības pirms menstruācijām un hormonālās kontracepcijas līdzekļu lietošana, kas sekmē šķidruma aizturi organismā.

Ja gredzeni spiež un tos nevar dabūt nost, visbiežāk tā ir zīme, ka iepriekšējā dienā uzņemts par daudz šķidruma, kas vēl nav izvadīts, teic dakteris Jansons.

 

Uzskata, ka pietūkuši plakstiņi un maisiņi zem acīm liecina par nieru kaiti, taču, tūskai pastāvot ilgstoši, seja ar laiku pieblīdīs jebkurā gadījumā. Tā kā tajā saistaudi ir maigāki un irdenāki, pampums nereti rodas, ja cilvēks ir pārpūlējies un neizgulējies vai arī visu nakti līksmojis un lietojis alkoholiskus dzērienus.

 

Bīstama pazīme ir vienas kājas vai rokas pietūkums – tas var liecināt par trombozi, rozi vai citu nopietnu kaiti, tādēļ nevajadzētu atlikt speciālista apmeklējumu.

Gadās, ka, laikus nepievēršot uzmanību veselības problēmām, cilvēks, kam bijusi tūska, nokļūst slimnīcā ar elpas trūkumu, atklepodams asinis, jo izveidojusies trombembolija – asins receklis iekļuvis plaušās, kas var notikt gan sirds, gan vēnu vājuma dēļ. Protams, šāda komplikācija nebūs katram pampuma mocītajam.

Trauksme jāceļ, ja tūska nav pārgājusi dienas laikā un progresē, ja vēl vakar staigājāt laiviņās, taču šodien vairs lāgā nespējat uzvilkt pat čības, kā arī ja uzblīdums radies pēkšņi un ir asimetrisks,” brīdina Edmunds Jansons.

Lai noskaidrotu problēmas iemeslu, katrs var izdarīt vienkāršu testu, ar pirkstu stingri uzspiežot uz ādas pret apakšstilba kaulu, atlaižot un vērojot, cik ilgā laikā bedrīte pazūd. Ja tas izdodas viegli un šī vieta ātri atlaižas, to dēvē par mīklveida tūsku, kas liecina par pazeminātu olbaltumvielu daudzumu asinīs.

Ja iedobums saglabājas ilgāk nekā 40 sekundes, tā ir zīme, ka vainojams paaugstināts venozais spiediens, kas radies sirds vai citas slimības dēļ. Taču, protams, bez daktera palīdzības tāpat neizdosies iztikt.

Tūska novēršama, ievērojot veselīgu dzīvesveidu un ārstējot slimību, kuras dēļ tā radusies, katrā gadījumā – atšķirīgi. Uzņemtā šķidruma daudzums jāierobežo tikai tad, ja to noteicis ārsts.

 

3 nopietnākie tūskas iemesli

* Nosprostotas vēnas

Ilgstoši sēžot, venozās asinis sakrājas kājās un nespēj aizplūst prom. Tūska un to nogurums dienas beigās var liecināt par vēnu mazspēju.

 

Ja vakaros, novelkot īsās zeķītes, uz apakšstilbiem pastāvīgi redzams to gumijas nospiedums, būtu jāveic ultraskaņas izmeklējums, lai pārbaudītu asinsvadus.

 

Nereti vairāk uztraucamies par neglītu izskatu un dodamies pie ārsta, ja izspiedušies virspusējo vēnu mezgli, taču aizmirstam par dziļajām vēnām. Jāzina, ka sākotnēji šķietami nevainīgā tūska dažkārt beidzas ar vēnu trombozi, kad tajās izveidojušies receklīši nokļūst asinsritē. Šīs slimības attīstības risks atkarīgs no cilvēka vecuma, holesterīna līmeņa asinīs, uzņemtā šķidruma daudzuma, kā arī citiem apstākļiem, taču nav skaidri prognozējams.

Vēnu varikozes gadījumā mazināt liekā šķidruma uzkrāšanos iespējams ar kompresijas zeķu palīdzību. Šie izstrādājumi ir tik gudri, ka kāju dažādās vietās spiež atšķirīgi – pie potītēm stiprāk, bet uz augšu – vājāk.

Ja pampumu izraisījusi vēnu mazspēja vai mehānisks to nosprostojums, urīndzenošas zāles, ko lieto citas izcelsmes tūskas gadījumā, nelīdzēs – kaut arī šķidrums no organisma tiks izvadīts, aizdambētajā vietā nekas nemainīsies. Dažkārt tās var pat kaitēt, jo samazināsies cirkulējošo asiņu tilpums, tās sabiezēs un trombi var palielināties.

 

* Sirdij maz spēka

Tūska abās ķermeņa pusēs var liecināt par sirds mazspēju – tā nespēj pārsūknēt visu organismā plūstošo asins daudzumu, tāpēc daļa saglabājas venozajos asinsvados. Palielinās kopējā šķidruma tilpums organismā un pasliktinās nieru darbība.

Ja aizturēts vien neliels šķidruma daudzums, tūsku var manīt tikai pie potītēm, taču pāris un vairāk litru uzkrājums būs saskatāms pa gabalu. Var gadīties, ka pampums sasniedz celi, tad – izplatās līdz cirksnim un reizēm uzkāpj līdz pat sirds līmenim. Parasti tādos gadījumos iepriekš ir pārciests miokarda infarkts, bijušas sirds vārstuļu vai citas kaites.

 

Tūkums var būt arī vienīgā nenojaustā sirds vājuma pazīme. Piemēram, ja cilvēks ikdienā maz kustas, viņš aizelšanos, uzkāpjot ceturtajā un vēlāk arī tikai trešajā stāvā, neuzskata par lielu katastrofu, taču drīz vien pamana, ka vakarpusē kājas piepampušas kā bluķi.

 

Ja ķermenis izteikti pieblīdis, sirdij nākas strādāt ar lielāku slodzi. Smagos gadījumos tūkums pārņem visu organismu, izraisot plaušu tūsku. Tāda stāvokļa iemesli var būt dažādi, piemēram, tromboze, miokarda infarkts, pēkšņa nieru darbības apstāšanās.

Veciem cilvēkiem ar smagu sirds mazspēju reizēm āda ir tik ļoti iespriegta, ka plīst un sulo, tādēļ var rasties infekcija. Smagas problēmas gadījumā āda ar laiku var mainīt krāsu un kļūt sārta.

“Rodoties izteiktai tūskai, strauji pieaug svars, piemēram, vienu dienu ir 70 kilogrami, bet nākamajā – jau par pieciem vairāk. Reizēm pacientiem, kuri ārstējas slimnīcā, no organisma īsā laikā ar urīndzenošu līdzekļu palīdzību tiek izvadīti pat līdz diviem spaiņiem šķidruma, tādēļ viņi jūtas ievērojami labāk. Taču pēc savas iniciatīvas, nezinot problēmas iemeslu, dzert urīndzenošas tējas vai bez receptes iegādājamus preparātus gan nedrīkst, jo tādējādi var nodarīt lielu kaitējumu nierēm,” brīdina dakteris Jansons.

Ja tūskas iemesls ir sirds mazspēja, kompresijas zeķes nepalīdzēs atbrīvoties no šķidruma. Šādā gadījumā tās var tikai radīt lieku diskomfortu.

Dažkārt pirms tāla lidojuma, lai bez veselības traucējumiem nokļūtu līdz galamērķim, vēlams lietot zāles, kas kavē asins sabiezēšanu.

 

* Trūkst olbaltumvielu

Nieru mazspējas dēļ tūska veidojas ne tikai uz kājām, bet arī – sejas un rokām. Šajā gadījumā tā rodas nevis tāpēc, ka audos sakrājies par daudz ūdens, bet ir mainījies asiņu olbaltumu sastāvs, un tie piesaista šķidrumu. Slimas nieres olbaltumus izdala ar urīnu. Līdz ar to ir apgrūtināta ūdens izvade no organisma.

Ķermenis pietūkst arī badojoties, kad netiek uzņemtas olbaltumvielas, vai hronisku nieru kaišu gadījumā, kad pasliktinās ēstgriba. Lai laikus atklātu nieru slimības, kas gandrīz nemanāmi, taču neatgriezeniski bojā šo orgānu, reizi gadā vēlams veikt urīna analīzi. Tā parādīs, vai urīnā ir olbaltums, kas ir nopietns iemesls, lai konsultētos ar ārstu.

 

 

Kāpēc vēl var rasties tūska

* Vairogdziedzeris izdala nepietiekamu hormonu daudzumu.

* Tiek lietoti atsevišķi medikamenti, piemēram, zāles, ko izmanto asinsvadu paplašināšanai augsta asinsspiediena slimniekiem.

* Izveidojies limfas sastrēgums, kas visbiežāk rodas pēc ķirurģiskām operācijam, kurās cietuši limfvadi.

* Ir iekaisīgas slimības, piemēram, reimatoīdais artrīts, kad piepampst sīkās roku locītavas.

* Pārciests insults, kura dēļ viena ķermeņa puse kļuvusi mazkustīga – tajā mainās asinsvadu apgāde ar barības vielām.

* Ir grūtniecība – auglis nospiež sievietes iekšējos orgānus un vēnas, turklāt stāze asinsvados veidojas arī hormonālu izmaiņu dēļ.

* Radusies alerģiska reakcija pret kukaiņu indi, ziedputekšņiem vai citiem alergēniem, kas var izrādīties bīstama dzīvībai.

 

Kā sev palīdzēt

* Vakarpusē ierobežot šķidruma uzņemšanu, atteikties no marinētiem gurķīšiem, čipsiem un citiem sāļiem produktiem, kas izraisa slāpes un traucē šķidruma izdalīšanos.

* Pietūkušas rokas izmasēt un izvingrināt. Izapļot pēdas, atgulties un apmēram 45 minūtes paturēt kājas augstāk par galvu.

* Noskalot piepampušās vietas ar vēsu dušu – tas tonizē un sašaurina asinsvadus.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Esmu novērojusi uz ķermeņa nospiedumu, kas rodas ilgāku laiku valkājot veļu ar gumijām. Arī tā saucamo dekoratīvo zeķu gumiju, kuru uzvelk uz vienas kājas. Ilgāku laiku to lietojot parādās iespiedums (līdz tam bija skaistas slaidas kājas). Vai arī šādā gadījumā Var būt runa par tūsku? Cik ilgu laiku drīkst lietot šādas zeķu gumijas, ja to dara nepārtraukti? Vai tas nekaitē veselībai?

Draugiem Facebook Twitter Google+