×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
25. jūlijs, 2013
Drukāt

Vakara lūgšana ar čellu


Henri_Demarquette_12

Introvertās mākslas festivāla “Ad Lucem” ietvaros Latvijā atgriežas franču čella virtuozs Anrī Demarkets (attēlā) – kopā ar Latvijas Radio kori viņš muzicēs programmā “Vakara lūgšana”, kurā iekļauti apgarotākie un skaistākie 20. gadsimta komponistu darbi. Koncertprogramma izskanēs 25. jūlijā Gulbenē un 27. jūlijā – Rīgā, Svētā Pētera baznīcā.


 

Programmā – komponistu Arvo Perta, Valentīna Silvestrova un Džona Tavenera skaņdarbi, kā arī Pētera Vaska īpašais veltījums Imantam Ziedonim.

Čellists Anrī Demarkets (1970) studējis Parīzes Nacionālajā Mūzikas konservatorijā, turpinājis izglītību maģistrantūrā Morisa Žendrona klasē, ieguvis Lavuazjē stipendiju un gadu pavadījis ASV, studējot pie Janosa Stārkera. Čellists piedalījies daudzos starptautiskos konkursos, veicis virkni ieskaņojumu, kas saņēmuši prestižas balvas, piemēram, viņa ierakstītais albums “Romantiskais čells” guvis mūzikas izdevuma “Le Monde de la Musique” atzinību.

Vācijas kritiķis (“Frankfurter Allgemeine”) raksta: “Ir skaidrs, ka čella nākotne ir drošās rokās, ja par to rūpējas tādi kā Demarkets, kurš ir izcils starptautisks mākslinieks. [..] Viņš ir pašā meistarības pilnbriedā – varens tonis un tehnika.” Mūziķis spēlē itāļu meistara Gofrēdo Kapas 1697. gadā darinātu čellu.

Pašmāju klausītāji ar A. Demarketu sastapušies vairākkārt – viņš bijis gan festivāla “Ad Lucem” viesis Rišāra Galiāno septeta sastāvā Astora Pjacollas mūzikas programmā “Piazzolla Forever”, gan kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” viessolists. Demarketam raksturīga jūtīga, kaislīga, reizē precīza un pārdomāta spēle. Viņa repertuārā ir dažādu žanru, laikmetu un stilu mūzika. Mūziķis ne tikai sniedz koncertus pazīstamās koncertzālēs visā pasaulē, bet iesaistās dažādos netradicionālos un neakadēmiskos projektos, veido muzikālas izglītības programmas bērniem un jauniešiem.

Festivāla “Ad Lucem” vadītāja Sandra Zandberga stāsta – šajā viesošanās reizē čellista un Latvijas Radio kora kopspēle ievadīs jaunu starptautisku sadarbību, kuras rezultātā iecerēta speciāli čellam un korim radīta koncertprogramma.

“Koncertprogrammā iekļautie komponisti ir izteikti introvertas mākslas radītāji, viņu darbi rosina eksistenciālas pārdomas, tos caurstrāvo miers, gaišums un sakrāls skaistums,” uzsver programmas autori. “Gan Arvo Perta un Valentīna Silvestrova, gan Džona Tavenera daiļradi ietekmējusi krievu pareizticīgo baznīcas mūzika, viņu skaņdarbus klausītāji jau ir iemīļojuši.”

Latvijā mazāk pazīstama ir ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova mūzika, kas laiku pa laikam tomēr ir Latvijas Radio kora repertuārā. Silvestrova saturiski piesātināto skaņdarbu īpatnība ir to izpildīšana pusbalsī – skaņradi uzskata par vienu no savdabīgākajiem un apgarotākajiem mūsdienu komponistiem, kam raksturīga īpaša interese par pēcskaņu. Pats komponists to dēvē par metamūziku, bet par galveno mūzikā uzskata caurspīdīgumu un gaismas izjūtu.

A. Demarkets šajā viesošanās reizē Latvijā muzicēs ne tikai kopā ar kori – viņa čella skaņu varēs novērtēt arī duetā ar latviešu ērģelnieces Diānas Jaunzemes spēli Rīgas Domā, J. S. Baha mūzikas programmā (27. VII).

VARBŪT NODER

Latvijas Radio koris un Anrī Demarkets:

25. VIII 19.00 Gulbenes luterāņu baznīcā (bez maksas); 26. VIII 20.00 Rīgā, Sv. Pētera baznīcā.

Diāna Jaunzeme un Anrī Demarkets: 27. VII 19.00

Biļetes: www.ticketshop.lv; www.bilesuserviss.lv.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+