×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
28. janvāris, 2018
Drukāt

Monika Zīle: sociālā dienesta darbā – birokrātijas iezīmes, cilvēki alkst sirsnības (4)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Monika Zīle

Kopš aizvadītās nedēļas Lielbritānijas valdībā ir vientulības problēmu ministre. Uzticot šo amatu sporta un pilsoniskās sabiedrības lietu ministra vietniecei Treisijai Kraučai, britu premjere Terēza Meja uzsvēra tehnoloģiju attīstības laikmeta nepatīkamo blakni – strauji pieaug dažādu iemeslu dēļ no cilvēciskas saskarsmes izstumto skaits. Lai gan lielāko tā īpatsvaru veido senioru paaudze un invalīdi, netrūkst arī gados jauno un darbspējīgo. Pēc Sarkanā Krusta un sociālo darbinieku aplēsēm, vientulība nomāc un pazemina dzīves kvalitāti apmēram deviņiem miljoniem Lielbritānijā dzīvojošo, bet divsimt tūkstoši mēnešiem nesazinās ar draugiem un tuviniekiem. Pats pirmais jaunās ministres pienākums būs koordinēt darba grupu, kas izstrādās britu valsts vēsturē pirmo valdības stratēģiju cīņai ar vientulību, pirms tā pārtapusi cilvēku norobežotības epidēmijā. Līdztekus šim plānam nacionālās statistikas pārvaldei jāizveido vientulības mērīšanas metodika, kura ļaus attiecīgajiem dienestiem savlaicīgi pamanīt sociālās izolācijas apdraudētos. Vientulības problēmu mazināšanā praktiski roku pielikušajām sabiedriskajām organizācijām apsolīts valsts finansējums.

Jaunā ministra amata izveidošanu komentējot, Lielbritānijas masu saziņas līdzekļos pirmkārt minēta breksita izraisīta spriedze, kas daļā cilvēku sēj apjukumu un nedrošību. Šim slānim vairojoties, cieš visa sabiedrība – to uzsvērusi arī parlamenta deputāte Džo Koksa, kuru 2016. gada jūnijā liktenīgā britu balsojuma priekšvakarā nogalināja ekstrēmists. Bet “vientulības portfelis” tomēr nav uztverams kā Koksas piemiņas iedzīvinājums. Titulēti sabiedrības pētnieki saka: ir pēdējais brīdis meklēt un izmantot visus iespējamos līdzekļus cilvēku saskarsmes bagātināšanai.

Latvijā vientulības nomāktie, šķiet, pagaidām nav apzināti. Bet pašnāvību cipars – 364 pērn sev dzīvību atņēmušie – ir skaļš trauksmes zvans par novārtā atstātām problēmām. Mērķtiecīgi darbojoties, varam panākt satiksmes negadījumu upuru skaita samazinājumu. Bet ar dzīvi labprātīgi beigt izlēmušajiem diemžēl ierindojamies Eiropas spicē, tūlīt aiz pirmo vietu ieņēmušās Lietuvas. Medicīnas un sociālo jomu speciālisti ir vienisprātis, ka pašnāvības iemeslu galvgalī liekama savlaicīgi neatpazīta un neārstēta depresija. Līdz tai dažādi apstākļi – straujais ikdienas ritms, konkurence, ģimenes lomas vājināšanās utt. – mūsdienās aizved arvien vairāk cilvēku. Būtu maldīgi uzskatīt, ka depresija piemeklē tikai likteņa sistos. To pazīst arī daudz sasniegušie un laimes lutekļos ierindotie.

Jauno ministri nominējot, britu premjere cita starpā sacīja, ka sociālās aprūpes stiprināšana vien nespēs mazināt vientuļnieku pulku. Gluži objektīvi sociālā dienesta darbinieku veikumam piemīt birokrātijas iezīmes, bet cilvēki alkst sirsnības. Bez šaubām, tā ir visiedarbīgākā vakcīna pret mūsdienu epidēmijām, kuru apkarošanai acīmredzot citas arī nebūs.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Monika Zīle, visu lietu un viedokļu eksperte! Varbūt pastrādā vienu nedēļu par sociālo darbinieci?

  2. Vientulība laukos bieži vien ir traģēdija, jo neviens par tevi pat nepainteresējas. Ja tu nestāvi ar izstieptu roku pie sociālā darbinieka, tad tevis nav.Dzīvojam laukos un esam to izjutuši. Pašvaldībai esam tik, lai 1reizi gadā nomaksātu īpašuma nodokli, ja nē, būs sankcijas. Protams, tas atkarīgs no cilvēka, kas ir sociālais darbinieks un pašvaldības vadītājs. Ar skaudību redzam, ka ir pašvaldības, kur ar vienkāršu cilvēcību viss ir kārtībā.

  3. Kādam vientulība ir problēma, citam Dieva dāvana. Kā lai izvērtē? Jauksimies cilvēku dzīvēs?

  4. Vientuļais ceļinieks Atbildēt

    Vientulība taču ir skaista.Neviena netraucēts vari noskatīties kā pārējie skraida,vārās neparko,no niekiem taisa traģēdijas.Ha ha ha.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+