×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
4. februāris, 2016
Drukāt

Meiteņu vakcinācija – bīstama? (17)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Nenormāls svara pieaugums, mēnešreižu izbeigšanās un priekšlaicīga menopauze – par šādām veselības pārmaiņām pēc vakcinēšanās pret cilvēka papilomas vīrusu (HPV) pusaudzes vecumā dokumentālajā filmā “Ietekmētā medicīna” (Francija, 2014) stāsta kāda nu jau pieaugusi sieviete. Filmu, kas atklāj vakcīnas ražotāja – farmācijas giganta “Merck Sharp & Dohme” – medikamentu, iespējams, ne vienmēr taisnos ceļus līdz pacientiem, otrdienas vakarā demonstrēja Latvijas Televīzija, izraisot viļņošanos sabiedrībā, tostarp “Latvijas Avīzes” lasītāju vidū. Proti, arī Latvijā vakcinācija pret HPV ir valsts imunizācijas programmā – pret šo vīrusu potē 12 gadus vecas meitenes nolūkā novērst saslimšanu ar dzemdes kakla vēzi. Latvijas speciālistu vidū dominē dažādi viedokļi – vieni teic, ka vakcīnu sniegtais ieguvums atsver risku, citi – ka vakcinācijai nav jānotiek pēc ganāmpulka principa.

 

Peļņa ar politiķu atbalstu

Dokumentālās filmas “Ietekmētā medicīna” centrā ir uzņēmuma “Merck” bijušā darbinieka Bernāra Dalberga stāsts – strādājot uzņēmumā, viņš pieredzējis tādas lietas, ka pēc atlaišanas par tām vairs neesot spējis klusēt: HPV vakcīnas “Gardasil” (Eiropā reģistrēta arī ar nosaukumu “Silgard”) straujais uzvaras gājiens, iekarojot stabilu vietu gan ASV, gan daudzu Eiropas valstu vakcinācijas programmās, bijis iespējams, pateicoties iespaidīgam visaugstākā līmeņa politiskajam lobijam. Vienlaikus ignorētas ekspertu iebildes – vakcīna ir nepietiekami izpētīta, ne visi pētījumi notikuši korekti un ne vienmēr to rezultāti sasnieguši sabiedrību. Tikai pēc vakcīnas nonākšanas tirgū un tad, kad to jau sākts izmantot, daudzām meitenēm novērotas smagas blakusparādības, to vidū pāragra menopauze un neauglība, un arī vesela virkne citu smagu simptomu un sindromu. Tomēr reklāmas saukļi, kas aicina pasargāt bērnus no vēža, arvien nomākuši speciālistu protestus.

 

Latvijā – divu ražotāju vakcīnas

Kā liecina Zāļu valsts aģentūras sniegtā informācija, Latvijā reģistrētas un gan bērnu, gan pieaugušo vakcinācijai tiek izmantotas divu firmu vakcīnas pret HPV – jau pieminētā “Merck” ražotā “Gardasil/Silgard” un “GlaxoSmithKline” vakcīna “Cervarix”. Pēdējos 6 – 7 gados lietota pamatā otrā, jo valsts izsludinātajā iepirkumu konkursā par vakcīnas iepirkumu 12 gadu vecu meiteņu vakcinācijai uzvarējis “Glaxo” zemākās cenas piedāvājums, “Latvijas Avīzei” pastāstīja “Merck” pārstāvniecības Latvijā vadītājs Imants Sinka. Komentējot filmā pausto, viņš izteicās, ka tā ir sagrozīta informācija, ko sniedzis no uzņēmuma atlaists un par to apvainojies bijušais darbinieks. “Pasaule ir sadalījusies divās nometnēs – viena ir par vakcināciju, otra pret. Tie, kuri ir pret, izmanto visus iespējamos līdzekļus, lai aizstāvētu savu viedokli,” viņš teica, piemetinot, ka abas savas meitas ir vakcinējis un iesakot ieskatīties Eiropas Zāļu aģentūras Farmakovigilances riska vērtēšanas komitejas pērnā gada novembra ziņojumā par HPV vakcīnu drošumu. Izvērtējot zinātniskos pierādījumus par dažādu blakņu varbūtējo saistību ar pretvēža poti, komiteja nonākusi pie slēdziena, ka vakcīnu sniegtais ieguvums atsver risku.

 

Aicina neklausīties saukļos

Latvijā 12 gadus vecu meiteņu vakcinācija pret HPV valsts imunizācijas programmā ietverta kopš 2010. gada. Sākotnēji meitenēm bija jāsaņem trīs potes, taču pērn ar valdības lēmumu shēmu mainīja – tagad imunitātes iegūšanai jāpotējas tikai divreiz. Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule izmaiņas pamato ar jaunākajiem atklājumiem, proti, noskaidrots, ka meitenēm pietiekama imunitāte iestājas jau pēc divu devu saņemšanas (pieaugušām sievietēm joprojām injicē trīs devas, taču pieaugušo vakcinācija nenotiek par valsts naudu). D. Matules praksē tiek izmantota galvenokārt “Glaxo” ražotā vakcīna, “Merck” – vien ap 5% gadījumu, nevienai pacientei nekādas blaknes neesot novērotas.

Ģimenes ārste Ilze Aizsilniece savukārt atgādina, ka jau pirms gadiem desmit izteica iebildes pret patosu, ar kādu pretvēža vakcīnas parādīšanās tika apsveikta ārstu un veselības aprūpes sistēmas toreizējo vadītāju vidū, un ieteica nogaidīt, līdz par to būs vairāk atbilžu nekā jautājumu. Arī tagad situācija neesot daudz mainījusies – potēšanas efekts esot nosacīts, jo “Glaxo” vakcīna pasargā tikai pret divu, bet “Merck” – pret četru veidu vīrusa apakštipiem, taču kopumā to ir daudz vairāk un, kurš veicinās vēža attīstību, nevar prognozēt. Dzemdes kakla vēža gadījumā daudz efektīvāka un lētāka prevencijas metode esot skrīnings.

Atbildot uz jautājumu, ko iesākt vecākiem, kuri ir izvēles priekšā – vakcinēt vai nevakcinēt meitas (visas meitenes, kuras sasniegušas attiecīgo vecumu, no skolas medmāsām saņem vecākiem adresētas vēstules ar aicinājumu potēties), Aizsilniece ieteica nebaidīties domāt līdzi, nesekot saukļiem un atbildīgi izturēties pret savu veselību: “Nesaku, ka nevajag potēties, taču vakcinācijai nav jānotiek pēc ganāmpulka principa. Katrs cilvēks tomēr ir atšķirīgs, un viņa individualitātei jāpievērš uzmanība arī ārstiem.”

Medijos jau iepriekš vēstīts, ka vakcinācijas pretinieku viedokļi vairo meiteņu vecāku atturīgo attieksmi un tas atspoguļojas arī statistikā: 2011. gadā vakcinēti 63% 12 gadu veco meiteņu, bet 2014. gadā jau mazāk – 54%, ziņo lsm.lv.

 

UZZIŅA

 Zāļu lieltirgotavas Latvijā 2015. gadā pārdevušas 8585 papilomas vīrusu vakcīnas devas.

 No 2010. līdz 2015. gada beigām par papilomas vīrusu vakcīnu saņemti 11 ziņojumi par šādiem novērojumiem:

* stomatīts – 1 gadījums

* zāļu dokumentācijā paredzētas alerģiskas reakcijas – 
3 gadījumi

* neparedzēta alerģiska reakcija (23 dienas pēc vakcinācijas) – 1 gadījums

* reakcija pret injekcijas adatu/ psihogēna – 3 gadījumi

* reakcija injekcijas vietā (sāpes, eritēma) – 1 gadījums

* ziņojumi ar nepietiekamu informāciju, lai varētu saistīt ar vakcīnas lietošanu – 2 gadījumi

Dati: Zāļu valsts aģentūra

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Vai kāds ir pārpublicējis vai informējis ka Indijas valdība iesūdzējusi Bila un Melindas Geita organizāciju par Gardasila nelabvēlīgo ietekmi uz jauno meiteņu veselību? Kāpēc Japāna ir atteikusies no obligātas HPV vakcinācijas? Gan dēli, gan meitas ir jāmāca, ka seksa laikā ir jālieto prezervatīvi un vakcīnas nepasargā no 98 HPV vēža paveidiem un HIV un AIDS!

  • Palasiet par Austrāliju,kur valsts no 2007 gada sponsorē šo vakcīnu.Nav vairs neviena šī vīrusa nēsātāja.

 2. Vai kāds ir pārpublicējis vai informējis ka Indijas valdība iesūdzējusi Bila un Melindas Geita organizāciju par Gardasila nelabvēlīgo ietekmi uz jauno meiteņu veselību? Kāpēc Japāna ir atteikusies no obligātas HPV vakcinācijas? Gan dēli, gan meitas ir jāmāca, ka seksa laikā ir jālieto prezervatīvi un vakcīnas nepasargā no 98 vēža paveidiem un HIV un AIDS!

 3. Dokumentala filma atspoguļo realitāti!! Kā gan citādi tiktu maksātas soda naudas….

 4. Visu laiku esmu bijusi par vakcināciju klasiskajā izpratnē. Bet šeit rezultāts nav zināms. Ja no 2010.gada potē meitenes, kam tad bija 12 gadu, tad viņām tikai tagad paliks 18. Un tikai tuvākajos gados būs redzamas sekas. Vai būs problēmas, piemēram, ar neauglību, vai nē. Un, ja būs neauglības pieaugums, vai tas tiks sasaistīts ar šīm potēm? Kurš uzdrošināsies to zinātniski pētīt un pierādīt? Arvien pieaug manas šaubas par šīm potēm. Ieguvums – iespējama aizsardzība pret pāris vīrusa apakštipiem (pārējo risks paliek) pret iespējamu neauglību un citām smagām veselības problēmām? Vai tā ir izvēle?

 5. ! Vislielākā CIEŅA tam LABAJAM cilvēkam – uzņēmuma “Merck” bijušajam darbiniekam Bernāram Dalberga k-gam!
  Meiteņu mātes, visās iespējamās vietās jau rakstīts, filmās izgaismots, ka vakcīna nav klīniski pārbaudīta. Jūsu meitas ir eksperimenta trusīši. Uz Jūsu meitu veselību tas tiek pārbaudīts.
  Pilns Onkoloģiskais centrs ar jaunām un skaistām meitenēm, kas saslimušas ar vēzi…

 6. – tāpēc jau viņš aizgāja no darba, lai varētu to pasaulei izstāstīt

  • Tam LABAJAM cilvēkam – uzņēmuma “Merck” bijušajam darbiniekam Bernāram Dalberga k-gam ir SIRDSAPZIŅA, tāpēc viņš NESPĒJA strādāt kopā ar cilvēkiem, kuriem galvenais ir PEĻŅA! Un par KATRU CENU- šiem PĒŖKAMAJIEM lopiem pie 1 vietas pat bērnu veselība …
   Farmācijas bizness Latvijā pelna MILJONUS uz …mūsu LET-TICĪGĀS tautas rēķina…
   Kurš te IZLIEKAS tik kautrīgs un nemin, CIK maksā tās potes, a?

 7. Noskatieties visi dokumentālo filmu “Ietekmētā medicīna” Kam ir arhīvs – 2.februārī 1.Rīga plkst. 22.05 Tur viss pateikts. Nekādā gadījumā! Ceturtdien turpat atkārtojums, diemžēl vēlu – pl.0.35

 8. Lai nu kuru, bet šo vakcīnu var ļooooooti labi aizstāt ar regulārām ginekologa vizītēm. Atliek tikai atrast savu īsto ginekologu, kuram uzticaties un NE RETĀK kā reizi gadā viņu apmeklēt.

 9. Jau labu laiku atpakaļ bija raksts žurnālā “Ko ārsti tev nestāsta” par to, ko tiešām nestāsta – nestāsta cik šī pote ir bīstama un jau ir prasījusi meiteņu dzīvibas! Tad jau sapratu, ka kaut kas nav labi ar šo poti un vēlreiz tiek runāts par šo vakcīnu. ir tiešām jādomā, kuras vakcīnas ir vajadzīgas, kuras ne. Un varbūt drošāk ir biežāk aiziet pie ginekologa, kurš apskata vai viss ir kārtībā, nekā vakcinēties, a ja nu es saslimšu.

 10. Jāpublicē kompetentu profesionāļu informējoši materiāli par to, kad, kur un kāpēc tāds dzemdes kakla vēzis sievietēm var rasties. Kas jādara sievietei, lai iegūtu dzemdes kakla vēzi?
  Tad arī radīsies iespējas risināt situāciju. Ja sievietes zinās, no kā izvairīties, lai nedabūtu šo vēzi, tad arī zinās, kā rīkoites – vakcinēties, vai nē. Cerams, ka tas nepiekļūst sievietes dzemdes kaklam, sēžot darbā, strādājot dārzā, treniņa laikā vai skatoties kārtējo Ugunsgrēka seriālu.
  Bet vakcinācija jāveic tikai tām meitenēm, kuras to ļoti vēlas.

 11. Kurš tad to saprašanu var iedot? Profesionāļi kratās vaļā ar “Spriediet paši!” tipa tekstiem. Kā tad lai vecāki tiek gudri? Klīnisko pētījumu taču nav? Papildus izmeklēšanas, kas noteiktu vajag vai nē, arī? Jāmet monēta, vai?

 12. minētas agrīnās komplikācijas, bīstamāki ir fakti ,kas minēti filmā kā vēlīnās komplikācijas. nav pieredzes un pētījumu,lai tos noligtu. Neabšaubāmi liels bizness,kam pāris cilvēku dzīvība un veselība nerūp…

 13. Izvirtušas sabiedrības cienīgs risinājums. Tā vietā, lai meitenes izglītotu un audzinātu, ka nav jāstājas dzimumsakaros ar ko pagadās, iegrūdīs vakcīnu. Var attaisnot vakcīnas pret slimībām, kas izplatās pa gaisu vai ūdeni, bet ne jau pret tādām, kas iegūstamas pašu apšaubāmas uzvedības dēļ.

 14. Iespējams, ka imunitāte pēc potēšanās ir noturīga.Bet nav jau datu, cik ilgi. Iespējams, ka imunitāte pasargā no saslimšanas, bet datu jau nav….

 15. Trakākais, ka šo vakcinēšanos ļoti reklamē mūsu ārsti ginekologi. Kāds vispār padomā ar kādām sekām mocīsies šīs mazas meitenes, kuras tiks savakcinētas pret viņu gribu/saprašanu?

Draugiem Facebook Twitter Google+