×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
1. februāris, 2016
Drukāt

Vakcīnas pret gripu – deficīts?

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

“Man ir 75 gadu. Novembrī ģimenes ārste mums ar sievu izrakstīja potes pret gripu, bet līdz šim laikam nevaram aptiekā nopirkt vakcīnas. Ko darīt?”  JĀNIS SKRĪVERU NOVADĀ

Slimību profilakses un kontroles centrā informē, ka gripas vakcīnas šajā sezonā strauji beigušās visā Eiropā, kas varētu būt izskaidrojams ar lielāku pieprasījumu. Vakcīnas tiek ražotas noteiktai sezonai, ņemot vērā prognozēto gripas tipu izplatību, tām ir samērā īss derīguma termiņš, tāpēc netiek uzkrātas.

No Latvijā reģistrētajām pretgripas vakcīnām kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļautas trīs – Fluarix, Influvac un Vaxigrip. Kā stāsta Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību vadītāja Egita Diure, šosezon jau decembrī divas no tām vairs nebija pieejamas, tāpēc aģentūra atļāva lieltirgotājiem izplatīt Latvijā nereģistrētu vakcīnu, kas ražota citas valsts tirgum, ar aprakstu un lietošanas instrukciju svešvalodā. 7. janvārī vakcīna Vaxigrip tika iekļauta arī kompensējamo zāļu sarakstā un bija pieejama gan vakcinācijas kabinetos, gan aptiekās, taču, tā kā pēdējā laikā par gripas profilaksi vērojama lielāka interese nekā parasti, tā var būt izpirkta. Ja ģimenes ārsts izrakstījis kompensējamo zāļu recepti pretgripas vakcīnai, bet tā tuvākajā aptiekā nav pieejama, Egita Diure iesaka interesēties, kad vakcīna tiks piegādāta.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja rekomendē par šo problēmu pastāstīt savai ģimenes ārstei un to risināt ar viņas starpniecību. Tikai jāatceras, ka imunitāte pēc potēšanās izveidojas vidēji 10–14 dienu laikā, bet saslimstības pieaugumu ar gripu prognozē jau janvāra beigās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+