×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. augusts, 2016
Drukāt

Valcēnieši masveidā deklarējas Valgā (18)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Valkas novads gadā zaudē aptuveni pusmiljonu eiro, jo tā iedzīvotāji deklarējas Valgā, aģentūru BNS informēja pašvaldības pārstāve Aksana Markoviča.

Novada dome informēja, ka tā ir nosūtījusi vēstuli Saeimas budžeta un finanšu komisijai, kā arī Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) ar ierosinājumu papildināt Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumu ar pantu, kas ļautu labot situāciju, kāda izveidojusies Valkas novadā.

Novada iedzīvotāji masveidā savu dzīvesvietu deklarē kaimiņvalstī Igaunijā, Valgā, reālajā situācijā turpinot dzīvot Valkas pilsētā. Tā rezultātā Valkas novada budžets zaudē aptuveni pusmiljonu eiro gadā.

Vēstulē Saeimai un ministru prezidentam domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis norādīja, ka “pērnā gada nogalē un šā gada sākumā būtiski pieaudzis to Valkas novada iedzīvotāju skaits, kuri ir Latvijas valsts piederīgie, reāli dzīvo Valkas pilsētā vai pagastā, bet savu dzīves vietu deklarējuši Valgas pilsētā Igaunijā. Šis process saistīts gan ar to, ka daļa šo cilvēku strādā Igaunijā, gan ar to, ka, deklarējoties Igaunijā, viņiem kļūst pieejami Valgā pieejamie medicīniskie pakalpojumi un sociālā palīdzība.”

Viņš arī informēja, ka Valgā ir deklarējušies 1019 Valkas iedzīvotāji, tādējādi radot būtisku izkropļojumu Valkas novada budžeta aprēķinā un apdraudot pašvaldības spēju pildīt savas funkcijas.

“Lai arī oficiālā statistika rāda, ka Valkā iedzīvotāju skaits samazinās, spriežot pēc dzīvokļu piepildījuma un komunālo maksājumu apjoma pieauguma, reālais iedzīvotāju skaits pilsētā pieaug, radot papildus slodzi infrastruktūrai, lielākus ieguldījumus izglītības jomā un izmaksās, kas netiek segti ar pienācīgu budžeta pieaugumu,” norādīja Krauklis.

Valkas novada dome aicina Saeimu un ministru prezidentu papildināt likumu ar normu, kas paredz, ka pašvaldības finanšu izlīdzināšanas aprēķinam izmanto statistikas rādītājus arī par Valgā, Igaunijā deklarētajiem Latvijas valsts piederīgajiem, atbilstoši Valgas pilsētas pašvaldības izziņai, kuru tā iesniedz Finanšu ministrijai.

Krauklis norāda, ka likuma papildināšana novērstu situāciju, ka Valkas pašvaldība tiek nostādīta nevienlīdzīgā situācijā ar citām, kurās līdzīga situācija nav iespējama.

Novada domes priekšsēdētājs Krauklis norādījis, ka sarunās ar finanšu ministrijas ierēdņiem un atbildēs uz iepriekšējām vēstulēm, nav justa sapratne par šo unikālo situāciju, kāda nav iespējama nekur citur Latvijā, jo vēsturiski un ģeogrāfiski Valka-Valga ir viena pilsēta, kas savulaik tika sadalīta. Viņš arī uzvēris, ka Eiropas Savienības citu valstu pieredze ir tāda, ka šādām teritorijām tiek veidotas īpašas teritorijas normas, jo, ja tas nenotiek, cieš iedzīvotāji.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Pareizi dara. Ja valsts ir izkropļojusi attieksmi pret saviem iedzīvotājiem, tad arī cilvēki meklē iespējas izdzīvot. Svlaicīgu Medicīnisko palīdzību pensionāru pilsētā Valkā no Valmieras var arī nesagaidīt.

 2. Vai var dzīvot arī NEREĀLI? Nereāli dzīvojošie atrodas kapos! Real=īsts, patiess. Nelieto svešvārdus, ja nezini latvisko tulkojumu!!!

 3. Atkal cīņa ar sekām, vajag likvidēt cēloni.

 4. Loti slikts meris Valka.

 5. Brīnums, ka Valkas mērs tikai tagad uztraucas par tādu daudzumu Valgā deklarējušos valcēniešu !!! Bija JĀDOMĀ, kad jau 100 Valkas iedzīvotāju piedeklarējās un vajadzēja visiem prātiem kopā domāt KĀ ATTURĒT PĀRĒJOS NO ŠĀDA SOĻA!???????? Kur bija KRAUKLIS??? KĀPĒC TIK LĒNA REAKCIJA??? Palīdzību gan prasīt ir ļoti fikss!?? Ir taču jādomā Krauklim par savas pilsētas konkurētspēju ar Valgu!!! KĀ TAD VIŅŠ DOMĀ DZĪVOT TĀLĀK??? Sliņķis paliek sliņķis…Tikai tā lielā mute! Ar darbiem aizkrāsnē!

 6. Likuma norma būtu jāpapildinašādi—IIN NODOKLI NOVIRZĪT TAI PAŠVALDĪBAI–KUR CILVĒKS STRĀDĀ—BET TO KA DEKLARĒJAS LAUKĀ ,JO NEVAR NODROŠINĀT DARBU CILVĒKAM–PAREIZI,JA PAŠVALDĪBA NAV SPĒJĪGA PILDĪT SAVAS FUNKCIJAS–JĀKLAPĒ CIET!!!!!!!

 7. Bet kāpēc Kraukļa kungs neaicina valdību rūpēties par saviem pilsoņiem uzlabojot dzīves apstākļus valstī tā , lai igauņi deklarētos labprātāk Valkā , nevis Valgā ??? Jā , tas ir grūtāk , bet … igauņi taču var . Startējām , galu galā , no viena atskaites punkta !!!

  • Redz ,cik labi ,nav jābrauc ,ne uz Angliju ,ne ĪRIJU,labākas dzīves meklējumos!Diez ,kāpēc necenšas deklarēties ,piem. Abrenē?

 8. …apzog savu valsti… Ko prasīt no polītiķiem un ierēdņiem ja pašī pilsoņi rāda tādu priekšzīmi ?

 9. Esmu godīgs pilsonis un nespēju saprast, kā iespējams deklarēties citā pilsētā, pat citā valstī. Kur to var izdarīt, ja nepieder kāds īpašums? Tas pats Rīgas mēra sauklis deklarēties Rīgā – uz kāda pamata, ja cilvēkam dzīvesvieta ir citur? Uzskatu, ka valdošajā līmenī ir sajaukta un tiek aplam interpretēta dzīvesvietas deklarēšanas jēga, tāpēc arī rodas šādas dīvainas situācijas. Gribu atgādināt, ka dzīvesvietas deklarēšanu ieviesa tikai tādēļ, lai valsts un pašvaldība varētu iedzīvotājus “sasniegt” – nosūtīt svarīgu informāciju, korespondenci. Tam bija vajadzīga deklarētā adrese. Taču tas nenozīmē, ka cilvēks tur reāli dzīvo. Ja kādam pieder vairāki īpašumi, viņš var dzīvot jebkurā, bet vēstules saņemt vienā noteiktā adresē. Ja deklarēto dzīvesvietu valsts un pašvaldība sāk izmantot par pamatu nodokļu uzlikšanai un visādu maksājumu pieskaitīšanai, tad paši vien vainīgi, ka cilvēki bēg prom vai meklē citus likumīgi nelikumīgus apkārtceļus.

  • Vienīgā interese iekampt tavā maciņā.
   Vari atstiept čības, ja tev ko vajag !

  • Tiesi ta,ka ta vienkarsi nem un deklarejas Valga,kaut kadas mulkibas.Es gribeju deklareties pie drauga,man pasaka uz kada pamata,draugs saka pie manim dzivo otra izstaba,vienalga uz kada pamata.

  • Buutu Valkaa taads pats liimenis kaa Valgaa, cilveeki neko taadu nedariitu. Valkaa pat bankas nav, nerunaajot par slimniicu un polikliiniku. Pareizi, normaali domaajoshs cilveeks vienmeer meklees kur labaaki apstaaklji.

 10. kur skatās KNAB ? Atbildēt

  kauns lasīt ! krauklēns apzadzies atkal?

Draugiem Facebook Twitter Google+